копія
20 вересня 2013 р. Справа № 804/10609/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Юхно І.В.,
при секретарі - Фросіні С.Ю.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Тихончук С.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Ради міністрів Автономної Республіки Крим про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_3 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Ради міністрів Автономної Республіки Крим по відмові у розгляді скарг ОСОБА_3, одержаних Радою міністрів Автономної Республіки Крим 20 лютого 2013 року і 16 липня 2013 року.
- зобов'язати Раду міністрів Автономної Республіки Крим розглянути і надати обґрунтовану відповідь ОСОБА_3 на його скарги, одержані Радою міністрів Автономної Республіки Крим 20 лютого 2013 року і 16 липня 2013 року в порядку і строки, передбачені ст.40 Конституції України і Законом України «Про звернення громадян».
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що позивач неодноразово звертався до Ради міністрів АР України в особі Могильова А.В. та заступника Голови ради міністрів Псарьова Г.Ю., проте жодна з його скарг не була розглянута по суті Головою Ради Міністрів АР Крим Могильовим А.В. чи його заступником Псарьовим Г.Ю. Всі скарги позивача за супровідними листами були скеровані до інших державних органів. Зауважив, що бездіяльність Ради міністрів АР Крим в недопущенні розгляду скарг позивача заступником Голови Ради міністрів Псарьовим Г.Ю. є протиправною з урахуванням положень Конституції України, Закону України «Про звернення громадян», Закону України «Про Раду міністрів Автономної Республіки Крим». Враховуючи вищевикладене просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував в повному обсязі. В судовому засіданні пояснив, що Рада міністрів АР Крим здійснює виконавчу владу в Автономній Республіці Крим безпосередньо та через міністерства Автономної Республіки Крим, республіканські комітети Автономної Республіки Крим, інші органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, спрямовує, координує та контролює діяльність таких органів. Оскільки звернення Позивача до Ради міністрів АР Крим від 15 лютого 2013 року та 11 липня 2013 р. стосувалися питань землевпорядкування, охорони навколишнього природного середовища то, у відповідності до Регламенту Ради міністрів АР Крим та Розпорядження «Про розподіл функціональних обов'язків між Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Першим заступником Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, заступниками Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, заступником Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим - керівником апарату Ради міністрів Автономної Республіки Крим» №170-рп, розглядати та надавати резолюцію по них мав повноваження заступник Голови ради міністрів АР Крим Псарьов Г.Ю., який доручив розглянути за належністю та надати обґрунтовану відповідь Міністерству курортів і туризму, Республіканському комітету Автономної Республіки Крим по будівництву та архітектурі, Кримському Республіканському підприємству «Протизсувне управління», Головному управлінню Держсанєпідслужби в Автономній Республіці Крим, Державній інспекції сільського господарства в Автономній Республіки Крим, Державній Азово-Чорноморській екологічній інспекції та Республіканському комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища. За результатами розгляду звернення Позивача і Раду міністрів АР Крим вищезазначеними державними органами та організаціями було повідомлено відповідними листами. Тобто, твердження Позивача, щодо не розгляду його звернень та відмови у розгляді звернень є необґрунтованим та безпідставним. Враховуючи вищевикладене представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд дійшов до наступних висновків.
Позивач посилається на те, що звертався з скаргами від 15 лютого 2013 року та 11 липня 2013 р. до Ради міністрів АР Крим України в особі Могильова А.В. та заступника Голови ради міністрів Псарьова Г.Ю. проте жодна з його скарг не була розглянута по суті Головою Ради Міністрів АР Крим Могильовим А.В. чи його заступником Псарьовим Г.Ю.
Вищенаведена позиція позивача спростовується з огляду на наступне.
Позивач звернувся з скаргою від 15 лютого 2013 року до Ради міністрів АР Крим України в особі заступника Голови ради міністрів АР Крим Псарьова Г.Ю., в якій просив перевірити викладені в зверненні факти в частині невиконання державними органами Автономної Республіки Крим, в тому числі Державною Азово-Чорноморською екологічною інспекцією вимог Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та прийняти міри по усуненню порушень законодавства. Дана скарга отримана відповідачем 20 лютого 2013 року, про що свідчить штемпель вхідної кореспонденції.
На письмове звернення позивача заступником Голови ради міністрів АР Крим Псарьовим Г.Ю. 20 лютого 2013 року було накладено резолюцію: прошу уважно розглянути дане звернення, про результати проінформувати заявника та направлено до Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції.
Листом від 27.02.2013 року Управління справами Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, в особі Управління по роботі зі звернення громадян та організації їх особистого прийому про вищезазначене повідомило позивача.
