Іменем України
16 жовтня 2013 р. (11:59) Справа №801/8544/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Калініченко Г.Б., суддів Дудіна С.О., Латиніна Ю.А., за участю секретаря Колосової Ю.В., позивача ОСОБА_1 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства соціальної політики України
про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Міністерства соціальної політики України ( далі відповідача), в якому просив:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Міністерства соціальної політики України, в ході яких ОСОБА_1 не надані відомості про те, яку посаду у випадку з позивачем слід вважати останньою перед звільненням, для призначення пенсії,чи то останню штатну посаду перед звільненням 30.03.1992 зі ВС СРСР, чи то останню штатну посаду перед звільненням 08.04.1996 з МВС України;
- зобов'язати Міністерство соціальної політики України надати ОСОБА_1 відомості, в якої обґрунтувати, яку посаду у випадку з позивачем для призначення пенсії слід вважати останньою перед звільненням чи то останню штатну посаду перед звільненням 30.03.1992 зі ВС СРСР, чи то останню штатну посаду перед звільненням 08.04.1996 з МВС України.
Позов мотивований тим, що в порушення діючого законодавства України відповідачем була надана відповідь на інформаційний запит від 30.04.2013 не в повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 16.10.2013 р., позивач наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, 27.09.2013 року надіслав до суду заперечення, де зазначив, що листом Мінсоцполітики від 19.07.2013 №4311/039/161-13 ОСОБА_1 було надано інформацію стосовно про умови призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» стосовно посади, яку необхідно вважати останньою займану перед звільненням.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши позивача дослідивши надані докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з наступного.
Позивач надіслав на адресу голови Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів інформаційний запит від 30.04.2013 з питань пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, в якому просив надати інформацію стосовно про умови призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції Закону №1769-VI від 15.06.2004 стосовно посади, яку необхідно вважати останньою займаною перед звільненням:
останню займану штатну посаду перед звільненням 30.09.1992 зі Збройних Сил СРСР;
останню займану штатну посаду перед звільненням 08.04.1994 з Міністерства внутрішніх справ України.
Листом від 21.06.2013 №04-28/17-409 голова Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів В.Сушкевич, повідомив позивача про направлення для розгляду інформаційного запита від 30.04.2013 до Міністерства соціальної політики України.
19.07.2013 відповідачем на адресу позивача був спрямований лист №4311/039/161-13, яким Міністерством соціальної політики України було роз'яснено ОСОБА_1, що для призначення пенсії із грошового забезпечення за останньою штатною посадою, яку займав позивач при звільненні зі служби із органів внутрішніх справ у квітні 1996, правові підстави відсутні.
Не погодившись з зазначеною відповіддю, вважаючи її неповною ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогами про визнання протиправними дій відповідача в ході яких, ОСОБА_1 не надані відомості про те, яку посаду у випадку з позивачем слід вважати останньою перед звільненням, для призначення пенсії,чи то останню штатну посаду перед звільненням 30.03.1992 зі ВС СРСР, чи то останню штатну посаду перед звільненням 08.04.1996 з МВС України.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, згідно з якими необхідно встановити чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів врегульовані в Законі України "Про звернення громадян".
Вказаний Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
У ст. 1 цього Закону визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
У ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду (ст.14 Закону України "Про звернення громадян").
Згідно зі ст. 15 Закону органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання (ст.20 Закону України "Про звернення громадян").
Судом встановлено, що відповідно матеріалів справи, що також не спростовувалося позивачем, Міністерством соціальної політики України, отримавши звернення позивача від 30.04.2013, діючи відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" своєчасно було надано відповідь ОСОБА_1 на інформаційний запит від 30.04.2013.
Крім того, суд зазначає, що Міністерство соціальної політики України не є уповноваженим органом з питань призначення та повноти виплати пенсій.
Відповідно до ст. 10 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
В силу викладеного суд вважає, що під час розгляду справи не знайшли підтвердження факти невиконання відповідачем наведених вище вимог Закону України "Про звернення громадян".
За таких обставин відсутні підстави для задоволення позову.
Під час судового засідання, яке відбулось 16.10.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 21.10.2013 р.
Керуючись ст.ст. 160-163,267 КАС України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя підпис Калініченко Г.Б.
Суддя підпис Латинін Ю.А.
Суддя підпис Дудін С.О.
З оригіналом згідно Калініченко Г.Б.