17 жовтня 2013 року Справа № 876/1267/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Большакової О.О.,
суддів Макарика В.Я., Глушка І.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на постанову Ужгородського міськрайонного суду від 24 грудня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про перерахунок пенсії, -
27 липня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправної бездіяльності щодо нездійснення перерахунку пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 7 листопада 2007 року № 1294, наказу міністра оборони України «Про затвердження схем посадових розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 28 липня 2008 року № 377 за період з 1 вересня 2008 року по день звернення до суду, зобов'язати провести перерахунок пенсії відповідно до вищевказаних нормативних актів з урахуванням зміни розміру посадового окладу, який становить 1668 грн., за період з 1 вересня 2008 року по день звернення до суду та надалі виплачувати пенсію відповідно до вказаного, стягнути на користь позивача суму недоотриманої пенсії.
Постановою Ужгородського міськрайонного суду від 24 грудня 2012 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатські області щодо нездійснення ним перерахунку пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 7 листопада 2007 року та наказу міністерства оборони України «Про затвердження схем посадових розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів наукових установ Збройних Сил України» від 28 липня 2008 року, починаючи з 1 вересня 2008 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатсьій області провести перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 7 листопада 2007 року та Наказу Міністерства оборони України «Про затвердження схем посадових розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів наукових установ Збройних сил України» від 28 липня 2008 року, починаючи з 1 вересня 2008 року. У решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із таким судовим рішенням, його оскаржило Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, подавши апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, просило скасувати постанову Ужгородського міськорайонного суду від 24 грудня 2012 року та прийняти нову, якою в позові відмовити повністю.
Сторони в судове засідання не з'явились. Враховуючи, що вони були належним чином повідомлені про час та місце судового розгляду, про причини неявки суду не повідомили, суд у відповідності до вимог ст. 197 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши докази по справі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно частково задовольнити з таких підстав.
Судом першої інстанції встановленно, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером та оримує пенсію за вислугу років. Був звільнений з посади заступника начальника військової кафедри Ужгородського національного університету у 1994 році. З моменту звільнення отримував пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для перерахунку позивачеві пенсії з урахуванням приписів наказу міністра оборони України № 377 від 28 липня 2008 року «Про затвердження розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Кабінет Міністрів України в Постанові від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» (далі - Постанова КМУ № 1294) надав право керівникам державних органів, в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цією Постановою - в розмірах затверджених зазначеною Постановою.
На виконання зазначеної Постанови міністр оборони України наказом № 377 від 27 липня 2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (далі - Наказ № 377), затвердив схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів, наукових установ Збройних Сил України. Вказаний наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 року за № 761/15452 та має юридичну силу. Міністерство оборони України своїм листом від 29 серпня 2008 року повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв'язку з набранням чинності наказу № 377.
Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, то наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до перерахованих посадових окладів.
Разом з тим, колегія суддів зазначає про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, оскільки судом розглянуті позовні вимоги за період з 01 вересня 2008 року поза межами строку звернення до суду, встановленого ст.99 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо інше не встановлено, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна булла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до суду 27 липня 2012 року.
Однак у 2008-2012 роках позивач щомісячно отримував пенсію, а тому мав можливість дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів, проте за захистом своїх прав звернувся поза межами шестимісячного строку, визначеного ст.99 КАС України.
У позовній заяві ОСОБА_1 помилково послався на ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак цією нормою встановлено відсутність обмеження строком звернення щодо виплати нарахованої пенсії, а не з позовом щодо визнання протиправної бездіяльності та здійснення перерахунку призначеної пенсії.
Згідно ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Доказів поважності пропуску строку звернення до суду позивачем не надано ні до суду першої, ні до суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів зазначає, що поважними причинами пропуску строку на подання позову можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та повинні бути підтверджені належними доказами.
Доказів, у підтвердження наявності обставин, які б перешкоджали позивачу своєчасно звернутися до суду матеріали справи не містять.
З огляду на наведене, колегія зазначає, що суд першої інстанції безпідставно не застосував наслідки пропуску позивачем строку звернення до суду щодо позовних вимог за період з 1 вересня 2008 року по 27 січня 2012 року, які у відповідності до ст.100 КАС України слід залишити без розгляду.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції в частині задоволення позову про здійснення перерахунку та за період з 1 вересня 2008 року по 27 січня 2012 року не відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому її слід скасувати та прийняти ухвалу, якою позов в цій частині залишити без розгляду .
В іншій частині постанова суду є законною та обґрунтованою, а доводи апеляційної скарги її не спростовують, такі ґрунтуються на помилковому трактуванні правових норм, а тому підстав для скасування судового рішення немає.
Керуючись ст. ст.160, 195, 196, 197, 200, 203, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області задовольнити частково.
Постанову Ужгородського міськрайонного суду від 24 грудня 2012 року в адміністративній справі № 712/13905/12 скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання провести перерахунок пенсії за період із 1 вересня 2008 року по 27 січня 2012 року.
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про оскарження бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії за період з 1 вересня 2008 року по 27 січня 2012 року залишити без розгляду.
В іншій частині постанову Ужгородського міськрайонного суду від 24 грудня 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді І.В.Глушко
В.Я. Макарик