15.10.2013 Справа № 19/22-10
Господарський суд Сумської області у складі судді Спиридонової Н.О.,
при секретарі Щербак С.В.,
за участю представників сторін:
кредиторів - УПФУ в Недригайлівському районі - Романенко В.В.
ПАТ «КБ «Надра» - Астахов Р.М.
ліквідатора - Гайдуков С.Г., представник ліквідатора Савостян Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи №19/22-10
за заявою кредитора - Відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра» в особі Філії ВАТ КБ «Надра» Сумське регіональне управління «Слобожанщина»
до боржника - Відкритого акціонерного товариства «Недригайлівське підприємство «Агротехсервіс» (Сумська область, смт. Недригайлів, вул. Комінтерну, 72, ід. код 03760792)
про банкрутство,
встановив:
У липні 2013 року ліквідатор ВАТ «Недригайлівське підприємство «Агротехсервіс» Гайдуков С.П. звернувся до суду з клопотанням № 02-01/213 від 22.07.2013 року про встановлення порядку реалізації майна банкрута шляхом реалізації з аукціону з початковою ціною продажу згідно експертної оцінки.
Ухвалою суду від 23.07.2013 року вказане клопотання ліквідатора було призначено до розгляду в судове засідання на 08.08.2013 року та зобов'язано кредиторів надати відзиви відносно клопотання.
На виконання вимог ухвали від 23.07.2013 року, УПФУ в Недригайлівському районі надало суду відзив № 3217/08-20 від 07.08.2013 року, в якому не заперечує проти задоволення клопотання ліквідатора.
Ухвалою суду від 08.08.2013 року розгляд клопотання відкладено на 29.08.2013 року.
ПАТ «КБ «Надра» подало суду пояснення,в якому не заперечує проти задоволення клопотання ліквідатора.
Ухвалою суду від 29.08.2013 року розгляд клопотання відкладено на 15.10.2013 року.
Матеріали справи свідчать, що у серпні 2013 року УПФУ в Недригайлівському районі звернулося до господарського суду з заявою № 3096/08-20 від 30.07.2013 року про визнання поточних кредиторських вимог в сумі 983,36 грн. та включення їх до реєстру вимог кредиторів.
Ухвалою суду від 08.08.2013 року вказану заяву УПФУ було призначено до розгляду в судове засідання на 29.08.2013 року.
Ухвалою суду від 29.08.2013 року розгляд заяви було відкладено на 15.10.2013 року, зобов'язано ліквідатора подати суду відзив відносно заяви УПФУ.
На виконання вимог ухвал від 08.08.2013 та від 29.08.2013 року, ліквідатором подано суду відзив № 02-01/724 від 14.10.2013 року на заяву УПФУ, відповідно до якого ліквідатор просить суд залишити без задоволення вказану заяву УПФУ.
В судовому засіданні ліквідатор підтримав позицію викладену у відзиві.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив наступне.
Щодо клопотання ліквідатора.
Ухвалою суду № 19/22-10 від 25.10.2012 року ліквідатором ВАТ «Недригайлівське підприємство «Агротехсервіс» призначено арбітражного керуючого Гайдукова С.П.
Відповідно до ст. 25 Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі Закон) ліквідатор реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку передбаченому цим Законом.
Ліквідатор ВАТ «Недригайлівське підприємство «Агротехсервіс» Гайдуков С.П. звернувся до суду з клопотанням про встановлення порядку реалізації майна банкрута шляхом реалізації з аукціону з початковою ціною продажу згідно експертної оцінки.
Зазначені вимоги ліквідатор обгрунтовує тим, що в ході ліквідаційної процедури виявлено, що все майно, яке належить на праві власності банкруту, перебуває у заставі ПАТ «КБ «Надра».
На засіданні комітету кредиторів 16.04.2013 року питання порядку продажу майна підприємств-банкрута розглядалося, проте вирішено не було.
У зв'язку з чим, ліквідатором було направлено ПАТ «КБ «Надра» листа з проханням погодити продаж майна банкрута за експертною оцінкою 3 670 982,00 грн. Проте, банк погодження чи відмови не подав.
Ліквідатор зазначає, що бездіяльність ініціюючого кредитора призводить до затягування ліквідаційної процедури та фактично унеможливлює вчинення ліквідатором дій, необхідних для завершення ліквідаційної процедури. У зв'язку з чим, ліквідатор просить суд встановити порядок реалізації майна банкрута шляхом реалізації з аукціону з початковою ціною продажу згідно експертної оцінки.
Відповідно до ст. 24 Закону, яка визначає функції господарського суду в ліквідаційні процедурі, передбачено, що суд відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. За клопотанням ліквідатора, погодженим з комітетом кредиторів, господарський суд призначає членів ліквідаційної комісії.
