Ухвала від 16.10.2013 по справі 276/923/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Криницький Л.В.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"16" жовтня 2013 р. Справа № 276/923/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Малахової Н.М.,

при секретарі Марчук Ю.А. ,

за участю ОСОБА_3 та представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області на постанову Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від "07" серпня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі (далі-УПФ) щодо зменшення йому основного розміру пенсії, як складової частини пенсії, що вплинула на її розмір з 991,16 грн. до 980,83 грн. починаючи з 09.03.2011 року, з 1046,89 грн. до 976,59 грн. починаючи з 01.12.2011 року, зменшення розміру пенсії з 1320,64 грн. до 1250,34 грн. починаючи з 01.12.2011 року до запланованого УПФ періоду визначеного в його листі від 17.05.2013 року, просив провести оптимізацію розміру заробітної плати для нарахування пенсії відповідно до нового визначеного стажу роботи 45 років 4 місяці 27 днів починаючи з 01.07.2000 року на 46 місяців за виключенням періоду перебування його на обліку в центрі зайнятості.

Постановою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 07 серпня 2013 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області щодо врахування для обчислення пенсії ОСОБА_3 періоду отримання допомоги по безробіттю з 18.11.2002 року по 12.11.2003 року та з 12.02.2007 року по 02.10.2008 року та зменшення суми пенсії починаючи з 09.03.2011 рік по даний час. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області провести перерахунок його пенсії, починаючи з 09.03.2011 року по даний час, без врахування періоду отримання ним допомоги по безробіттю з 18.11.2002 року по 12.11.2003 року та з 12.02.2007 року по 02.10.2008 року, як страхового стажу із нульовим значенням, та виплатити різницю між нарахованою та отриманою пенсією за вказаний період, провести оптимізацію розміру заробітної плати для нарахування пенсії відповідно до наявного стажу роботи починаючи з 01.07.2000 року за виключенням періоду перебування на обліку в центрі зайнятості з 18.11.2002 року по 12.11.2003 року та з 12.02.2007 року по 02.10.2008 року. Рішення у межах суми стягнення за один місяць звернуто до негайного виконання. У решті вимог відмовлено за безпідставністю.

Апелянт в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального, процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 вийшов на пенсію 3.10.2008 року і йому було призначено пенсію у розмірі 1223,41 грн., з яких 991,16 коп. - основний розмір пенсії, 97,50 грн. - доплата за страховий стаж, 71,57 грн. - підвищення відповідно до ст. 42 та 54 грн. фіксованої індексації.

9.03.2011 року він звернувся до УПФ із заявою про перерахунок страхового стажу за період роботи в ТОВ Елеватор «Чиста криниця» у 1957-1967 роках, який до цього не був врахований за відсутності запису в трудовій книжці. З 1.12.2011 року йому було проведено перерахунок пенсії у зв'язку із надходженням даних про сплату страхових внесків за період його роботи в комунальному підприємстві «Тепловодоканал» з 01.09.2004 року по 31.07.2007 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходив з того, що після чергового документального підтвердження збільшення стажу роботи, розмір пенсії зменшувався, оскільки УПФ періоди перебування позивача на обліку у центрі зайнятості включив в розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії у розмірі 0 гривень.

Проте, такий висновок судом зроблено помилково, без врахування діючого на час виходу на пенсію ОСОБА_3 законодавства.

Згідно ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 (у редакції, що діяла на час виходу ОСОБА_3 на пенсію 02.10.2008 р.) органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного держаного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб. Для формування інформаційної бази персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять, в тому числі, і з державної служби зайнятості.

У відповідності до ч.1 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 (в редакції, що діяла станом на 02.10.2008 року), страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) включається до страхового стажу.

Частиною другою вказаної статті визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Отже, виходячи з викладеного, період перебування на обліку у державній службі зайнятості враховується до страхового стажу.

У частині 1 ст.40 Закону в тій редакції, що діяла на час виходу ОСОБА_3 на пенсію, для обчислення пенсії враховувалася заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Згідно положень статті 41 Закону до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Відповідно до статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з положень Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» у переліку видів оплати праці, з яких з яких нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування відсутня допомога на випадок безробіття.

Таким чином, у зв'язку із тим, що позивач знаходився на обліку в центрі зайнятості як безробітний, йому зараховувався страховий стаж, проте, з виплачених сум не сплачувався єдиний збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому і відбулося зменшення основного розміру пенсії при перерахунку.

Окрім того, згідно частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузі статистики, економіки, соціальної політики і фінансів.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Зважаючи на порядок визначення заробітної плати згідно вищенаведених формул, для обрахунку пенсії вихідним показником є коефіцієнт заробітної плати.

Згідно матеріалів справи, при призначенні пенсії до страхового стажу ОСОБА_3 УПФ не зарахувало період з 01.09.2004 року по 31.07.2006 року через відсутність сплати внесків до Пенсійного фонду Володарсько-Волинським КП «Тепловодоканал». При цьому, до страхового стажу було зараховано періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю, а заробітна плата обчислювалася без урахування цих періодів (з 18.11.2002 по 12.11.2003 року та з 12.02.2007 по 02.10.2008 року).

