Ухвала від 30.10.2013 по справі 810/5836/13-а

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

30 жовтня 2013 року 810/5836/13-а

Суддя Київського окружного адміністративного суду Волков А.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Макарівського районного управління юстиції Київської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання протиправними дій щодо реєстрації права власності та зобов'язання скасувати запис щодо реєстрації права власності,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Макарівського районного управління юстиції Київської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання протиправними дій державного реєстратора щодо державної реєстрації права власності ОСОБА_3 на об'єкт нерухомості - житловий будинок АДРЕСА_1, а також про зобов'язання внести запис про скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_4 на вказаний об'єкт нерухомості.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.

З позовної заяви та доданих до неї матеріалів убачається, що позивач шляхом пред'явлення адміністративного позову до державного реєстратора вимагає скасувати державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості за іншою особою - іпотекодержателем (третя особа за даним позовом). Таким чином, в дійсності, позивач оспорює право власності третьої особи або законність набуття нею права власності на нерухоме майно і намагається вирішити цей спір в обхід передбаченого законом порядку розв'язання цивільно-правових спорів між суб'єктами цивільного права, всупереч передбаченим законом способам захисту цивільних прав, уникнувши спору з кредитором за цивільно-правовими зобов'язаннями, а шляхом пред'явлення адміністративного позову до суб'єкта владних повноважень, який не має жодного юридичного інтересу до предмету спора і лише здійснює державну реєстрацію.

Згідно із статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У пункті 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Незважаючи на те, що позивачем пред'явлено адміністративний позов про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, предмет спору становить питання про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна за однією особою та позбавлення цього права іншої особи, яка не є відповідачем в адміністративній справі. Вказані правовідносини мають приватноправовий характер, тому даний позов не підлягає розгляду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.

Суд наголошує, що захист права власності або користування здійснюється власником (користувачем) способами, визначеними Цивільним кодексом України та іншими законами, зокрема, шляхом визнання права, якщо це право не визнається або оспорюється іншою особою, витребування майна від особи, яка незаконно, без відповідної підстави заволоділа ним, вимагання усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном тощо.

Захист вказаного цивільного права здійснюється шляхом пред'явлення позову до іншої особи, яка, на думку позивача, незаконно заволоділа його майном, в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України.

Суд також вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що в адміністративному судочинстві суд оцінює законність рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень у публічно-правових відносинах саме з позивачем і не може постановляти рішення про позбавлення суб'єктивних прав інших осіб - суб'єктів приватного права, які не є відповідачами в адміністративній справі. Водночас відмова в позові в адміністративній справі матиме преюдиційне значення, що може негативно вплинути на захист прав у порядку цивільного судочинства.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до статті 7 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі повернення заяви, відмови у відкритті провадження у справі, залишення заяви або скарги без розгляду або закриття провадження у справі.

Керуючись статтями 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. У відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Макарівського районного управління юстиції Київської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання протиправними дій щодо реєстрації права власності та зобов'язання скасувати запис щодо реєстрації права власності, - відмовити.

2. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї документами та матеріалами надіслати позивачу.

3. Повернути ОСОБА_1 з Державного бюджету України сплачений ним судовий збір у сумі 114 (сто чотирнадцять) гривень 70 коп. (квитанція від 29.10.2013 №498.666.1).

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Волков А.С.