Ухвала від 17.10.2013 по справі 286/2890/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кулініч Я.В.

Суддя-доповідач: Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

17 жовтня 2013 року Справа № 286/2890/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого-судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 24 липня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення за заявою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України ГУЮ в Житомирській області у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 24 липня 2013 року заяву державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення задоволено.

Змінено спосіб виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 04.03.2011 року .

Визнано належним способом виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 04.03.2011 року у справі №2а-2195/11, шляхом стягнення з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 1314,70 грн. невиплаченої компенсації, за період з 01.03.2010 року по 31.07.2010 року, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та 4320,00 грн. щорічної допомоги на оздоровлення, яка передбачена ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2010 рік.

В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, посилаючись на незаконність та невідповідність нормам чинного законодавства, просить скасувати зазначену ухвалу суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заяви за безпідставністю.

Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення в межах, передбачених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, враховуючи наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 04 березня 2011 року позов ОСОБА_3 задоволено частково. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести донарахування та виплату ОСОБА_3 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 1 березня 2010 року по 31 липня 2010 року в розмірі, визначеному ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 30% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", щомісячно та одноразову допомогу в розмірі, визначеному ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює п'яти мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", за червень 2010 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

14.06.2013 року до суду першої інстанції надійшла заява від державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2а-2195/11 від 18.01.2013 року, виданого Овруцьким районним судом Житомирської області про зобов'язання УПСЗН Овруцької РДА провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 1 березня 2010 року по 31 липня 2010 року в розмірі, визначеному ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 30% від мінімальної заробітної плати, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" , щомісячно, та одноразову допомогу в розмірі, визначеному ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює п'яти мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", за червень 2010 року - на стягнення з УПСЗН Овруцької РДА вищезазначених виплат на користь ОСОБА_3 ( передбачених ст. 37 Закону в сумі 1314,70 грн., передбачених ст. 48 Закону в сумі 4320,00 грн.)

Як на підставу для звернення з даною заявою, державний виконавець зазначав, що відповідачем частково виконано зазначене судове рішення, оскільки проведено перерахунок компенсації, за період з 01.03.2010 року по 31.07.2010 року, у відповідності до ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка складає 1314,70 грн., та у відповідності до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" за 2010 рік, розрахунок недоотриманої суми складає 4320,00 грн. Такі перерахунки здійснено відповідно до рішення начальника управління №12095 про перерахунок компенсації по особових рахунках НОМЕР_1 та НОМЕР_1, та направлено особові справи до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для формування виплатних документів та подано до головного управління праці та соціального захисту населення потребу в коштах для виконання даної постанови суду. Виплата буде проведена при надходженні коштів на рахунок за КПКВК 2501200 для виконання постанов суду.

Задовольняючи заяву державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області, суд першої інстанції виходив з того, що з урахуванням приписів ст.263 КАС України, виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області можливе лише шляхом зміни способу виконання судового рішення про стягнення сум (передбачених ст.37 Закону в сумі 1314,70 грн., передбачених ст. 48 Закону в сумі 4320,00 грн), та не є спірною між сторонами.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

З матеріалів справи убачається, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавчий лист №2а-2195/11, виданий 22.01.2013 року. Управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької РДА проведено перерахунок компенсації за період з 01.03.2010 року по 31.07.2010 року у відповідності до ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розрахунок недоотриманої суми складає 1314,70 грн. та у відповідності до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" за 2010 рік, розрахунок недоотриманої суми складає 4320,00 грн., прийнято рішення начальника управління №12095 про перерахунок компенсації по особових рахунках НОМЕР_1 та НОМЕР_1, направлено особові справи до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для формування виплатних документів та подано до головного управління праці та соціального захисту населення потребу в коштах для виконання даної постанови суду. Проте, виплату зазначених коштів не проведено у зв"язку з відсутністю коштів на відповідних рахунках відповідача.

Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Зазначена норма кореспондується із приписами статті 36 Закону України "Про виконавче провадження". Так, частиною першою статті 36 цього Закону встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

Наведені правові норми визначають підстави та порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі з метою створення оптимальних умов для належного та якісного його виконання в процесі виконавчого провадження.

Проте, не містять виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Окрім того, слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст.7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", який набрав чинності з 01.01.2013 року, у разі, якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягував перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов"язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

За змістом статті 2 вказаного Закону України держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

З огляду на викладене, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання, отже, така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення, які забезпечать виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.

З матеріалів справи убачається, що відповідачем здійснено перерахунок спірних суми, передбачених ст. ст. 37, 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про можливість зміни способу виконання судового рішення.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення, підстави для скасування якого відсутні.

Керуючись ст.ст. ст.ст.195, 197, 199, 205, 206 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області залишити без задоволення, а ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 24 липня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: судді: Т.С. Котік А.В. Жизневська Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул. Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

4 - заявник Відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби ГУЮ у Житомирській області м-н. Соборний, 1. м.Житомир, 10014