Справа № 817/3597/13-а
16 жовтня 2013 року 17год. 00хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Деркач Н.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з'явився,
відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Головне управління Держсанепідслужби у Рівненській області
до ФОП ОСОБА_1
про підтвердження обгрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, -
Головне управління Держсанепідслужби у Рівненській області звернулося до суду з позовом про підтвердження обгрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування щодо ФОП ОСОБА_1 .
Позов обґрунтований тим, що за результатами проведеної перевірки відповідача виявлено порушення нормативно-правових актів з санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, яке створює загрозу життю та здоров'ю працюючих.
До початку судового засідання позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог в частині підтвердження обгрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 (відділ кулінарії магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», який знаходиться за адресою АДРЕСА_1) заходів реагування, викладених у постанові головного державного санітарного лікаря м. Рівне від 11.10.2013 року №5 про вилучення з реалізації з 11.10.2013 року мойви в яйці, хек смажений, стегенця курячі, крила курячі, гомілка куряча, печінка смажена вагою 4,14 кг на суму 159,35 грн.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи у відсутності його представника.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи у його відсутності.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Як встановлено судом, 11.10.2013 p. на адресу Рівненського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області з інфекційного відділення Рівненської міської лікарні надійшли екстрені повідомлення від 11.10.2013 р. №895, 896, 897, 898 про реєстрацію 4 (чотирьох) випадків харчового отруєння у хворого ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, які 10.10.2013 р госпіталізовані в лікарню.
11.10.2013 року начальником Рівненського міського управління Головного управління Держсанепідслужби в Рівненській області підписано наказ №579 «Про проведення позапланового заходу державного нагляду в гастрономі «ІНФОРМАЦІЯ_1» ФОП ОСОБА_1 та видано відповідне направлення №04-26/1282 на проведення перевірки.
За наслідками проведеної перевірки складений Акт перевірки дотримання санітарного законодавства від 11.10.2013 року, яким встановлено наступне.
Згідно екстрених повідомлень про факти харчового отруєння захворіло 4 людей, які при опитуванні пов'язують свої захворювання з придбанням з 08 по 10 жовтня 2013 року мойви смаженої, м'яса смаженого, сальтисона, смажених курячих стегенець, придбаних у відділі кулінарії магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1». Дані продукти були виготовлені в кулінарному цеху даного магазину.
На момент перевірки загальний санітарно-гігієнічний стан цеху незадовільний, що є порушенням 8.3 Санітарних правил для підприємств громадського харчування, включаючи кондитерські цехи і підприємства, що виробляють м'яке морозиво (СанПін 42-123-5777-91).
Приміщення потребують косметичного ремонту. Ванна, що використовується для миття, на момент перевірки з пошкодженою емаллю, що є порушенням пункту 9.1 СанПіН №42-123-5777-91 від 19.03.1991.
Наявні порушення поточності технологічного процесу - перехресні потоки сирої та готової продукції, що є порушенням пунктів 11.1, 11.3 СанПіН №42-123-5777-91 від 19.03.1991.
Розробочний інвентар потребує поновлення маркування, що є порушенням пункту 9.8 СанПІН №42-123-5777-91 від 19.03.1991.
Журнал здоров'я заповнюється несвоєчасно, що є порушенням пункту 16.1 СанПіН №42-123-5777-91 від 19.03.1991.
Працівники кулінарного цеху та відділу не пройшли медичний огляд в частині обстежень на кишкову групу захворювань (ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8), Що є порушенням статті 26 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та пункту 14.1 СанПіН №42-123-5777-91 від 19.03.1991.
Як вбачається з матеріалів справи, в ході перевірки відібрані зразки страв (м'ясо смажене, мойва смажена, печінка смажена) змиви на БГКП з обладнання та рук персоналу
Крім того, 11.10.2013 p. за виявленими порушеннями складено протокол про порушення санітарних норм, з яким ФОП ОСОБА_1 погодився, ознайомлений під розпис та вказав, що зобов'язується усунути порушення санітарних норм.
11 жовтня 2013 року начальником відділу санітарного нагляду Рівненського міського Управління Головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області Бондарчук I.M. для ФОП ОСОБА_1 складено та вручено припис №93 про усунення порушень вимог санітарного законодавства:
1) Припинити роботу кулінарного цеху для проведення дезінфекції та подальшого генерального прибирання;
2) Поновити маркування робочого інвентаря у виробничому цеху та в торгових відділах;
3) Посилити контроль за якістю миття виробничого посуду та інвентаря;
4) Проводити своєчасні записи в журналі «Здоров'я»;
5) Зняти з реалізації мойву смажену, смажені вироби з використанням яєць, смажене м'ясо птиці до отримання лабораторних досліджень;
6) Працівникам пройти позачергове обстеження на кишкову групу захворювань;
7) Представити супровідні документи про якість та походження на всі види сировини для продукції, виготовленої з 08.10.2013 по 11.10.2013р.
14.10.2013 головним державним санітарним лікарем м. Рівне винесено постанову про накладення штрафу №41, за порушення п.п. 8.3, 11.1, 11.3, 9.8, 14.1. «Санітарних правил для підприємств громадського харчування, включаючи кондитерські цеха та підприємства, які виробляють м'яке морозиво» СаН ПІН 42-123-5777-91.
14.10.2013р. головним державним санітарним лікарем м. Рівне ФОП ОСОБА_1 внесено пропозицію про усунення причин і умов, що сприяють вчиненню порушень санітарного законодавства.
