про повернення позовної заяви
01 листопада 2013 року Справа № 803/2254/13-a
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Костюкевич С.Ф., вивчивши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Феміда-Інтер» до Прилуцької сільської ради Ківерцівського району Волинської області про зобов'язання вчинити дії,
30 жовтня 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю фірмо «Феміда-Інтер» звернулося в суд з адміністративним позовом до Прилуцької сільської ради Ківерцівського району Волинської області про зобов'язання внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 04 квітня 2007 року та затвердити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.
Статтею 107 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Дана позовна заява не підсудна Волинському окружному адміністративному суду, в зв'язку з чим вона підлягає поверненню позивачу на підставі пункту 6 частини 3 статті 108 КАС України, з врахуванням таких підстав.
Згідно з положеннями статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України - кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Так, пунктом 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади мешканців села, селища, міста самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України.
Систему місцевого самоврядування визначає стаття 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Так, зокрема, в частині 1 статті 5 цього Закону встановлено, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Отже, відповідач у справі - Прилуцька сільська рада відноситься до органів місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оскільки позивач звернувся з адміністративним позовом до суб'єкта владних повноважень, який є органом місцевого самоврядування, тому дана справа з врахуванням вимог пункту 1 частини 1 статті 18 КАС України, підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Стаття 19 КАС України передбачає територіальну підсудність адміністративних справ. Так, в частині 1 цієї статті визначено, що адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Беручи до уваги положення частини 1 статті 19 КАС України, даний адміністративний позов повинен вирішуватися Ківерцівським районним судом Волинської області.
В пункті 6 частини 3 статті 108 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до частини 5 статті 108 КАС України ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Керуючись пунктом 6 частини 3 статтею 108 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Феміда-Інтер» до Прилуцької сільської ради Ківерцівського району Волинської області про зобов'язання вчинити дії повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до частини 6 статті 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.Ф. Костюкевич