"09" жовтня 2013 р. м. Київ К-40297/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.
за участю секретаря: Кіт О.С.
представників позивача : Савченка Л.К., Горбункової В.Л.
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2009 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 по справі №2-а-33929/08 за позовом Малого приватного торгівельно-виробничого підприємства «Райдуга» до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., пояснення представників позивача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2009 позовні вимоги Малого приватного торгівельно-виробничого підприємства «Райдуга» (далі - МП ТВП «Радуга», позивач) до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції у Житомирській області (далі-Новоград-Волинська ОДПІ, відповідач) задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» від 10.12.2008 №0008662320.
Рішення суду мотивовано неправомірністю застосування до позивача штрафних санкцій, оскільки позивачем реалізовувалися послуги з проживання в готелі, реалізація яких підпадає під дію п.1 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі-Закон України №265/95-ВР).
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2009 скасовано, та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково. Визнано нечинним та скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» від 10.12.2008 №0008662320 в частині визначення суми штрафних санкцій стосовно проведення готівкових розрахунків за проживання в готелі без застосування реєстратора розрахункових операцій. В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.
При цьому, суд апеляційної інстанції виходив з того, що придбання особами за готівкові чи безготівкові кошти Інтернет карток не звільняє позивача від обов'язку проведення операцій по відпуску товару через реєстратор розрахункових операцій.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Новоград-Волинська ОДПІ 06.12.2010 звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який своєю ухвалою від 14.12.2010 прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 13.05.2009 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 в частині задоволення позовних вимог, прийняти в цій частині нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема п.п. 1, 2 ст. 3, п. 1 ст. 9 Закону України №265/95-ВР, ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши матеріалами справи, наведені у скарзі доводи, колегія суддів, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій було встановлено, що посадовими особами Новоград-Волинської ОДПІ було проведено планову виїзну перевірку МП ТВП «Радуга» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 по 30.06. 2008, про що складено акт №1407/05-53/23-20/13544031 від 25.11.2008.
Перевіркою було встановлено порушення п.1, п.2 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, яке полягало у реалізації послуг з проживання в готелі та реалізації Інтернет карток без застосування реєстратора розрахункових операцій.
Згідно з п. 1 ст.3 Закону України №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
За приписами п. 1 ст. 9 вказаного Закону реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Судом встановлено, що згідно з довідкою з ЄДРПОУ №14/521 від 17.07.2007 до переліку видів діяльності, які здійснює позивач, відноситься діяльність готелів. Готель «Леон» належить підприємству. Послуги з проживання в готелі позивачем надавались шляхом оформлення касових ордерів. Для проживаючих в готелі розрахунковим документом, який підтверджує здійснення розрахунків з готелем, є квитанція до прибуткового касового ордеру.
З огляду на те, що позивачем реалізовувалися послуги, які підпадають під дію п.1 ст.9 Закону України №265/95-ВР, висновок судів про правомірність проведення розрахункових операцій щодо реалізації послуг з проживання в готелі на загальну суму 61460,00грн. є правильним.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 210, 220, 221, 223, 224, 230, 231, та ч.5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія -
Касаційну скаргу Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції у Житомирській області залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: __________________ Т.М. Шипуліна
Судді: __________________ Л.І. Бившева
__________________ А.М. Лосєв