Постанова від 24.10.2013 по справі 2а/0270/1650/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

24 жовтня 2013 р. Справа № 2а/0270/1650/11

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Поліщук І. М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Кошевого Б. А.,

представника позивача: Мусіровського О. А.,

представника відповідача: Борівського О. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Державної фінансової інспекції у Вінницькій області

до: Державного підприємства спиртової та лікеро - горілчаної промисловості "Укрспирт"

про: зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулося Контрольно-ревізійне управління у Вінницькій області (далі - КРУ у Вінницькій області, позивач) з адміністративним позовом до Державного підприємства "Овечацький спиртовий завод" (далі - ДП "Овечацький спиртовий завод", відповідач) про зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення ревізії ДП "Овечацький спиртовий завод" КРУ у Вінницькій області виявлено низку порушень чинного законодавства, зокрема, п. п.16 Статуту Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт", затвердженого постановою КМУ від 04.09.1996 року №1039 в частині утримання апарату управління Концерну за рахунок відрахувань від чистого доходу Підприємства в розмірі 1,4% (з 01.07.2010 року - 4%), при належному - від прибутку, що залишається в розпорядженні, внаслідок чого відповідач протягом періоду з 01.01.2008 року по 16.09.2008 року , з 01.01.2009 року по 11.01.2009 року та з 01.01.2010 року по 30.09.2010 року перерахував кошти у завищених розмірах на загальну суму 787996,69 грн.

Як зазначає позивач, за наслідками проведеної ревізії на адресу відповідача було направлено лист ( №07-09/146 від 07.02.2011 року), в якому повідомлялися обов'язкові для виконання відповідачем вимоги про усунення порушень виявлених під час ревізії, зокрема, прийняти міри з відновлення зайво перерахованих коштів на утримання та розвиток Концерну за період з 01.01.2008 року по 01.10.2010 року в загальній сумі 787996,69 грн. Інформацію, про вжиті заходи і виконання вимог доведених до відповідача листом від 07.02.2011 року № 07-09/146 необхідно було надіслати на адресу позивача разом із завіреними належним чином копіями підтверджуючих документів в термін до 07.03.2011 року.

Оскільки, відповідач самостійно не вжив заходів щодо відшкодування фінансових порушень на загальну суму 787996,69 грн., позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

В судовому засіданні 03.10.2013 року суд замінив первинного позивача - КРУ у Вінницькій області на Державну фінансову інспекцію у Вінницькій області у зв'язку з реорганізацією КРУ у Вінницькій області відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади та постанови Кабінету міністрів України від 20.07.2011 № 765 "Про утворення територіальних органів Державної фінансової інспекції".

Крім того, було замінено неналежного відповідача - ДП "Овечацький спиртовий завод" на належного - Державне підприємство "Укрспирт" у зв'язку ліквідацією Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (Концерну "Укрспирт") та реорганізацією Державного підприємства "Овечацький спиртовий завод" шляхом приєднання до новоутвореного Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (Державного підприємства "Укрспирт") відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 року № 672.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та поясненнях, надані у судових засіданнях, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, обґрунтовуючи свою позицію твердженнями, викладеними у свої письмових запереченнях. Так, на переконання відповідача, на момент виникнення спірних правовідносин рішення Концерну, прийняті в межах його компетенції були обов'язковими для підприємств (об'єднань), що входили до його складу. Так, наказом Концерну "Укрспирт" від 04.08.2005 року №71 передбачено відрахування в розмірі 1,4 % від чистого доходу державного підприємства від реалізації продукції, товарів, послуг, а також наказом Концерну № 93 від 01.07.2010 року передбачено відрахування до цього фонду в розмірі 4% чистого доходу підприємства від реалізації продукції, робіт, послуг. Представник відповідача вважає, що оскільки вказані накази не були відмінені та контролюючими органами в судовому порядку не оскаржувалися, у відповідача були відсутні підстави їх не виконувати.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд установив такі фактичні обставини.

Відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи на ІV квартал 2010 року, в період з 16.11.2010 року по 31.12.2010 року КРУ у Вінницькій області провело ревізію фінансово-господарської діяльності ДП "Овечацький спиртовий завод" за період з 01.01.2008 року по 01.11.2010 року.

За результатам ревізії складено акт № 05-07/01 від 04.01.2011 року (а. с. 6-50), в якому відображено виявлені під час перевірки порушення відповідачем вимог національного законодавства.

До вказаного акта ревізії відповідач надав заперечення від 14.01.2011 року № 13, які КРУ у Вінницькій області не були прийняті, про що зазначено у висновку за результатами їх розгляду (а. с. 59-70).

Оскільки під час контрольного заходу виявлені порушення не були усунені, на адресу відповідача відповідно до п. 46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, було направлено лист №07-09/146 від 07.02.2011 року, в якому повідомлялися обов'язкові для виконання відповідачем вимоги, про усунення порушень виявлених під час ревізії, в тому числі вимогу про прийняття мір по відновленню зайво перерахованих коштів на утримання та розвиток Концерну за період з 01.01.2008 по 01.10.2010 в загальній сумі 787996,69 грн. Інформацію, про вжиті заходи і виконання вимог доведених до відповідача листом від 07.02.2011 № 07-09/146 необхідно було надіслати на адресу позивача, разом з завіреними належним чином копіями підтверджуючих документів в термін до 07.03.2011 року.

Підставою для звернення до суду ДФІ у Вінницькій області стало невиконання відповідачем пред'явлених йому вимог про усунення виявлених під час ревізії порушень.

Визначаючись щодо вимог позивача, суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", однією з функцій Головного контрольно-ревізійного управління України, Контрольно-ревізійних управлінь в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі є проведення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Згідно із п. 2 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.06р. № 550 (далі - Порядок), інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Відповідно до п. 35 Порядку, результати ревізії викладаються в акті.

Так, Акт позивача від 04.01.2011 року № 05-07/01 був складений на підставі зазначених положень.

Пунктом 46 вищезазначеного Порядку передбачено, що якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Згідно п. 10 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 року № 2939-ХП, органам державної контрольно-ревізійної служби надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою, не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства.

Так, під час ревізії встановлено, що в порушення п. 16 Статуту Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт", затвердженого постановою КМУ від 04.09.1996 року № 1039 в частині утримання апарату управління Концерну за рахунок відрахувань від чистого доходу Підприємства в розмірі 1,4% (з 01.07.2010 року - 4%), при належному - від прибутку, що залишається в розпорядженні, внаслідок чого Підприємством протягом періоду з 01.01.2008 року по 16.09.2008 року, з 01.01.2009 року по 11.01.2009 року та з 01.01.2010 року по 30.09.2010 року перераховано коштів у завищених розмірах на загальну суму 787996,69 грн.

Як встановлено судом, дійсно наказом № 71 від 04.08.2005 року з метою забезпечення утримання апарату управління концерну "Укрспирт" та апаратів управління обласних державних об'єднань спиртової та лікеро-горілчаної промисловості затверджено Положення про Фонд функціонування Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості. Наказом концерну від 01.07.2010 року № 93 також затверджено Положення про фонд функціонування та розвитку Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (Концерн "Укрспирт"). Відповідно до п.2.1 зазначеного вище Положення Фонд створюється за рахунок щоквартальних відрахувань у розмірі 4% від чистого доходу державних підприємств, що входять до складу концерну "Укрспирт". Перерахування коштів до Фонду здійснюється протягом двох робочих днів з моменту надходження коштів за відвантажену продукцію.

Крім того, фінансовими планами, в обов'язковому порядку, визначеному наказом міністерства економіки України 21.06.2005 року № 173, передбачалося планування прибутку, від якого згідно вимог п.16 Статуту Концерну повинні робитися відрахування. Згідно з вимогами п.18 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку №3 "Звіт про фінансові результати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 № 87, рядок 035 форми № 2 визначається шляхом вирахування з доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) відповідних податків і зборів, а саме ПДВ та акцизного збору.

Відповідно до ст. 118 Господарського кодексу України об'єднання підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних питань. Згідно зі ст.119 ГК України державне (комунальне) господарське об'єднання діє на основі рішення про його утворення та статуту, який затверджується органом, який прийняв рішення про утворення об'єднання.

Державний концерн спиртової та лікеро-горілчаної промисловості Концерн "Укрспирт" діяв згідно зі статутом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.09.1996 року № 1039 (вказана постанова втратила чинність з 17.09.2008 року, однак її дію відновлено з 12.01.2009 року). Згідно з пунктом 9 Статуту Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (концерн "Укрспирт") концерн здійснює управління державним майном підприємств та організацій, що входять до його складу.

Таким чином, Державний концерн спиртової та лікеро-горілчаної промисловості Концерн "Укрспирт" здійснює управління майном Державного підприємства "Овечацький спиртовий завод". Відповідно до пункту 16 Статуту утримання апарату управління Концерну здійснюється за рахунок відрахувань від прибутку, що залишається в розпорядженні підприємств. Прибуток, що залишається у розпорядженні підприємства - чистий прибуток, визначений Методичними рекомендаціями з аналізу і оцінки фінансового стану підприємств Укоопспілки від 28.07.2006 року, як прибуток від звичайної діяльності (за вирахуванням податку на прибуток), збільшений (зменшений) на прибуток (збиток) від надзвичайних подій (за вирахуванням податку з надзвичайного прибутку).

Як установлено судом, наказами Концертну "Укрспирт" від 04.08.2005 року № 71 та від 01.07.2010 року № 93 затверджено Положення про фонд функціонування та розвитку Державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (Концерн "Укрспирт"), у пунктах 2.1 яких передбачено перерахування внесків на утримання апарату концерну у розмірі 1,4% від чистого доходу підприємства до 01.07.2010 року, а з 01.07.2010 року у розмірі 4%.

Отже, з огляду на те, що Статутом Концерну встановлено здійснювати відрахування на утримання Концерну від прибутку, що залишається в розпорядженні підприємств, а не від чистого доходу, як вимагається в наказах Концерну, відрахування підприємством частини чистого доходу замість прибутку є порушенням п.16 Статуту Концерну та ст. 119 ГК України.

При прийнятті рішення у справі суд також враховує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 року № 672 ліквідовано Державний концерн спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (Концерн "Укрспирт") та утворено Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (Державне підприємство "Укрспирт"), що є правонаступником Концерну "Укрспирт". До вказаного новоутвореного підприємства відповідно до додатку до зазначеної постанови приєдналося також Державне підприємство "Овечацький спиртовий завод". Відтак зобов'язання ДП "Овечацький спиртовий завод" є обов'язковими для виконання ДП "Укрспирт".

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В той же час згідно ч. 2 ст. 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Під час судового розгляду справи представник позивача повністю довів правомірність вимоги, яку він просить зобов'язати виконати відповідача, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи вищезазначені положення чинного законодавства України, суд, вважає, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача забезпечити повернення зайво перерахованих коштів на утримання апарату Концерну у сумі 787996,69 грн. є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Державне підприємство "Укрспирт" виконати вимогу Державної фінансової інспекції у Вінницькій області в частині забезпечення повернення зайво перерахованих коштів на утримання апарату Концерну в сумі 787996 (сімсот вісімдесят сім тисяч дев'ятсот дев'яносто шість) грн. 69 (шістдесят дев'ять) коп. на р/р 2600862553 в "Райфайзенбанк "Аваль" м. Київ, МФО 380508.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Поліщук Ірина Миколаївна