Позивач звернувся з скаргою від 11 липня 2013 р. до Ради міністрів АР Крим України в особі заступника Голови ради міністрів Псарьова Г.Ю., в якій просив звільнити самовільно зайняте узбережжя та територію моря, зупинити експлуатацію каналізаційної мережі, знести підпорну стіну, збудовану без узгодження з екологічною інспекцією. Дана скарга отримана відповідачем 16 липня 2013 року, про що свідчить штемпель вхідної кореспонденції.
На письмове звернення позивача заступником Голови ради міністрів АР Крим Псарьовим Г.Ю. 16 липня 2013 року було накладено резолюцію: прошу розглянути з залученням відповідних служб, про результати проінформувати та направлено до Міністерства курортів та туризму, ГУ держсанітарно-епідеміологічної служби України в АРК, КРП «Протизсувне управління», Виконкому Ялтинської міської ради, Державної інспекції сільського господарства в АРК.
Листом від 19.07.2013 року Управління справами Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, в особі Управління по роботі зі звернення громадян та організації їх особистого прийому про вищезазначене повідомило позивача.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про Раду міністрів Автономної Республіки Крим» (далі - Закон) Рада міністрів Автономної Республіки Крим є вищим органом у системі органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим.
Рада міністрів АР Крим здійснює виконавчу владу в Автономній Республіці Крим безпосередньо та через міністерства Автономної Республіки Крим, республіканські комітети Автономної Республіки Крим, інші органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, спрямовує, координує та контролює діяльність таких органів.
Статтею 4 Закону встановлено, що Рада міністрів АР Крим діє на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Рада міністрів АР Крим у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, Конституцією Автономної Республіки Крим, цим Законом, постановами Верховної Ради України, а також актами Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, та іншими
Рада міністрів АР Крим затверджує Регламент Ради міністрів Автономної Республіки Крим, який визначає порядок організації її діяльності, проведення засідань Ради міністрів АР Крим, підготовки та прийняття рішень, вирішення інших процедурних питань її діяльності.
Розділ VI Регламенту Ради міністрів АР Крим (далі - Регламент), затвердженого Постановою Ради міністрів АР Крим від 23.09.1998 №295, (в редакції чинній на момент звернення Позивача), встановлює порядок взаємодіє, підзвітності, підконтрольності та підпорядкування Ради міністрів АР Крим та Кабінету Міністрів України, Центральними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, районними державними адміністраціями в Автономній Республіці Крим, об'єднанням громадян, підприємствами, установами, організаціями.
Згідно з пп.1.1 п.1 Регламенту Рада міністрів є вищим органом в системі органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, який здійснює виконавчу владу в Автономній Республіці Крим безпосередньо і через міністерства Автономної Республіки Крим, республіканські комітети Автономної Республіки Крим, інші органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, направляє, координує і контролює діяльність вказаних органів.
Підпунктом 1.3 п.1 Регламенту зазначено, що Рада міністрів є колегіальним органом, який здійснює свої повноваження шляхом ухвалення рішень на засіданнях.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 45 Закону, Голова Ради міністрів АР Крим здійснює розподіл обов'язків між першим заступником та заступниками Голови Ради міністрів АР Крим, а також визначає обов'язки заступника Голови Ради міністрів АР Крим - керівника апарату Ради міністрів АР Крим.
У відповідності та на підставі чинного законодавства 11.07.2012 Радою міністрів АР Крим було прийнято Розпорядження «Про розподіл функціональних обов'язків між Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Першим заступником Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, заступниками Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, заступником Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим - керівником апарату Ради міністрів Автономної Республіки Крим» №170-рп (далі - Розпорядження).
Відповідно до вищевказаного Розпорядження Псарьов Г.Ю., заступник Голови Ради міністрів АР Крим забезпечує реалізацію повноважень Ради міністрів АР Крим у сферах курортів та туризму, навколишнього природного середовища, лісового та мисливського господарства, землевпорядкування, охорони культурної спадщини, торгівлі та захисту прав споживачів.
Згідно з п.48.1 п.48 Регламенту організацію роботи із зверненнями громадян, що поступають в Управління справами, їх реєстрацію, аналіз, контроль за термінами їх проходження і розгляду, повнотою і якістю перевірки, підготовку пропозицій по усуненню виявлених порушень і недоліків, організацію проведення особистого прийому громадян керівництвом Ради міністрів здійснює структурний підрозділ Управління справами по питаннях звернень громадян.
