Постанова від 16.10.2013 по справі 801/9058/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА

Іменем України

16 жовтня 2013 р. (15:35) Справа №801/9058/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання Шуміло В.В. розглянувши за участю позивача ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_3 адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Військового комісаріату АР Крим

про визнання неправомірним та скасування рішення, спонукання до виконання певних дій

Обставини справи: ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Військового комісаріату АР Крим (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення комісії від 01.08.2013 та зобов'язання встановити статус учасника бойових дій.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на п. 2 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", постанову Кабінету Міністрів України №63 від 08.02.1994 року "Про організаційні заходи по застосуванню Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Позивач зазначає, що він, в період з 23.04.1974 року по 07.12.1976 року проходив службу у військовій частині 60009, яка знаходилась на території Об'єднаної Арабської Республіки (Єгипет) та в зазначений період брала участь у забезпеченні бойового травлення у зоні Суецької затоки. Комісія Військового комісаріату АР Крим з питань встановлення статусу учасників бойових дій відмовила позивачу у встановленні відповідного статусу у зв'язку з тим, що згідно переліку держав і періодів бойових дій на їх території, період червень 1974-1975 року Єгипет (Об'єднана Арабська Республіка) п. 2 поширюється лише на особовий склад тральщиків Чорноморського і Тихоокеанського флотів, які брали участь у розмінуванні зони Суєцької затоки. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою, наводить підстави для визнання його учасником бойових дій та просить визнати недійсним вказане рішення комісії, та зобов'язати її встановити позивачу статус учасника бойових дій.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, з підстав викладених в ньому.

Відповідач, жодного разу до суду не з'явився, про час та місце судових засідань повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на позов суду не надав.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши позивача оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд-

ВСТАНОВИВ:

Позивач в період з 23 квітня 1974 року по 07 грудня 1976 року проходив службу у військовій частині 60009 на крейсері "Ленинград", яка у періоди з 24 липня 1974 року по 22 вересня 1974 року знаходилась в Об'єднаній Арабській Республіки (Єгипет), і у вказаний період приймала участь в забезпеченні бойового травлення в зоні Суєцької затоки, що підтверджується архівною довідкою від 16.07.2007 року Центрального військового морського архіву (а.с. 12).

Позивач звернувся до комісії Військового комісаріату АРК з заявою, щодо розгляду питання про визнання його учасником бойових дій. Комісією прийнято рішення про відмову у встановленні позивачу статусу учасника бойових дій, у зв'язку з тим, що згідно переліку держав і періодів бойових дій на їх території, період червень 1974 -лютий 1975 Єгипет (Об'єднана Арабська Республіка) п. 2 поширюється лише на особовий склад тральщиків Чорноморського і Тихоокеанського флотів, які брали участь у розмінування Суецької затоки (витяг з протоколу №8 від 01.08.2013 п. 6).

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

У ст. 4 зазначеного Закону зафіксовано, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час Перелік підрозділів, що входили до складу діючої армії, та інших формувань визначається Кабінетом Міністрів України (ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ).

Відповідно до п.11 ч. 1 ст. 6 зазначеного Закону учасниками бойових дій визнаються: особи, які були залучені командуванням військових частин, державними і громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.

Кабінетом Міністрів України 08.02.1994 року прийнято Постанову № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Постанова № 63), згідно з якою затверджений Перелік держав і періодів бойових дій на їх території, відповідно до зазначеного переліку Єгипет (Об'єднана Арабська Республіка) визнана територією, в якій проводились бойові дії у період, зокрема з червня 1974 по лютий 1975 року.

До матеріалів справи долучена архівна довідка від 16.07.2007 року Центрального військового морського архіву, в який зазначено, що позивач в період з 23 квітня 1974 року по 07 грудня 1976 року проходив службу у військовій частині 60009, яка у періоди з 24 липня 1974 року по 22 вересня 1974 року знаходилась в Об'єднаній Арабській Республіки (Єгипет), і у вказаний період приймала участь в забезпеченні бойового тралення в зоні Суєцької затоки.

Таким чином, посилання відповідача на п.2 Постанови № 63, в якому зазначено, що період бойових дій червень 1974 р. - лютий 1975 р. на території Єгипту (Об'єднаної Арабської Республіки) поширюється лише на особовий склад тральщиків Чорноморського і Тихоокеанського флотів, які брали участь у розмінуванні зони Суецької затоки, суд вважає неспроможними, оскільки згідно архівної довідки позивач входив до особового складу в/ч 60009, яка приймала участь у забезпеченні бойового тралення Суєцької затоки, разом з тим відповідачем будь яких доказів того, що військова частина 60009 не відносилася до Чорноморського або Тихоокеанського флотів не надано.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджений факт проходження позивачем служби у військовій частині, яка знаходилась на територій Єгипту (Об'єднаної Арабської Республіки) саме у період часу, який визначений у Постанові № 63. За таких обставин суд вважає, що, відмовляючи позивачу в наданні йому статусу учасника бойових дій, відповідач діяв з порушенням положень Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Постанови № 63, без з'ясування всіх обставин справи.

Наказом Міністра оборони України від 08.04.2009 року № 158 затверджено Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 травня 2009 року за N 428/16444.

Відповідно до п. 1 цього Положення комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України (далі - Комісії) створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині А0515, військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.

Відповідно до п. 5 та п. 6 цього Положення у своїй діяльності Комісії керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства оборони України та цим Положенням; на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визначення учасників бойових дій відповідно до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.

Згідно із п. 8 вказаного Положення комісії зобов'язані: приймати до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; реєструвати заяви у спеціальній книзі обліку; інформувати заявника про прийняття заяви до розгляду і дату засідання Комісії; робити запити до відповідних архівних установ, про що повідомляти заявника; розглядати заяви громадян, що надійшли до Комісій, у місячний строк; заслуховувати пояснення громадян, які подали заяви, свідків, представників організацій, установ та громадських організацій ветеранів, досліджувати інші докази; у разі відмови в задоволенні вимог, викладених у заяві, рішення доводити до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок оскарження прийнятого рішення. Засідання Комісії проводити не рідше одного разу на місяць (за наявності документів).

Вивчивши обставини справи, керуючись визначеним у ст. 8 КАС України принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, суд вважає, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову позивачу в присвоєнні йому статусу учасника бойових дій.

Задовольнивши вимоги про зобов'язання відповідача надати позивачу статус учасника бойових дій суд фактично вирішить питання, яке згідно із законодавством віднесено до компетенції інших органів. Таким чином, зазначені вимоги задоволенню не підлягають.

Разом з тим частиною 2 ст.11 КАС України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи необхідність повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним зобов'язати відповідача повторно розглянути на комісії Військового комісаріату АР Крим з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій заяву позивача про встановлення статусу учасника бойових дій.

Відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 16.10.2013 року.

У повному обсязі постанову складено та підписано 21.10.2013 року.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 11, 69-71, 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій військового комісаріату Автономної Республіки Крим №8 від 01.08.2013 року в частині відмови ОСОБА_1 встановлення статусу учасника бойових дій.

3. Зобов'язати Військовий комісаріат АР Крим повторно розглянути на комісії Військового комісаріату АР Крим з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій заяву ОСОБА_1 про встановлення статусу учасника бойових дій.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) витрати зі сплати судового збору у сумі 17,41(сімнадцять гривень сорок одну копійку).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання її копії. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Євдокімова О.О.