Постанова від 23.10.2013 по справі 2а-84/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2013 року Справа № 80259/12

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В.М.,

суддів Мікули О.І., Старунського Д.М.,

з участю секретаря судового засідання Ратушної М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Личаківського районного суду м. Львова від 20.03.2012 року в справі за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій.

Позивачка, з врахуванням змін позовних вимог, просила визнати дії відповідача щодо не перерахунку її пенсії з 1.06.2011 року протиправними та зобов'язати його провести перерахунок та виплату її пенсії з 1.06.2011 року відповідно до вимог ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанов КМ України від 7.11.2007 року № 1294 і від 18.10.2010 року № 969 та наказів МО України № 377 від 28.07.2008 року, № 576 від 5.11.2010 року, № 380 від 22.07.2010 року, № 50 від 28.01.2011 року, № 355 від 25.06. 2011 року.

Постановою Личаківського районного суду м. Львова від 20.03.2012 року позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 1.07.2011 року відповідно до вимог ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , а також на підставі постанови КМ України № 1294 від 7.11.2007 року і наказу Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 року.

Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1.07.2011 року відповідно до вимог ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також на підставі постанови КМ України № 1294 від 7.11.2007 року і наказу Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 року.

Постанову суду першої інстанції оскаржило головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке в апеляційній скарзі просить її скасувати та прийняти нове рішення про відмову позивачці в задоволенні позову.

Апеляційні вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права та безпідставно задовольнив позов. При цьому не взяв до уваги, що перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до законодавства проводиться у разі прийняття рішення уряду про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення. З 1.01.2008 року всім військовослужбовцям проведено перерахунок пенсії на підставі постанови КМ України № 1294 від 7.11.2007 року, після того збільшення розмірів грошового забезпечення законодавством не передбачалося. Міністерство оборони у встановленому законом порядку не направляло органу Пенсійного фонду повідомлення про нові щомісячні види грошового забезпечення,тому підстави для перерахунку пенсії позивачці відсутні.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню підлягає з таких підстав.

В справі встановлено, що позивачка ОСОБА_1 з 2009 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суть її позовних вимог зводиться до того, що, як вважає позивачка, в зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовцям на підставі норм законодавства, вона відповідно до ч.3 ст. 63 вказаного Закону має право на перерахунок пенсії, в чому її неправомірно відмовляє відповідач. Зокрема, з 1.06.2011 року відповідно до наказу МО України № 355 від 25.06.2011 року, прийнятого на підставі постанови КМ України від 7.11.2007 року № 1294, премія військовослужбовцям встановлена у розмірі 125% посадового окладу замість раніше діючого розміру 70%, внаслідок чого розмір її пенсії після перерахунку повинен складати 65% від розміру грошового забезпечення, що в кількісному виразі становить 1986,50 грн. в місяць.

З вимогами позивачки погодився суд першої інстанції, який прийшов до висновку про протиправність відмови органу Пенсійного фонду в перерахунку пенсії.

Колегія суддів апеляційного суду з такими висновками суду погодитися не може.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналіз зазначеної норми дає підстави для висновку, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, здійснена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пп.2 п. 5 постанови КМ України від 7 листопада 2007 р. N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50 встановлено, що щомісячне грошове забезпечення належить виплачувати з розрахунку, зокрема, премії в розмірі 70% посадового окладу особам рядового, сержантського та старшинського складу, науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців, науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, а іншим військовослужбовцям - 55% посадового окладу.

Відповідно до наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355 цей розмір премії змінений до 125%, в зв'язку з чим позивачка заявила вимоги про перерахунок пенсії.

Постановою КМ України № 45 від 13.02.2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Порядок).

Відповідно до п. 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, суб'єктом владних повноважень, наділеним правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, що є підставою для перерахунку пенсії, в розумінні ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є Кабінет Міністрів України.

Тому наказ Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 року, виданий на часткову зміну його ж наказу № 50 від 28.01.2011 року, як і сам цей наказ, не є актом законодавства, в силу якого мають місце зміни законодавства щодо підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, та не тягне за собою обов'язку органу Пенсійного фонду перерахувати пенсію позивачці.

Премія, яку позивачка просить врахувати при перерахунку пенсії, передбачена наказом Міністра оборони в межах регулювання бюджетних асигнувань цього відомства на 2011 рік, її виплата можлива тільки в межах видатків Міністерства оборони на цей рік, в зв'язку з чим вона має тимчасовий характер і підставою для перерахунку пенсії бути не може.

Такі висновки відповідають практиці Верховного Суду України з розгляду аналогічних справ, що відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для судів нижчих інстанцій ( постанова Верховного Суду України від 10.09.2013 року в справі № 21-223а 13).

Суд першої інстанції, задовольнивши позов , не дотримав норм матеріального та процесуального права, не врахував судової практики з вирішення подібних спорів, в зв'язку з чим оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в позові з наведених підстав.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити.

Постанову Личаківського районного суду м. Львова від 20.03.2012 року в справі № 2а- /1312/84/2012 скасувати та прийняти нову постанову, якою позивачці в задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В.М. Багрій

Судді : О.І.Мікула

Д.М. Старунський