про повернення позовної заяви
31 жовтня 2013 року Справа № 803/2260/13-a
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Лозовський О.А., вивчивши позовну заяву Головного управління Міндоходів у Волинській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансових санкціях в сумі 5000,00 грн.,
Головне управління Міндоходів у Волинській області звернулось з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансових санкціях в сумі 5000,00 грн.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суддя після одержання позовної з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 6 частини 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Правила територіальної підсудності адміністративних справ встановлені статтею 19 КАС України.
Так, відповідно до частини 1 статті 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
З аналізу вищевказаної норми випливає, що вона запроваджує загальну підсудність, відповідно до якої адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача. При цьому, вказана стаття не передбачає альтернативної підсудності для позовів, які подаються суб'єктами владних повноважень.
У статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено, що місце проживання фізичної особи - житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово, що знаходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємцем.
Як слідує із матеріалів адміністративного позову, зокрема, з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців серії АЕ №096143, місце проживання фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1.
Отже, з урахуванням вимог частини 1 статті 19 КАС України, дана адміністративна справа територіально не підсудна Волинському окружному адміністративному суду, а підсудна Львівському окружному адміністративному суду.
Отже, на підставі пункту 6 частини 3 статті 108 КАС України суддя вважає, що позовну заяву Головного управління Міндоходів у Волинській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 слід повернути позивачеві, оскільки вона не підсудна цьому адміністративному суду.
При цьому, позивачеві необхідно роз'яснити, що відповідно до частини 6 статті 108 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 19, 108, 165 КАС України, суддя
Позовну заяву Головного управління Міндоходів у Волинській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансових санкціях в сумі 5000,00 грн. повернути позивачеві.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати особі, яка її подала.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.А. Лозовський