Постанова від 14.10.2013 по справі 818/7903/13-а

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2013 р. Справа № 818/7903/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представників позивача - Привалова О.М., Колодяжної Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Відділу освіти, молоді та спорту Охтирської районної державної адміністрації до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Відділ освіти, молоді та спорту Охтирської районної державної адміністрації (далі по тексту - позивач) звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд:

- визнати незаконними дії відповідача;

- скасувати рішення відповідача № 1704 від 02.08.2013р. про застосування фінансової санкції та нарахування пені.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі 02.08.2013 було прийнято рішення № 1704 про застосування фінансової санкції та нарахування пені до позивача, яке було отримано 06.08.2013р.

У рішенні зазначено, що внаслідок порушення пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування до відділу застосовано штраф у розмірі 53292,59 грн. та нараховано пеню в розмірі 2131,70 грн. за період з 22.07.2013р. до 26.07.2013р.

Відділ освіти, молоді та спорту Охтирської районної державної адміністрації є структурним підрозділом Охтирської районної державної адміністрації. Утримання закладів освіти та структурних підрозділів відділу здійснюється за рахунок районного бюджету.

У липні 2013 року несвоєчасна виплата заробітної плати та відповідно перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2013 року виникли в результаті відсутності бюджетних коштів.

Відділом в червні 2013 року відповідно до вимог чинного законодавства проведено нарахування працівникам заробітної плати за червень 2013 року та відпускних за липень-серпень 2013 року та надано листа до фінансового управління Охтирської районної державної адміністрації від

27.06.2013 №01-10/933 щодо фінансування нарахованої заробітної плати за другу половину червня 2013 року на загальну суму 1619021,81грн, та нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 560412,52 гривень.

У Охтирському управлінні державної казначейської служби України Сумської області відділом освіти, молоді та спорту Охтирської районної державної адміністрації відповідно до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів 26 червня 2013 року були зареєстровані фінансові зобов'язання на виплату заробітної плати за другу половину червня 2013 року на загальну суму 1619021,81грн, та нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 560412,52 гривень.

Фінансове управління Охтирської районної державної адміністрації відповідно до зареєстрованих відділом освіти, молоді та спорту Охтирської районної державної адміністрації станом на 01.07.2013 року фінансовими зобов'язаннями на оплату праці за другу половину червня 2013 року в сумі 2179434,33грн, з них на виплату заробітної плати на загальну суму 619021,81грн, та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 560412,52грн, листом від 01.07.2013 №04-08/948 звернулося до Охтирського Управління Державної казначейської служби України Сумської області з проханням про надання короткотермінової позички на покриття тимчасових касових розривів та надало Заявки про ждання позички та відповідні розрахунки. Позички надано не було.

Охтирським Управлінням Державної казначейської служби України Сумської області відповідно до листа-погодження від 23.07.2013р. №04-102/2892-1 «Про надання короткотермінової позички Фінансовому управлінню Охтирської районної державної адміністрації» було надано позичку.

Фінансовим управлінням була подана Заявка про надання позики з датою надання позики 24.07.2013 року.

Відділом освіти, молоді та спорту Охтирської райдержадміністрації вчасно проведено нарахування заробітної плати, реєстрацію фінансових зобов'язання на виплату заробітної плати за другу половину червня 2013 року на загальну суму 1619021,81грн, та нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 560412,52 гривень, а Фінансування отримано 26.07.2013. Після отримання коштів на рахунки, відділом проведено перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі із зазначених вище підстав.

Представник відповідача надав письмові заперечення проти позову (а.с. 45-46) ), в яких вважає позовні вимоги необґрунтованими.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464 Відділ освіти молоді та спорту Охтирської районної державної адміністрації є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 позивач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Базою нарахування єдиного внеску є суми нарахованої заробітної плати з видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Закон) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та/або є платниками відповідного до цього Закону.

Відповідно до ст. 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. В разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Ч. 2 ст. 106 Закону встановлювалося, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі по тексту - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до п.4 ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (чинної на момент вчинення правопорушення) за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

З наведеного вбачається, що позивач повинен здійснювати своєчасну оплату страхових внесків.

Згідно ч. 13 ст. 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення.

Як передбачено ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язання із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Отже, Позивач був зобов'язаний до 22 липня 2013 року сплатити єдиний внесок за червень 2013 року в сумі 17 02679,96 грн., незалежно від свого фінансового стану, проте, зазначена сума була сплачена лише 26.07.2013 року.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем своєчасно не було обчислено та сплачено страхові внески . При цьомк, позивач був зобов'язаний до 22 липня 2013 року сплатити єдиний внесок за червень 2013 року в сумі 1702679,96 грн., незалежно від свого фінансового стану, проте, зазначена сума була сплачена лише 26.07.2013р.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум, що передбачено ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 та відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 нараховує пеню на суму недоїмки з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Тобто, відповідно до вимог зазначеної вище норми Закону 02.08.2013 року до Відділу освіти молоді та спорту Охтирської районної державної адміністрації першим заступником начальника управління було правомірно застосовано рішення №1704 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі про застосування фінансової санкції та нарахування пені від 02.08.2013 року № 1704 задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Відділу освіти, молоді та спорту Охтирської районної державної адміністрації до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі про скасування рішення -відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 18.10.2013р.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець