Рішення від 24.10.2013 по справі 310/8853/13-ц

Справа № 310/8853/13-ц

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

24 жовтня 2013 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

у складі: головуючого -судді Пустовіт З.П.,

при секретарі Гоноболіній О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом Бердянського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави до Бердянської міської ради, ОСОБА_1 Управління Держземагентства у Бердянському районі про часткове скасування рішення Бердянської міської ради, визнання недійсним державного акта на право приватної власності на земельну ділянку, скасування запису про його державну реєстрацію та повернення земельної ділянки ,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2013 року Бердянський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави звернувся до суду з вказаним позовом посилаючись на те, що п.п. 1., 1.75 рішення Бердянської міської ради № 28 від 29.10.2009 року сімдесят четвертої сесії V скликання «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам для ведення садівництва» затверджено технічну документацію та передано ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0598 га, розташовану в ОСК «Гроно», яка перебувала у його користуванні, для ведення садівництва в межах норм безоплатної приватизації. 12.11.2009 року на підставі зазначеного рішення за ОСОБА_1 проведена державна реєстрація за реєстраційним номером 011026502035 державного акту на право власності серії ЯИ №468911 на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0598 га для ведення садівництва на території ОСК «Гроно». Проведеною прокурорською перевіркою встановлено, що рішенням Бердянської міської ради від 29.10.2009 року № 23 «Про погодження місця розташування та надання дозволу на розробку проекту відведення ОСК «Гроно» було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення ОСК «Гроно» земельної ділянки орієнтованою площею 18,37 га., розташованої в східній частині м. Бердянська, для розміщення та використання земель загального користування садівничого товариства із зазначенням необхідності розробити проект відведення та погодити його відповідно до норм чинного законодавства в термін до 01.10.2010 року для затвердження та прийняття рішення на сесії міської ради. Станом на час прийняття Бердянською міською радою рішення № 28 від 29.10.2009 року та станом на теперішній час, проект землеустрою щодо відведення ОСК «Гроно» земельної ділянки для розміщення та використання земель загального користування садівничого товариства не розроблений, з дозвільними установами не погоджений, межі земельної ділянки в натурі не встановлені. Тож документи, що посвідчують право на земельну ділянку у ОСК «Гроно» відсутні, тому сесія Бердянської міської ради V скликання, приймаючи рішення № 28 від 29.10.2009 року «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам для ведення садівництва», всупереч вимогам чинного законодавства України, незаконно розпорядилась землею комунальної власності. Проект відводу земельної ділянки, всупереч вимогам ст. 50 Закону України «Про землеустрій», ст. 118 ЗК України, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року №677 «Про затвердження порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» ОСОБА_1 не розроблявся та відповідно не затверджувався. Також прокурорською перевіркою встановлено, що голова правління ОСК «Гроно» ОСОБА_6 протягом 2009-2010 років, діючи умисно, незаконно складав та видавав особам, зазначеним в рішенні Бердянської міської ради №23 від 29.10.2009 року «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам для ведення садівництва», довідки, в яких вказав відомості, що не відповідають дійсності, про те, що ці особи є членами ОСК «Гроно» та мають в користуванні земельні ділянки. Вироком Бердянського міськрайонного суду від 01.12.2010 року його визнано винним у скоєнні злочину передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України. Окрім того, вироком Бердянського міськрайонного суду від 05.04.2011 року засуджено за ч. 1 ст. 367 КК України начальника управління Держкомзему у м. Бердянську ОСОБА_5, який у період з 2009 по 2010 роки незаконно погодив членам ОСК «Гроно» технічну документацію щодо відведення земельних ділянок, які не перебували у користуванні вказаного кооперативу. Посилаючись на зазначені обставини, прокурор просив суд визнати незаконним та скасувати п.п. 1., 1.75 рішення сімдесят четвертої сесії Бердянської міської ради п'ятого скликання від 29.10.2009 року №28 «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам для ведення садівництва»; визнати недійсним державний акт на право власності серії ЯИ №468911 на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0598 га для ведення садівництва на території ОСК «Гроно», що виданий на ім'я ОСОБА_1; зобов'язати Управління Держземагентства у Бердянському районі скасувати запис про державну реєстрацію акту на право власності на земельну ділянку, виданого на ім'я ОСОБА_1 серії ЯИ №468911, здійснену в «Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та права постійного користування землею, договорів оренди землі» за реєстраційним номером 011026502035 від 12.11.2009 року; зобов'язати ОСОБА_1 повернути земельну ділянку вартістю 215,28 грн. НОМЕР_1 площею 0,0598 га, межі якої визначені в державному акті на право власності на землю серії ЯИ №468911, виданому ОСОБА_1, територіальній громаді м Бердянську в особі Бердянської міської ради.

