Постанова від 21.10.2013 по справі 121/1681/13-а

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 121/1681/13-а

21.10.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Воробйової С.О.,

суддів Кобаля М.І. ,

Курапової З.І.

секретар судового засідання Жабенко І.М.

за участю сторін:

представник відповідача, Фороської селищної ради - Дмитрик Віктор Костянтинович, довіреність № 119/02-10 від 16.01.2013 року;

представник позивача, Споживчого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» - не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

розглянувши апеляційну скаргу Фороської селищної ради на постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Берещанський Ю.В.) від 19.06.2013 року у справі №121/1681/13-а

за позовом Споживчого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» (вул. Гагаріна, б. 9, кв. 5, смт. Санаторне, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98693)

до Фороської селищної ради (вул. Космонавтів, 3, смт. Форос, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98690)

про визнання незаконними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 19.06.2013 року задоволено позов Споживчого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» до Фороської селищної ради про визнання незаконними та скасування рішень.

Визнано незаконним та скасовано: рішення Фороської селищної ради №03 від 10.08.2011 року «Про скасування рішення 38-й сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.03.2010 року №33 «Про дозвіл Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» на збір матеріалів попереднього узгодження по місцю розташуванню об'єкту та його розміру, загальною площею 6,0 га, по наданню земельних ділянок у власність, для будівництва та обслуговування житлових будинків котеджного типу та господарських споруд за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна» та рішення 57-й сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.05.2010 року №22 «Про дозвіл Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» на складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна»; рішення Фороської селищної ради №04 від 30.08.2011 року «Про скасування рішення 15-й сесії 06 скликання Фороської селищної ради від 10.08.2011 року №03 «Про скасування рішення 38-й сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.03.2010 року №33 «Про дозвіл Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» на збір матеріалів попереднього узгодження по місцю розташуванню об'єкту та його розміру, загальною площею 6,0 га, по наданню земельних ділянок у власність, для будівництва та обслуговування житлових будинків котеджного типу та господарських споруд за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна» та рішення 57-й сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.05.2010 року №22 «Про дозвіл Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» на складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна»; пункт 2 рішення Фороської селищної ради №05 від 30.08.2011 року «Про розгляд протесту прокурора м. Ялта від 15.08.2011 року за №110-9934 вих.-11 на рішення 57-й сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.05.2010 року за №22 «Про дозвіл Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі», складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна, в частині скасування рішення 57-й сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.05.2010 року за №22 «Про дозвіл Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна». В порядку розподілу судових витрат стягнуто з Фороської селищної ради на користь Споживчого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» суму судового збору 32,19 грн.

Не погодившись з вищевказаною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 19.06.2013 року та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову Споживчого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» до Фороської селищної ради про визнання незаконними та скасування рішень.

Апеляційна скарга мотивована невідповідністю висновків суду першої інстанції обставинам справи та порушенням норм матеріального та процесуального права.

У судовому засіданні 21.10.2013 року представник відповідача - Фороської селищної ради підтримав апеляційну скаргу у повному обсязі з підстав у ній викладених, просив її задовольнити, скасувати постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 19.06.2013 року та відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Представник позивача - Споживчого кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» у судове засідання 21.10.2013 року не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомив.

Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Судова колегія, вислухавши пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи, Споживчий кооператив «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» звернувся з адміністративним позовом до Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Фороської селищної ради про визнання незаконним та скасування: рішення Фороської селищної ради №03 від 10.08.2011 року «Про скасування рішення 38-й сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.03.2010 року №33 «Про дозвіл Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» на збір матеріалів попереднього узгодження по місцю розташуванню об'єкту та його розміру, загальною площею 6,0 га, по наданню земельних ділянок у власність, для будівництва та обслуговування житлових будинків котеджного типу та господарських споруд за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна» та рішення 57-й сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.05.2010 року №22 «Про дозвіл Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» на складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна»; рішення Фороської селищної ради №04 від 30.08.2011 року «Про скасування рішення 15-й сесії 06 скликання Фороської селищної ради від 10.08.2011 року №03 «Про скасування рішення 38-й сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.03.2010 року №33 «Про дозвіл Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» на збір матеріалів попереднього узгодження по місцю розташуванню об'єкту та його розміру, загальною площею 6,0 га, по наданню земельних ділянок у власність, для будівництва та обслуговування житлових будинків котеджного типу та господарських споруд за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна» та рішення 57-й сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.05.2010 року №22 «Про дозвіл Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» на складання проекту відводу земельної ділянки ооієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна»; пункт 2 рішення Фороської селищної ради №05 від 30.08.2011 року «Про розгляд протесту прокурора м. Ялта від 15.08.2011 року за №110-9934 вих.-11 на рішення 57-й сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.05.2010 року за №22 «Про дозвіл Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі», складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню його безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна», в частині що стосується скасування рішення Фороської селищної ради №22 від 27.05.2010 року. Позовні вимоги мотивовані тим, що Фороською селищною радою 10.08.2011 року прийнято рішення №03, яким скасовано раніше прийняті рішення №33 від 27.03.2010 року та №22 від 27.05.2010 року, якими позивачу було надано дозвіл на збір матеріалів попередніх узгоджень з місцерозташування об'єкту та його розміру, загальною орієнтованою площею 6,0 га, по наданню земельних ділянок у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна, а також складання проекту відводу земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га по наданню її безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9,13 по вул. Гагаріна. Рішенням Фороської селищної ради №04 від 30.08.2011 року скасовано зазначене рішення Фороської селищної ради №03 від 10.08.2011 року. При цьому, пунктом 2 рішення Фороської селищної ради №05 від 30.08.2011 року скасовано рішення Фороської селищної ради №22 від 27.05.2010 року щодо надання позивачу дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки. На думку позивача, оскаржувані рішення Фороської селищної ради прийняті з порушенням вимог діючого законодавства України та з перевищенням повноважень, наданих органу місцевого самоврядування, у зв'язку з цим ці рішенні є незаконними і такими, що підлягають скасуванню.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Фороської селищної ради №03 від 10.08.2011 року, №04 від 30.08.2011 року та пункт 2 рішення Фороської селищної ради №05 від 30.08.2011 року прийняті з порушенням вимог діючого законодавства України, у зв'язку з чим вони є незаконними та підлягають скасуванню.