Також у відповідній статті вказано, що у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії учасників ліквідаційної процедури, здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Відповідно до ст. 25 Закону, яка визначає повноваження ліквідатора та членів ліквідаційної комісії, вказано, що ліквідатор виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута, реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку передбаченому цим Законом.
Відповідно до ст. 30 Закону, яка регулює продаж майна банкрута, передбачено, що після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута на відкритих торгах, якщо комітетом кредиторів не встановлено інший порядок продажу майна банкрута. Порядок продажу майна банкрута, склад, умови та строки придбання майна погоджуються з комітетом кредиторів.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та проаналізувавши норми чинного законодавства ,суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання ліквідатора про встановлення порядку реалізації майна банкрута шляхом реалізації з аукціону з початковою ціною продажу згідно експертної оцінки, оскільки вказане питання має вирішуватися ліквідатором та ліквідаційною комісією на зборах комітету кредиторів.
Щодо заяви № 3096/08-20 від 30.07.2013 року УПФУ в Недригайлівському районі про визнання поточних кредиторських вимог.
У серпні 2013 року УПФУ в Недригайлівському районі звернулося до господарського суду з заявою про визнання поточних кредиторських вимог в сумі 983,36 грн. та включення їх до реєстру вимог кредиторів.
Кредитор зазначає, що вказані вимоги в сумі 983,36 грн. складаються з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за липень 2013 року згідно зі списком № 2.
Відповідно до відзиву ліквідатора, останній заперечує проти визнання заявлених вимог, оскільки в ліквідаційні процедурі у банкрута не з'являється ніяких додаткових зобов'язань, крім тих, які у вигляді конкурсних вимог включені до реєстру вимог кредиторів, відповідно до ст.ст. 14, 23 Закону.
Матеріали справи свідчать, що боржника було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру постановою господарського суду від 14.12.2010 р.
Таким чином, зазначені вимоги УПФУ нараховані кредитором за період після прийняття судом постанови про визнання боржника банкрутом.
Відповідно до ч.3 п.1 статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції чинній на час звернення кредитора з заявами) з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів), повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважається таким, що настав.
Згідно з листом Вищого господарського суду України від 05.02.2010р. №05-06/520/78 «Щодо деяких питань розгляду справ про банкрутство» відповідно до статті 23 Закону про банкрутство у зв'язку з визнанням боржника банкрутом в такої особи виникає особливий статус, який є значно відмінним від статусу боржника. Виходячи з аналізу положень статей 23, 25, 30, 31 Закону про банкрутство, в ліквідаційній процедурі нові зобов'язання у банкрута в особі його органу управління - ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть виникати виключно у випадках, прямо передбачених Законом про банкрутство. Такими випадками є зобов'язання з оплати комунальних і експлуатаційних витрат та інших витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури (ч.9 статті 30 Закону про банкрутство).
Крім того, суд зазначає, що пунктом 2 Прикінцевих положень «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Виходячи з викладеного порядку формування джерел (коштів, призначених на оплату праці), з яких підприємства та організації здійснюють внесення до Пенсійного фонду України плати, що покривають фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій та враховуючи, що відповідно до норм п. 1 статті 25 Закону про банкрутство з дня визнання підприємства банкрутом та відкриття відносно нього ліквідаційної процедури працівників цього підприємства повідомляється про звільнення в установленому законом порядку, кошти на оплату праці не перераховуються, виплата заробітної плати припиняється, а фонд оплати праці саме з метою оплати праці працівників з вказаного часу припиняє своє формування.
Зазначена правова позиція відображена також в Постанові Харківського апеляційного господарського суду від 09.09.2013 року № 19/22-10.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для визнання вимог УПФУ в Недригайлівському районі, які нараховані за період після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у справі.
Керуючись статями 1, 23, 24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами внесеними законом №4212-VI від 22.12.2011р.), статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ухвалив:
1. У задоволенні клопотання ліквідатора про встановлення порядку реалізації майна банкрута шляхом реалізації з аукціону з початковою ціною продажу згідно експертної оцінки - відмовити.
2. Зобов'язати ліквідатора зібрати комітет кредиторів для вирішення питання порядку реалізації майна банкрута.
3. У задоволенні заяви Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі до боржника - Відкритого акціонерного товариства «Недригайлівське підприємство «Агротехсервіс» про визнання кредиторських вимог по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком №2 за липень 2013 року у розмірі 983,36 грн. - відмовити.
3. Копію даної ухвали направити кредиторам, ліквідатору.
Повний текст ухвали підписано 21.10.2013 року.
Суддя Н.О. Спиридонова