Розмір пенсії обчислено на підставі довідок про заробітну плату, які видано ВАТ „Кварцсамоцвіти", за період роботи з 01.01.1988 року по 31.12.1992 року та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 23.12.2006 року із середньомісячного заробітку 1911,12 грн. при страховому стажі 38 років 1 місяць 12 днів.

09.03.2011 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії по стажу за період роботи у 1957-1967 роках в ТОВ Елеватор „Чиста криниця".

Для перерахунку пенсії згідно приписів статті 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховано заробітну плату (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Оскільки при перерахунку до страхового стажу були зараховані періоди, протягом яких ОСОБА_3 підлягав загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримував допомогу по безробіттю, а заробітна плата обчислювалася без урахування цих періодів, то було переглянуто коефіцієнт заробітної плати.

Відповідно, середньомісячний заробіток зменшився і становив 1663,83 грн. при стажі роботи 43 роки 8 місяців 28 днів, оскільки зменшився коефіцієнт стажу.

До перерахунку розмір пенсії становив 1223,39 грн., де (991,16грн. - основний розмір пенсії + 97,50грн. - доплата за 13 років страхового стажу від мінімального розміру пенсії (750грн. )+ 71,57грн. - підвищення по ст.42 + 54 грн. фіксована індексація + 9,16 (доплата бюджет 2010 року).

Після перерахунку розмір пенсії становить 1283,58грн. де: (980,83грн. - основний розмір пенсії + 135 грн. - доплата за 18 років страхового стажу від мінімального розміру пенсії 750грн. + 113,75 - підвищення по ст.42 + 54 грн. фіксована індексація).

Станом на 01.10.2011 року УПФ проаналізовано матеріали пенсійної справи та вибрано найбільш вигідний розрахунок середньомісячного заробітку для призначення пенсії. Розмір пенсії обчислено за період роботи з 01.03.1987 по 29.02.1992 року та за даними системи персоніфікованого обліку 01.07.2000 р. по 02.10.2008 року із середньомісячного заробітку 1698,12 грн.

З 01.10.2011 року розмір пенсійних виплат становив 1309,91грн., де (1001,04грн. - основний розмір пенсії + 141,12грн. - доплата за 18 років страхового стажу від мінімального розміру пенсії 784,00грн. + 113,75 - підвищення по ст.42 + 54 грн. фіксована індексація).

З 01.12.2011 року ОСОБА_3 було проведено перерахунок пенсії відповідно до абзацу 2 пункту 39 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через надходження даних про сплату страхових внесків за період роботи з 01.09.2004 р. по 31.07.2006 р. на комунальному підприємством «Тепловодоканал».

Страховий стаж після перерахунку склав 45 років 8 місяців 26 днів.

Після проведеного перерахунку на 01.12.2011 р., розмір пенсійних виплат склав 1320,64 грн., де: (1046,89грн. - основний розмір пенсії + 160грн. - доплата за 20 років страхового стажу від мінімального розміру пенсії 800 грн. + 113,75 - підвищення по ст.42).

Так як УПФ допущено помилку - не було переглянуто розрахунок заробітної плати з урахуванням вищезазначених періодів з 01.09.2004 р. по 31.07.2006 року, то ОСОБА_3 отримував пенсію у завищеному розмірі.

При повторному обрахунку з 01.12.2011 року в розрахунок середньомісячного заробітку включено період з 01.09.2004 р. по 31.07.2006 р. Розмір пенсії переглянуто із середньомісячного заробітку 1584,09 грн.

На 01.12.2011 р. розмір отримуваних виплат становив - 1250,34грн., де: (976,59грн. - основний розмір пенсії + 160грн. - доплата за 20 років страхового стажу від мінімального розміру пенсії 800,00грн. + 113,75 - підвищення по ст.42).

На 01.05.2013 року розмір пенсійних виплат становить 1369,14грн., де: (976,59грн. - основний розмір пенсії + 178,80грн. - доплата за 20 років страхового стажу від мінімального розміру пенсії 894,00грн. + 113,75 - підвищення по ст.42 + 100грн. - доплата до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 327 „Про підвищення рівня соціального захисту населення").

Крім того, слід зазначити, що зміни, внесені до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які набрали чинності з 01.10.2011 року, стосуються лише новопризначених пенсій.

З огляду на викладене, підстави для задоволення позову відсутні, оскільки пенсійним органом, у відповідності до ч.2 ст.71 КАС України, доведено правомірність прийнятих ним рішень.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області задовольнити. Постанову Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від "07" серпня 2013 р. скасувати, прийнявши нову постанову про відмову у задоволенні позову ОСОБА_3.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: судді: А.В. Жизневська Т.С. Котік Н.М. Малахова

А.В. Жизневська

Повний текст cудового рішення виготовлено "18" жовтня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області вул.Леніна, 1,смт. Володарськ-Волинський,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12100