З наведеними висновками суду першої інстанції судова колегія не погоджується, виходячи з наступного.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 року визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Згідно з частиною третьою статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до частин першої та другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

При цьому, пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить зокрема розпорядження землями територіальних громад та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до частини першої статті 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.

Матеріали справи містять відомості про те, що рішенням 38 сесії 05 скликання Фороської селищної ради №33 від 27.03.2009 року Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» надано дозвіл на збір матеріалів попередніх узгоджень з місцевлаштування об'єкту та його розміру, загальною орієнтованою площею 6,0 га, в тому числі ділянка №1 площею 4,5 га, ділянка №2 площею 1,5 га, з надання земельних, ділянок у власність, для будівництва і обслуговування житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна (а.с.65).

Також, рішенням 57 сесії 05 скликання Фороської селищної ради №22 від 27.05.2010 року Споживчому кооперативу «Товариство індивідуальних забудовників «Ай-Юрі» надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га з надання його безоплатно, у власність, для будівництва і обслуговуванні житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна (а.с.66).

10.08.2011 року 15 сесією 06 скликання Фороської селищної ради прийнято рішення №03, яким скасовані рішення 38 сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.03.2009 року за №33 та рішення 57 сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.05.2010 року за №22 (а.с.67).

Зазначене рішення було скасовано рішенням 16 сесії 06 скликання Фороської селищної ради №04 від 30.08.2011 року (а.с.68).

При цьому, рішенням 16 сесії 06 скликання Фороської селищної ради №05 від 30.08.2011 року прийнято до уваги протест прокурора м. Ялти від 15.08.2011 року за №110-9934 віх-11 та скасовано рішення 57 сесії 05 скликання Фороської селищної ради від 27.05.2010 року за №22 (а.с.69).

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги позивача, посилався на рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16.04.2009 року у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), у якому зазначено, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Проте, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Оскільки, згідно з частиною четвертою статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, то у даному випадку підтвердженням порушення прав позивача міг би бути проект відведення земельної ділянки орієнтованою площею 6,0 га для будівництва і обслуговуванні житлових будинків котеджного типу і господарських будівель за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Санаторне, в районі житлових будинків №9, 13 по вул. Гагаріна, однак матеріали справи не містять жодного доказу розроблення такого проекту або інших доказів на підтвердження реалізації скасованих Фороською селищною радою попередніх рішень.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про порушення прав позивача оскаржуваними рішеннями Фороської селищної ради №03 від 10.08.2011 року, №04 від 30.08.2011 року та пункту 2 рішення Фороської селищної ради №05 від 30.08.2011 року, оскільки відповідно до приписів скасованих ними попередніх рішень правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не виникли.

При цьому, доказів на підтвердження іншого позивачем, на порушення вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не надано та судовим розглядом не добуто.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що Фороська селищна рада при прийнятті оскаржуваних рішень діяла на підставі, у межах повноважень та в спосіб, передбачений Конституцією і законами України, у зв'язку з чим підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні.

Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Вказаним обставинам судом першої інстанції не дана належна оцінка, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, постанова суду ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 196, пунктом 3 частини першої статті 198, пунктами 3, 4 частини першої статті 202, статтями 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фороської селищної ради на постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 19.06.2013 року у справі №121/1681/13-а - задовольнити.

Постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 19.06.2013 року у справі №121/1681/13-а - скасувати.

Прийняти нову постанову: у задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя підпис С.О. Воробйова

Судді підпис М.І. Кобаль

підпис З.І.Курапова

З оригіналом згідно

Суддя С.О. Воробйова