Прокурор Глянь О.С. в судове засідання не з'явився, надав суду заяву від 24.10.2013 року про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує, не заперечує проти винесення заочного рішення.

Представники Бердянської міської ради та Управління Держземагентства у Бердянському районі подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.

Відповідач ОСОБА_1 до суду не з'явилася також, повідомлялася про розгляд справи за місцем реєстрації, проте конверт повернувся до суду з довідкою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання», що відповідно до ч.5 ст.74 ЦПК України вважається належним повідомленням про слухання справи, тому суд на підставі ст..ст.169, 224-226 ЦПК України вважає можливим розглянути справу на підставі наявних даних в заочному порядку.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Земельного кодексу України громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва.

Набуття права на землю громадянами України здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає після державної реєстрації цього права і посвідчується державним актом.

Рішення про передачу у приватну власність земельної ділянки та заповнення державного акта на право приватної власності на землю здійснюють органи місцевого самоврядування або органи виконавчої влади в залежності від місця знаходження земельної ділянки.

Як встановлено судом, і це підтверджується матеріалами справи, що п.п. 1., 1.75 рішення Бердянської міської ради №28 від 29.10.2009 року було затверджено технічну документацію та передано ОСОБА_1 у приватну власність земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0598 га, що перебуває у користуванні для ведення садівництва в межах норм безоплатної приватизації, розташовану в ОСК «Гроно».

12.11.2009 року Бердянським районним відділом Запорізької регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» проведена державна реєстрація за реєстраційним номером 011026502035 державного акту на право власності серії ЯИ №468911 на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0598 га, для ведення садівництва на території ОСК «Гроно», виданого на підставі вказаного вище рішення на ім'я ОСОБА_1

У відповідності з вимогами ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад і передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно з вимогами ч.1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень,

Положеннями ст.118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення. Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Місцеві органи самоврядування виступають у відповідності зі ст. 83 ЗК України суб'єктами права комунальної власності в межах населеного пункту.

Частиною 2 ст. 25 Закону України "Про землеустрій" серед видів документації із землеустрою передбачено: пункт д) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; п. і) технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

Відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Із матеріалів справи вбачається, що рішенням Бердянської міської ради від 29.10.2009р. №23 «Про погодження місця розташування та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки ОСК «Гроно» було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення ОСК «Гроно» земельної ділянки орієнтовною площею 18,37 га, розташованої в східній частині м. Бердянська, для розміщення та використання земель загального користування садівничого товариства із зазначенням необхідності розробити проект відведення та погодити його відповідно до норм чинного законодавства в термін до 01.10.2010 року для затвердження та прийняття рішення на сесії міської ради. До теперішнього часу зазначені вимоги ОСК «Гроно» не виконані, рішення міської ради щодо надання земельної ділянки площею 18,37 га ОСК «Гроно» в постійне користування або за договором оренди не приймалося. Таким чином, ОСК «Гроно» не є землекористувачем зазначеної вище земельної ділянки. Земельна ділянка фактично перебуває у комунальній власності, а тому повноважень щодо розпорядження нею ОСК «Гроно» не мало.

Судом встановлено, що згідно оскаржуваного державного акту ОСОБА_1 є власником земельної ділянки НОМЕР_1 площею 0,0598 га, для ведення садівництва на території ОСК «Гроно». Вказаний державний акт зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю.

Підставою для видачі державного акту на право приватної власності на землю було рішення Бердянської міської ради №28 від 29.10.2009р. «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам для ведення садівництва».

З матеріалів справи вбачається, що відносно голови правління ОСК «Гроно» ОСОБА_6 було порушено кримінальну справу за ст. 366 КК України. Вироком Бердянського міськрайонного суду від 01.12.2010р., який набрав законної сили, його визнано винним у вчиненні вищевказаного злочину. Вироком було встановлено, що голова ОСК «Гроно протягом 2009-2010 років, діючи умисно, незаконно складав та видавав особам, зазначеним в рішенні Бердянської міської ради №12 від 24.12.2009р., довідки, в яких вказав відомості, що не відповідають дійсності, про те, що особи, зазначені в рішенні Бердянської міської ради №28 від 29.10.2009р., є членами ОСК «Гроно» та мають в користуванні земельні ділянки, розташовані на території орієнтовною площею 18,37 га в східній частині м. Бердянська.

