11 жовтня 2013 р.Справа № 2-а-6542/11/2114
Категорія: 10.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Черниш О.Л.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Золотнікова О.С.,Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Комсомольського районного суду м.Херсона від 30 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Комсомольської районної у м.Херсоні ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
05.10.2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Комсомольської районної у м.Херсоні ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 2005-2008р.р.
Ухвалою Комсомольського районного суду м.Херсона від 30 листопада 2011 року позов ОСОБА_1 залишено без розгляду в зв'язку із пропуском встановленого законом строку для звернення до суду із даним адміністративним позовом.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, ОСОБА_1 21.12.2011р. подала апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом, при винесенні оскаржуваної ухвали порушено норми процесуального права та просить скасувати ухвалу Комсомольського районного суду м.Херсона від 30.11.2011 року та направити справу до суду 1-ї інстанції для продовження її розгляду по суті.
Згідно приписів п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та /або неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, сповіщених належним чином про дату, час і місце судового розгляду.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність законних підстав для її задоволення.
Вирішуючи справу по суті та приймаючи рішення про залишення позову без розгляду, суд 1-ї інстанції виходив з того, що позивач пропустив встановлений законом 6-місячний строк для звернення до суду із даними позовними вимогами.
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, цілком погоджується з таким висновком суду 1-ї інстанції і вважає його обґрунтованим та заснованим на законі, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч.ч.1,2 ст.99 КАС України (в редакції, чинній на момент звернення позивача до суду із даним позовом), адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-місячний, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
А згідно із ч.1 ст.100 діючого КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановлюється ухвала.
Як встановлено з матеріалів справи, за захистом свого порушеного права за період 2005-2008р.р., про яке позивачка повинна була дізнатися одразу ж після виплат спірної допомоги в значно менших розмірах (т.б. ще в 2005р., 2006р., 2007р. та 2008р.), ОСОБА_1 звернулася до суду лише тільки 05.10.2011 року, тобто з суттєвим порушенням встановленого ст.99 КАС України 6-місячного строку.
Отже, за таких обставин, а також приймаючи до уваги, що в матеріалах справи та в апеляційній скарзі відсутні будь-які належні і достатні докази на підтвердження поважності пропуску позивачем строку звернення до суду, судова колегія вважає, що висновки суду першої інстанції про необхідність залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 в частині перерахунку та сплати їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 2005-2008р.р. є правильними та такими, що узгоджуються з вищенаведеними нормами КАС України.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія доходить до висновку, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.199 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін.
Таким чином, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, діючи в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.200 КАС України, залишає апеляційну скаргу - без задоволення, а ухвалу районного суду - без змін.
Керуючись ст.ст.195,197,199,200,205,206,254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а ухвалу Комсомольського районного суду м.Херсона від 30 листопада 2011 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: Осіпов Ю.В.
Судді: Золотніков О.С.
Скрипченко В.О.