При цьому, 14 жовтня 2013 року ФОП ОСОБА_1 надав до Рівненського міського управління Держсанепідслужби лист про виконання основних вимог припису від 11.10.2013 року №93. Однак, докази виконання вимог припису до вказаного листа не були долучені, а проведення обстеження працівників кулінарного цеху магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» вкрай стислі терміни викликає обґрунтований сумнів.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, права і обов'язки державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян, порядок організації державної санітарно-епідеміологічної служби і здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні врегульовано Законом України від 24.02.1994 року №4004-ХІІ "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення".
Статтею 31 Закону України від 24.02.1994 року №4004-ХІІ "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" встановлено, що функції з державного санітарно-епідеміологічного нагляду на відповідних територіях, транспорті покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення та визначено, що посадовими особами державної санітарно-епідеміологічної служби України є головні державні санітарні лікарі та їх заступники, інші працівники державної санітарно-епідеміологічної служби України, уповноважені здійснювати державний санітарно-епідеміологічний нагляд згідно з цим Законом.
Згідно статті 39 Закону України від 24.02.1994 року №4004-ХІІ "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників.
Основними завданнями цієї діяльності є:
нагляд за організацією і проведенням органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами санітарних і протиепідемічних заходів;
нагляд за реалізацією державної політики з питань профілактики захворювань населення, участь у розробці та контроль за виконанням програм, що стосуються запобігання шкідливому впливу факторів навколишнього середовища на здоров'я населення;
нагляд за дотриманням санітарного законодавства;
проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, гігієнічної регламентації небезпечних факторів і видача дозволів на їх використання.
Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні що затверджується Кабінетом Міністрів України вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.
Результати перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Статтею 42 Закону України від 24.02.1994 року №4004-ХІІ "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" визначено, що для припинення порушення санітарного законодавства Головні державні санітарні лікарі (їх заступники) застосовують заходи, зокрема, обмеження, тимчасової заборони чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм.
Так, статтею 17 Закону України від 24.02.1994 року №4004-ХІІ "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" продовольча сировина, харчові продукти, а також матеріали, обладнання і вироби, що використовуються при їх виготовленні, зберіганні, транспортуванні та реалізації, повинні відповідати вимогам санітарних норм і підлягають обов'язковій сертифікації.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 36 Закону України від 23.12.1997 року №771/97-ВР "Про безпечність та якість харчових продуктів" обіг харчових продуктів на потужностях (об'єктах), що не відповідають вимогам санітарних заходів забороняється. Частиною 1 статті 20 цього ж закону передбачено, що особам, які займаються діяльністю з виробництва або введення в обіг харчових продуктів, забороняється виробляти та/або вводити в обіг небезпечні, непридатні до споживання або неправильно марковані харчові продукти.
Підпунктом 2.3. пункту 2 "Інструкції про порядок застосування державною санітарно-епідеміологічною службою України адміністративно-запобіжних заходів (обмеження, тимчасова заборона, заборона, припинення, зупинення)", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14.04.1995 року №67 передбачено, що тимчасова заборона (на певний період) діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками застосовується посадовою особою Держсанепідслужби України у разі порушення вимог санітарного законодавства, якщо застосування обмеження неможливе або воно не припиняє порушення санітарного законодавства, але виконання порушником певних заходів дозволить припинити ці порушення.
З набранням чинності Законом України від 05.04.2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються цим законом.
Так, у відповідності до частини 4 статті 4 Закону України від 05.04.2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
спосіб здійснення державного нагляду (контролю);
санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
За замістом частини 5 цієї ж статті Закону України від 05.04.2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
За таких обставин, за наявності з боку відповідача задокументованих у акті перевірки, проведеної у встановленому порядку, порушень норм санітарного законодавства при провадженні діяльності з реалізації та споживання громадянами харчових продуктів у громадському закладі харчування (магазину), що створює реальну загрозу здоров'ю населення, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Зважаючи на те, що висунуті позовні вимоги спрямовані на захист здоров'я громадян та забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, згідно з пунктом 7 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір" на підставі частини 1 статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив звільнити позивача від сплати судових витрат.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним яких-небудь судових витрат, тому такі витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 33, 70, 71, 72, 86, 94, 1836, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Підтвердити обґрунтованість застосування заходів реагування у сфері державного нагляду застосованим до суб'єкта господарювання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (відділ кулінарії магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1), викладених у приписі начальника відділу санітарного нагляду Рівненського міського Управління Головного Управління Держсанелідслужби у Рівненській області Бондарчук І.М. від 11 жовтня 2013 року №93, а саме: 1) припинити роботу кулінарного цеху для проведення дезінфекції та подальшого генерального прибирання; 2) поновити маркування робочого інвентаря у виробничому цеху та в торгових відділах; 3) посилити контроль за якістю миття виробничого посуду та інвентаря; 4) проводити своєчасні записи в журналі «Здоров'я»; 5) зняти з реалізації мойву смажену, смажені вироби з використанням яєць, смажене м'ясо птиці до отримання лабораторних досліджень; 6) працівникам ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 пройти позачергове обстеження на кишкову групу захворювань; 7) представити супровідні документи про якість та походження на всі види сировини для продукції, виготовленої з 08.10.2013 по 11.10.2013р.
Підтвердити обґрунтованість застосування вжиття до суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 (відділ кулінарії магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», який знаходиться за адресою АДРЕСА_1) заходів реагування, викладених у постанові головного державного санітарного лікаря м. Рівне від 11.10.2013 року №5 про вилучення з реалізації з 11.10.2013 року мойви в яйці, хек смажений, стегенця курячі, крила курячі, гомілка куряча, печінка смажена вагою 4,14 кг на суму 159,35 грн.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд протягом трьох днів з дня оголошення постанови.
Суддя Жуковська Л.А.