Крім того, вироком Бердянського міськрайонного суду від 05.04.2011 року начальника управління Держкомзему у м.Бердянськ ОСОБА_5 засуджено за ч.1 ст. 367 КК України. Відповідно до даного вироку він незаконно погодив технічну документацію із землеустрою особам, що зазначені в рішенні Бердянської міської ради №28 від 29.10.2009 року.

Згідно ч.4 ст. 61 ЦПК України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили обов'язковий для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи стосовно якої ухвалено вирок, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.

Крім цього, факт вступу ОСОБА_1 в члени ОСК «Гроно» не підтверджується належними та допустимими доказами.

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009 року №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) встановлено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Також, Конституційним Судом України було дано роз'яснення положень п. 5 ст. 121, п.9 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України, згідно з яким на прокуратуру України покладено нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержання законів з цих питань органами місцевого самоврядування. Закон України «Про прокуратуру», прийнятий до набуття чинності Конституції України, є чинним у частині, що не суперечить Основному Закону України, і передбачає зупинення рішень органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України. Цим законом установлено, що при виявлені порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право опротестувати акти виконавчих органів місцевих рад та вносити подання або протести на рішення місцевих рад залежно від характеру порушень. Протест прокурора приноситься до органу, який видав цей акт і зупиняє його дію, прокурору надається право звернутися із заявою до суду про визнання акта незаконним, і подача такої заяви зупиняє дію правового акта (ч.1, 3, 4 ст. 21 Закону України «Про прокуратуру»). У зв'язку з наведеним Конституційний Суд України дійшов висновку, що за змістом ч. 2 ст. 144 Конституції України, ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються прокурором у встановленому Законом України «Про прокуратуру» порядку з одночасним зверненням до суду.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що передача у власність ОСОБА_1 земельної ділянки на підставі п. 1.,1.75 рішення Бердянської міської ради №28 від 29.10.2009 року відбулася з порушенням норм закону, факт її членства в ОСК «Гроно» і набуття права користування спірною земельною ділянкою нічим не підтверджується. Земельна ділянка у власність чи користування в ОСК «Гроно» не передавалась, межі земельної ділянки не були встановлені та визначені в натурі (на місцевості). Проект відведення земельної ділянки ОСОБА_1 всупереч вимогам Земельного кодексу України, не розроблявся та, відповідно, не затверджувався. У зв'язку з цим суд вважає, що є всі підстави для задоволення позовних вимог прокурора.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10,11, 57-60,61, 212- 215, 224-225 ЦПК України, ст. ст. 116, 118, 151 ЗК України, ст.14 Конституції України, ст..ст.25,50 Закону України "Про землеустрій", суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Бердянського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері задовольнити повністю.

Визнати незаконними та скасувати п.п. 1., 1.75 рішення сімдесят четвертої сесії Бердянської міської ради п'ятого скликання від 29.10.2009 року №28 «Про передачу у власність земельних ділянок громадянам для ведення садівництва».

Визнати недійсним державний акт на право власності серії ЯИ №468911 на земельну ділянку НОМЕР_1 площею 0,0598 га для ведення садівництва на території ОСК «Гроно», що виданий на ім'я ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Держземагенства в Бердянському районі Запорізької області скасувати запис про державну реєстрацію акта на право власності на земельну ділянку кадастровий номер 2310400000:12:007:0499, виданого на ім'я ОСОБА_1 серії ЯИ №468911, здійснену в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі» за реєстраційним номером № 011026502035 від 12.11.2009р.

Зобов'язати ОСОБА_1 повернути земельну ділянку вартістю 215,28 грн. НОМЕР_1 площею 0,0598 га, межі якої визначені в державному акті на право власності на землю серії ЯИ №468911, виданому ОСОБА_1, територіальній громаді міста Бердянська в особі Бердянської міської ради.

Рішення може бути оскаржено через суд першої інстанції до апеляційного суду Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом 10 днів після отримання копії рішення.

Суддя: З. П. Пустовіт