15 жовтня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/5439/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
при секретарі судового засідання - Христич О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення переплати по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям, -
09 вересня 2013 року Управління праці та соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації (далі по тексту постанови - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту постанови - відповідач) про стягнення переплати по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01 жовтня 2012 року по 31 березня 2013 року в розмірі 3798 грн. 74 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що при зверненні до Управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1, в порушення вимог Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям ", незадекларувала земельну ділянку 0,96 га, що вплинуло на розмір призначеної допомоги, в результаті чого незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 3798 грн. 74 коп. Частина боргу була відшкодована відповідачем у добровільному порядку, однак, станом на дату подання позовної заяви несплаченою залишилася сума 3798 грн. 74 коп., у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином,
14 жовтня 2013 року на адресу суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі представника позивача, в якій, також, зазначено, що на момент розгляду справи заборгованість ОСОБА_1 становить 3298, 74 коп., у зв'язку із проплатою відповідачем частини заборгованості у розмірі 500 грн., тому залишок неповернутої суми коштів становить 3298 грн. 74 коп.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, заперечень проти адміністративного позову не надала, про причини неявки суд не повідомила. Про час, місце та дату розгляду справи повідомлялася належним чином.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 стаття 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частини 10 статті 4 Закону).
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до положень пункту 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Згідно з пунктом 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
ОСОБА_1 12 жовтня 2012 року звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг (а.с.4).
До заяви, серед інших документів, відповідачем було додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначення усіх видів соціальної допомоги. У відомостях про земельні ділянки, що перебувають у власності або володінні (користуванні), членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіки, неповнолітні діти) зазначено площу земельної ділянки 0, 43 га. (а.с.7).
Рішенням від 15 жовтня 2012 року було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї (уповноважений представник сім'ї ОСОБА_1 ) на період з 01 жовтня 2012 року по 31 березня 2013 року (а.с.10).
Згідно зі статтею 13 Закону України контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Зазначена норма міститься також в Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, пунктом 27 якого встановлено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
В березні 2013 року державним соціальним інспектором Управління праці та соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації було проведено перевірку достовірності інформації про доходи громадянки ОСОБА_1 .
Перевіркою встановлено, що згідно земельно - облікових документів у приватній власності та постійному користуванні співмешканця відповідача ОСОБА_2 знаходиться земельна ділянка загальною площею 0,96 га (а.с.13), тобто загальна площа земельної ділянки більша, ніж та, що задекларована відповідачем при отриманні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Відповідно до положень пункту 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно з пунктом 13 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям рішення органу праці та соціального захисту населення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути оскаржено до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Інформації щодо оскарження відповідачем рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям сторонами не надано.
Згідно пункту 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Позивачем надсилався на адресу відповідача лист з проханням добровільно внести на рахунок Управління праці та соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації кошти, виплачені відповідачу за період з 01 жовтня 2012 року по 31 березня 2013 року в сумі 3798 грн. 74 коп., але відповідач в повному обсязі кошти в добровільному порядку не сплатила (а.с.17) .
Відповідно до розрахунку розміру переплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 , який поданий разом з позовною заявою, сума переплачених коштів складає 3798 грн. 74 коп. (а.с.16).
Станом на момент розгляду справи відповідачем частково повернуто переплату по допомозі малозабезпеченій сім'ї у загальному розмірі 500грн., що підтверджується довідками позивача від 25 вересня 2013 року №4562 (а.с. 34), від 15 жовтня 2013 року №5057 (а.с.38).
Таким чином, на момент розгляду справи судом, переплата по держаній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 становить 3298 грн. 74 коп.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення переплати по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1; АДРЕСА_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації (р/р 35418061000528 МФО 831019, код ЄДРПОУ 03195085, банк ГУДКСУ в Полтавській області ) переплату соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 3298 (три тисячі двісті дев'яноста вісім) гривень 30 (тридцять) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 16 жовтня 2013 року.
Суддя С.О. Удовіченко