Справа № 520/14376/13-а
Провадження № 2-а/520/403/13
28.10.2013 року
Суддя Київського районного суду м. Одеси Петренко В.С., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до комунального підприємства «Одесреклама» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 звернувся до Київського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до КП «Одесреклама», в якому просить суд визнати неправомірними дії КП «Одесреклама» щодо демонтажу з легкового причепу та утримання рекламної конструкції, а також просить зобов'язати відповідача повернути йому демонтовану рекламну конструкцію.
Позивач звернувся до суду в порядку адміністративно-процесуального законодавства та посилається на норми КАС України.
Дослідивши матеріали справи суддя вважає, що не має підстав для відкриття провадження у справі виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства. Суди розглядають справи, визначені у частині першій цієї статті, в порядку позовного, наказного та окремого провадження.
Відповідно до ч.1 та п.1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Ч. 1 ст. 18 КАС України визначає вичерпний перелік категорій справ, які предметно підсудні місцевим загальним судам як адміністративним.
Виходячи зі змісту цього переліку, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Як вбачається з позовної заяви ОСОБА_2 звернувся з позовом не до органу чи посадової особи місцевого самоврядування, а до суб'єкта господарювання - комунального підприємства «Одесреклама».
Відповідно до п. 1.1. статуту КП «Одесреклама», затвердженого рішенням Одеської міської ради № 5685-V від 14.04.2010 року, КП «Одесреклама» (далі - Підприємство) створено шляхом перетворення комунальної установи «Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради» відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України. Підприємство є повним правонаступником прав та обов'язків комунальної установи "Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконкому Одеської міської ради" (ідентифікаційний код: 25830211).
Крім того, КП «Одесреклама» засноване на власності територіальної громади міста Одеси та засновником підприємства є Одеська міська рада. Підприємство створено для задоволення міських, суспільних потреб шляхом реалізації господарської компетенції органів місцевого самоврядування в галузі формування сучасного міського дизайну, у тому числі у сфері зовнішньої реклами та реклами на транспорті. Основною метою створення Підприємства є діяльність у сфері зовнішньої реклами.
Також, згідно п. 1.2 Порядку розміщення вивісок на території міста Одеси, затвердженого рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 178 від 14.02.2008 року, КП «Одесреклама» створене для реалізації господарської компетенції органів місцевого самоврядування у сфері формування сучасного міського дизайну, виконання інших завдань та функцій, визначених цим Порядком, іншими актами органів місцевого самоврядування та міського голови.
Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до ст. 16 Закону України «Про захист економічної конкуренції» № 2210-III від 11.01.2001 року органам влади та органам місцевого самоврядування забороняється делегування окремих владних повноважень об'єднанням, підприємствам та іншим суб'єктам господарювання, якщо це призводить або може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.
Відповідно до п. 21 Постанови № 3 Пленуму Вищого спеціалізованого суду Україги з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ»
Якщо орган державної влади та/або орган місцевого самоврядування (суб'єкт владних повноважень) бере участь у справі не на виконання своїх владних повноважень, а з інших правових підстав; не здійснює владних управлінських функцій щодо іншого учасника спору, то залежно від змісту вимог і суб'єктного складу сторін справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства відповідно до вимог статті 15 ЦПК.
Ураховуючи положення статті 1 ЦПК та статті 2 КАС, не є публічно-правовим і розглядається у порядку цивільного судочинства спір між органом державної влади та/або органом місцевого самоврядування (суб'єктом владних повноважень) як суб'єктом публічного права та суб'єктом приватного права - фізичною особою, в якому управлінські дії суб'єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав фізичної особи. У такому випадку це спір про право цивільне, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб'єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного та адміністративного права.
Питання про те, чи підвідомча адміністративному суду справа у спорі, що виник із даних правовідносин, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими чи публічно-правовими.
Суд вважає, що реалізуючи відповідні повноваження, органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах територіальні громади є рівними учасниками правовідносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.
Таким чином, даний спір за участю суб'єкта господарювання - комунального підприємства «Одесреклама», виник з правовідносин, у яких суб'єкт господарювання реалізує не владно - управлінську, а виключно господарську компетенцію органу місцевого самоврядування, як і в будь-яких інших спорах приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору вимогам ЦПК України, має розглядатися в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, суддя зазначає, що КП «Одесреклама» діє на виконання делегованих йому повноважень органу місцевого самоврядування (Одеської міської ради), однак ці повноваження не є владними, а полягають у реалізації господарської (приватноправової) компетенції органу місцевого самоврядування, а тому дана справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а повинна бути розглянута у порядку цивільного судочинства.
В даному випадку владно-управлінськими функціями органу місцевого самоврядування у спірних правовідносинах наділено Управління реклами Одеської міської ради, яке не є відповідачем у справі.
Суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, що передбачено п.1 ч. 1 ст. 109 КАС України.
Враховуючи викладене, суддя вважає за необхідне відмовити ОСОБА_2 у відкритті провадження у справі в порядку адміністративного судочинства та роз'яснити йому право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суд -
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до комунального підприємства «Одесреклама» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що з вказаним позовом він має право звернутися суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвалу невідкладно надіслати позивачу та у разі набрання ухвалою законної сили повернути позивачу матеріали позову.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Петренко В. С.