Іменем України
21 жовтня 2013 р. 10:24 Справа №801/4954/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.
при секретарі Баценко А. О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Чексіл»
до Сакської районної державної адміністрації АР Крим
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповіда-
ча ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_44, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38
про визнання незаконним та скасування розпорядження
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_39, представник, довіреність № 4 від 11.03.2013 р.
ОСОБА_40, представник, довіреність № 87 від 25.05.2013 р.;
від відповідача - ОСОБА_41, представник, посвідчення, № 100 від 30.08.2013 р.;
від третіх осіб: ОСОБА_13 , ОСОБА_42 - ОСОБА_43, пред-к , довір.від07.10.2013р.
від інших третіх осіб - не з'явились
Суть спору: Публічне акціонерне товариство «Чексіл» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою до Сакської районної державної адміністрації АР Крим (далі відповідач) про визнання незаконним та скасування розпорядження № 1476-р від 24.12.2012 р. про видачу дозволу на складання проекту землеустрою по відводу земельних ділянок громадянам України для ведення індивідуального садівництва на території Уютнинської сільської ради Сакського району. Вимоги мотивовані тим,що відповідач не прийняв до уваги,що на земельних ділянках, дозвіл на складання проекту землеустрою по відведенню яких був виданий , знаходиться майно позивача, раніше йому надавалась згода на складання проекту землеустрою по відводу цієї ж земельної ділянки.
У судових засіданнях представники позивача наполягали на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позовній заяві, представник відповідача заперечував проти позову, надавши відзив.
Ухвалою суду від 30.05.2013 р. залучено ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_44, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38 до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача (далі треті особи).
Керуючись ст. 156 КАС України провадження по справі ухвалою від 30.05.2013р. було зупинено з причин призначення по справі комплексної землевпорядної та судової будівельної експертизи.
Після надання експертного висновку та повернення матеріалів справи провадження по справі було поновлено.
У судових засіданнях представники позивача наполягали на задоволенні позову, представники відповідача та ОСОБА_13 , ОСОБА_42 заперечували проти задоволення позову, інші треті особи явку своїх представників у судові засідання не забезпечили , про дні та час їх проведення були сповіщені належним чином, клопотань про відкладення не надали.
Представники позивача, відповідача та ОСОБА_13 , ОСОБА_42 не заперечували проти продовження розгляду справи на підставі залучених до неї документів.
Суд, приймаючи до уваги відсутність клопотань про відкладення розгляду справи, обізнаність учасників процесу про день та час розгляду справи, керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представників позивача, відповідача, третіх осіб, суд
Відповідачем 12.10.2009 р. прийнято розпорядження №1599-р , яким затверджені ВАТ «Чексіл», правонаступником якого є позивач, матеріали вибору земельної ділянки загальною площею 6 га для розміщення та обслуговування бази відпочинку на 300 міст , розташованого на землях запасу за межами населених пунктів на території Уютненської сільської ради Сакського району на відстані 200 м на північно-схід с. Уютне (п.1), виданий дозвіл на розробку ВАТ «Чексіл», правонаступником якого є позивач, проекту землеустрою по відводу у довгострокову оренду строком на 49 років цієї земельної ділянки, на якої розташовані будівлі та споруди незавершеної будівництвом бази відпочину за адресою с. Уютне, вул.Приморська 26 (п.2), ВАТ «Чексіл», правонаступником якого є позивач, був зобов'язаний надати узгоджений проект землеустрою по відведенню вказаної земельної ділянки та технічну документацію щодо нормативної грошової його оцінки (п.3), вказане розпорядження було дійсним до 01.11.2010 р.(п.4).
Відповідачем 28.04.2011р. прийнято розпорядження № 421-р ,згідно з яким внесений зміни до розпорядження №1599-р від 12.10.2009 р. шляхом виключення п.4.
Відповідачем 24.12.2012р. прийнято розпорядження № 1476-р , яким виданий дозвіл на складання третіми особами проекту землеустрою по відведенню безоплатно у власність земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва площею по 0,08 га кожному.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Серед передбачених ст. 17 Земельного кодексу України ( далі ЗК України) повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин є розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування ( ст. 116 ЗК України, в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпоряджень ).