Відповідно до пп.48.2 п.48 Регламенту робота із зверненнями громадян, справами, що поступають в Управління, організація особистого прийому громадян здійснюються відповідно до Конституції України, Конституцією Автономної Республіки Крим, Законом України «О зверненнях громадян», іншими законодавчим і нормативно-правовими актами, а також Інструкцією про роботу зі зверненнями громадян, затвердженою Радою міністрів Автономної Республіки Крим.
Підпунктом 48.4 п.48 Регламенту визначено, що звернення, дозвіл яких не входить в компетенцію Ради міністрів, в строк не пізніше за п'ять днів прямують відповідним органам або посадовим особам з повідомленням про це авторові звернення.
Звернення Позивача від 15 лютого 2013 року та 11 липня 2013 р. спрямовані до Ради міністрів АР Крим стосувалося питань землевпорядкування, охорони навколишнього природного середовища. У відповідності до Регламенту та Розпорядження, розглядати та надавати резолюцію по них мав повноваження Псарьов Г.Ю., який доручив відповідно до вищенаведених норм розглянути за належністю та надати обґрунтовану відповідь Міністерству курортів і туризму, Республіканському комітету Автономної Республіки Крим по будівництву та архітектурі Кримського Республіканського підприємства «Протизсувне управління», Головному управлінню Держсанєпідслужби в Автономній Республіці Крим, Державній інспекції сільського господарства в Автономній Республіки Крим, Державній Азово-Чорноморській екологічній інспекції та Республіканському комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до пп.48.8 п.48 Регламенту контроль за виконанням вказівок, даних за результатами прийому громадян, або резолюцій при напрямі звернень на розгляд відповідним органам або посадовим особам здійснюється заступником керівника апарату Ради міністрів, що займається структурним підрозділом Управління справами по питаннях звернень громадян, начальником структурного підрозділу Управління справами по питаннях звернень громадян.
Про направлення звернень до відповідних органів для розгляду та реагування позивача відповідно до зазначеного пункту Регламенту повідомляло Управління справами Ради Міністрів Автономної Республіки Крим Управління по роботі зі звернення громадян та організації їх особистого прийому, в особі начальника та його заступника (згідно з положеннями посадової інструкції заступника начальника управління по роботі зі зверненням громадян та організації їх особистого прийому Управління справами Ради Міністрів Автономної Республіки Крим (копія міститься в матеріалах справи), заступник начальника Управління виконує обов'язки начальника Управління на період його відсутності).
Про результати розгляду звернень, Позивача та Раду міністрів АР Крим було повідомлено вищезазначеними державними органами та організаціями відповідними листами (копії листів містяться в матеріалах справи).
Враховуючи вищевикладене спростовуються доводи позивача, щодо не розгляду його звернень та відмови у розгляді звернень.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що Рада міністрів АР Крим здійснює виконавчу владу в Автономній Республіці Крим безпосередньо та через міністерства Автономної Республіки Крим, республіканські комітети Автономної Республіки Крим, інші органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим, спрямовує, координує та контролює діяльність таких органів.
Як вбачається з матеріалів справи, від Позивача 20 лютого 2013 року та 16 липня 2013 р. надходили звернення щодо порушення чинного законодавства об'єднанням співвласників елінг-боксів для зберігання маломірних плавзасобів «Меркурій» (далі - ОСЄБ «Меркурій»), всі ці звернення були розглянуті Радою міністрів АР Крим у межах своєї компетенції та у межах компетенції наданні доручення державним органам на проведення необхідних перевірок та з'ясування обставин, викладених у зверненнях Позивача. За результатами розглянутих звернень, Позивачу у кожному випадку були надіслані письмові обґрунтовані відповіді, що підтверджується матеріалами справи.
Також варто зазначити, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка владного суб'єкту, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи. Бездіяльність - це певна форма поведінки особи, пов'язана з невиконанням нею дій, які вона повинна була і могла вчинити в силу покладених на неї посадових обов'язків і згідно з чинним законодавством України.
Радою міністрів АР Крим вчинені активні дії, спрямовані на розгляд звернень Позивача, отже суд не вбачає підстав для визнання бездіяльності Ради міністрів АР Крим.
Враховуюче вищевикладене, суд приходить до висновку, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим діяла на підставі та в межах чинного законодавства при розгляді звернень Позивача, керувалась посадовою інструкцією, Регламентом Ради міністрів Автономної Республіки Крим та іншими діючими нормативно-правовими актами, а твердження Позивача щодо бездіяльності Ради міністрів АРК є безпідставним, тому позовна заява не підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 69, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_3 до Ради міністрів Автономної Республіки Крим про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, зазначені в ст.186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України.
Повний текст постанови складено 20 вересня 2013 року.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно Постанова не набрала законної сили станом на 20.09.2013 року Суддя І.В. Юхно І.В.Юхно