25 жовтня 2013 року Справа № 9104/136330/11
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Макарик В.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.09.2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про скасування рішення про відмову в призначенні субсидії та зобов'язання призначити субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Свій позов мотивує тим, що Департаментом соціальної політики Луцької міської ради було встановлено, що вона має право на отримання субсидії, котра нараховувалась та надавалась їй у період до 01.04.2011 року. Однак 13.06.2011 з листа відповідача дізналась, що їй припинено виплату субсидій з квітня 2011 року та зобов'язано повернути надмірно виплачені кошти в сумі 451,63 грн. у зв'язку з тим, що нею надано недостовірну інформацію про доходи, зокрема не надала інформацію щодо отримання коштів від ДП «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІпроектреконструкція».
Зазначає, що дані кошти вона отримала у відшкодування завданих збитків та моральної шкоди на підставі рішення Луцького міськрайонного суду від 17.05.2006 року. Оскільки дані кошти необхідні були для відновлення внутрішнього за зовнішнього стану її квартири, то вони не можуть бути віднесені до прибутків.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.09.2011 року в задоволені позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 оскаржила його в апеляційному порядку. Просить скасувати постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14.09.2011 року по справі №2а-8186/11/0308 та прийняти нову якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом не прийнято до уваги, що відповідно до пп. 4.2.10 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» суми, що спрямовуються на відшкодування прямих збитків, понесених платником податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди не оподатковуються. А відтак, не включались нею в декларацію.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України апеляційний розгляд проведено в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити з наступних міркувань.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 з квітня 2011 року призупинено виплату субсидій та визначено обсяг надміру виплачених коштів в розмірі 451,63 грн. з серпня 2007 року по січень 2008 року.
Дане рішення мотивовано тим, що позивачем було надано недостовірну інформацію про доходи. Зокрема, до заяви від 21.08.2007 року №2472 не було надана інформація про доходи нараховані ВФДНДПВІ «НДІпроектреконструкція».
Відмовляючи в задоволені позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що отриманні позивачем кошти підлягають оподаткуванню, а тому повинні бути включені до декларації про доходи при подачі документів на призначення субсидій.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Судом першої інстанції встановлено, та не заперечується сторонами, що позивач отримує житлову субсидію відповідно до Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого Постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року (далі - Положення).
Відповідно до п.20 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого Постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року, надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, -з місяця, в якому виявлено порушення.
В ході проведеної перевірки правильності та повноти інформації наданої позивачем для призначення субсидії встановлено, що при зверненні на призначенням субсидії позивач в декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не задекларувала доходи виплачені їй 13.06.2007 року ДНВІ «НДІпроектреконструкція».
Згідно довідки Луцької ОДПІ ОСОБА_1 в період з квітня 2007 року по червень 2007 року отримала дохід від ДНВІ «НДІпроектреконструкція».
Згідно відповіді державного науково-вишукувального інституту НДІпроектреконструкція» дані кошти були виплачені позивачу в результаті штрафу згідно до мирової угоди № 2-474 від 21.05.2007 року.
Відповідно до п. 8 Положення розрахунок сукупного доходу для призначення субсидії провадиться відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсімямолоді, Держкомстату.
Пунктом 5 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсім'ямолоді, Держкомстату від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (далі - Методика) визначено види доходів, які входять до сукупного доходу сімей (одержувачів) соціальних допомог.
Серед вказаних видів доходів п.5.18. передбачено, що до сукупного доходу сімей одержувачів соціальних допомог входять інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства. Загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів про доходи за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачено законодавством.
Відповідно до абз. «а» п.п. 4.2.10. п.4.2. ст..4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (який діяв на момент виникнення даних правовідносин), до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді неустойки, штрафів або пені, фактично одержаних платником податку як відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім сум, що спрямовуються на відшкодування прямих збитків, понесених платником податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди.
Статтею 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, згідно Рішення Луцького міськрайонного суду від 17.05.2006 року залишеного без змін ухвалою Апеляційного суду Волинської області 22.08.2006 року зобов'язано провести відновлювальний ремонт відповідно до локальних кошторисів та провести виплату моральної шкоди.
На стадії виконання даного рішення було укладено мирову угоду за №2-474 від 21.05.2007 року за якою ВФ ДНДПВІ «НДІпроектреконструкція» було виплачено кошти в сумі 1793,25 грн. за заподіяння збитків.
Аналіз фактичних обставин справи вказує на те, що оскільки дані кошти спрямовувались на відшкодування прямих збитків завданих ОСОБА_1, тому вони не підлягають оподаткування, а відтак і не повинні вноситись в декларацію про доходи та майновий стан при зверненні за призначенням субсидії.
Пунктом 20 Положення визначено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
Оскільки, в процесі судового розгляду факт подачі позивачем недостовірної інформації при подачі документів для призначення субсидій спростовано, а відповідачем не надано доказів на підтвердження протилежного, тому суд вважає, що припинення субсидій у зв'язку з поданням недостовірної інформації та повернення надмірно виплачених коштів в сумі 451 грн. 63 коп. є безпідставними.
Підсумовуючи вище наведене відповідач не довів суду правомірність своїх дій щодо прийняття оскаржуваного рішення, від так колегія суддів задовольняє позовні вимоги.
Разом з тим з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд апеляційної інстанції вважає за необхідне вийти за межі вимог апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, тому слід визнати протиправними дії департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо припинення надання призначеної житлової субсидії ОСОБА_1 про припинення нарахування житлової субсидії та нарахування 451 грн. 63 коп. як незаконно сплаченої субсидії за період з серпня 2007 року по січень 2008 року.
Згідно ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14 вересня 2011 року у справі №2а-8186/11/0308 скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії департаменту соціальної політики Луцької міської ради про припинення нарахування житлової субсидії та нарахування 451 грн. 63 коп. як незаконно сплаченої субсидії за період з серпня 2007 року по січень 2008 року.
Скасувати рішення департаменту соціальної політики Луцької міської ради викладене у формі протоколу про припинення призначеної житлової субсидії ОСОБА_1.
Скасувати рішення департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій.
Зобов'язати департамент соціальної політики Луцької міської ради відновити нарахування субсидії у встановленому департаментом порядку та розмірі з 01.04.2011 року.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя: Л.Я. Гудим
Судді: О.М. Довгополов
В.Я. Макарик