Згідно зі ст. 123 ЗК України( в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпорядження щодо надання позивачу згоди на складання проекту відведення земельної ділянки) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений у ст. 118 ЗК України (в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпорядження № 1476-р), відповідно до якої громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст. 125 ЗК України). Ст. 126 ЗК України передбачає, що право оренди земельної ділянки оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Згідно з п. 12 Перехідних положень ЗК України (в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпоряджень) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
У ст. 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними чи обласними радами.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади, в межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізують повноваження, делеговані їм відповідними радами.
Матеріали справи свідчать про те,що позивач є правонаступником ВАТ «Чексіл», яке створений в результаті приватизації та перетворення орендного підприємства «Чексіл».
Позивачем надана копія плану приватизації орендного підприємства «Чексіл», затвердженого Головою Фонду Державного майна України 23.12.1993 р. , в якому серед об'єктів незавершеного будівництва підприємства зазначена база відпочинку. Ним також надані документи бухгалтерської звітності, яки підтверджують ведення обліку незавершеною будівництвом бази відпочинку, що розташована за адресою Сакський район, с. Уютне.
До матеріалів справи залучений висновок №1588/1589 комплексної судової земельно-технічної та будівельно-технічної експертизи від 21.08.2013р., виконання якої було здійснено відповідно до ухвали суду від 30.0.2013р.
Експертами встановлено,що поза межами земельної ділянки ,запроектованої для відведення позивачу , розташовані земельні ділянок, дозвіл на складання проектів землеустрою по відведенню яких розпорядженням відповідача № 1476-р від 24.12.2012р. наданий ОСОБА_10 , ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_6
Експертами також встановлено,що на земельній ділянці , дозвіл на розробку проекту землеустрою по відводу якої у довгострокову оренду строком на 49 років наданий позивачу розпорядження № 1599-р від 12.10.2009 р., знаходяться об'єкти незавершеного будівництва , а саме, спальний корпус літер А, спальний корпус літер Б, їдальня літер В, яки можна віднести до об'єктів нерухомості.
Також експерти зазначили,що в результаті проведених розрахунків мінімальна площа земельної ділянки , необхідної для розміщення бази відпочинку на 300 місць , становить 6,0 га.
Вивчивши наведені обставини, приймаючи до уваги скасування відповідачем п.4 розпорядження № 1599-р від 12.10.2009р., суд приходить до висновку, що у Сакської районної державної адміністрації були відсутні підстави для надання 24.12.2012 р. третім особам за винятком ОСОБА_10 , ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_6 дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню безоплатно у власність земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва площею по 0,08 га кожному в межах земель , на яких розташовані об'єкти нерухомості( незавершена будівництвом база відпочинку), що належать позивачу, та яки не були вільними в наслідок того, що раніше ним наданий дозвіл останньому на розробку проекту землеустрою по їх відведенню в довгострокову оренду строком на 49 років, в тому числі і для обслуговування цієї нерухомості.
На думку суду наведені в поясненнях відповідача відомості щодо зміні з 01.01.2013р. порядку надання земель в кристування, мають бути підставою для вирішення в подальшому після затвердження проекту відведення, розробленого позивачем, ситуації, яка склалася , згідно з вимогами ЗК України.
За таких обставин суд вважає, що існують підстави для задоволення позову в частині визнання протиправним та скасування розпорядження відповідача №1476-р від 24.12.2012 р. щодо надання третім особам за винятком ОСОБА_10 , ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_6 дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню безоплатно у власність земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва .
Під час судового засідання, яке відбулось 21.10.2013р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 28.10. 2013 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Сакської районної державної адміністрації №1476-р від 24.12.2012 р. в частині надання ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_9, Григор'євої ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_44, ОСОБА_28, ОСОБА_29 ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37 , ОСОБА_38 дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню безкоштовно у власність земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва , розташованих на території Уютненської сільської ради Сакського району.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Чексіл» ( м.Чернігов, вул.Щорса 66, код ЄДРПОУ 04594723) 17,21 (сімнадцять грн. 41 коп. ) судового збору.
4. В іншій частині позовних вимог - відмовити у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.