10.1
Іменем України
15 жовтня 2013 року Справа № 812/6360/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря - Северіної А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта імені Артема» про стягнення заборгованості по штрафним санкціям та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску в розмірі 317074,58 грн.,
18 липня 2013 року УПФУ Перевальському районі Луганської області звернулося Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені Артема» про стягнення заборгованості по штрафним санкціям та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску в розмірі 317074,58 грн., в обґрунтування якого позивач зазначає наступне. Державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені Артема» зареєстровано у позивача та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В порушення норм діючого законодавства відповідач несвоєчасно сплатив єдиний внесок, нарахований у відповідності до розрахунку сум єдиного внеску за період з 28.03.2013 по 24.05.2013, що спричинило виникнення простроченої заборгованості зі сплати єдиного внеску, що, у свою чергу, призвело до застосування штрафних санкцій та нарахування пені на загальну суму 317074,58 грн.
Рішенням від 20.06.2013 № 600 до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 216316,84 грн. та нарахована пеня в сумі 100757,74 грн. Рішення було отримано підприємством 25.06.2013, проте заборгованість на теперішній час ним не сплачена. У зв'язку з чим позивач просить стягнути з відповідача заборгованості зі штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску в розмірі 317074,58 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надав суду клопотання, в якому адміністративний позов підтримав у повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в судовому засіданні 05.08.2013 надав суду заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких послався на наступне. ВП «Шахта імені Артема» ДП «Луганськвугілля», не погодившись з рішенням від 20.06.2013 № 600, оскаржила його до УПФУ в Перевальському районі. За результатами розгляду скарги рішення від 20.06.2013 № 600 залишено без змін, а скаргу без задоволення. 11.07.2013 рішення від 20.06.2013 було оскаржено відповідачем до ГУПФУ в Луганській області. За результатами розгляду скарги рішення від 20.06.2013 № 600 залишено без змін, а скаргу - без задоволення. 29.07.2013 рішення від 20.06.2013 № 600 було оскаржено до Пенсійного фонду України.
Відповідач не погоджується з рішенням від 20.06.2013 № 600 з наступних підстав.
По - перше, з 31.06.2012 набрав чинності Закон про внесення зміни до статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким базовий звітний період для гірничих підприємств, настає не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
По - друге, відповідач не є юридичною особою з 2005 року, діє на підставі «Положення про відокремлений підрозділ», та створено згідно з наказом ДП «Луганськвугілля» від 10.06.2005 №248.
Таким чином, відсутні правові підстави для винесення рішення про застосування штрафних санкцій, так як згідно п. 3.5 Положення про Відокремлений підрозділ «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля» «Фінансові та кредитно-розрахункові операції підрозділу здійснюються ДП «Луганськвугілля» централізовано, включаючи розрахунки за вугільну продукцію, а також за виконані роботи та послуги».
На підставі ч. 2 п. 4.3.7 Інструкції «Про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» грошові кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій та натуральній формі.
Грошові кошти на виплату заробітної плати надаються ВП «Шахта імені Артема» та розподіляються юридичною особою ДП «Луганськвугілля». Заробітна плата сплачується по мірі надходження коштів від ДП «Луганськвугілля». Власних коштів ВП «Шахта імені Артема» не має. Через нарахування штрафних санкцій працівники підрозділу не мають змоги зробити перерахунок розміру пенсії, як працюючим пенсіонерам.
Таким чином, несвоєчасне та неповне перерахування єдиного внеску до Пенсійного Фонду допущене не з вини ВП «Шахта імені Артема».
По - третє, підставою для рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки. Однак, перевірка УПФУ - не здійснювалася, тому підстав для винесення рішення немає.
По-четверте, юридична особа Державне підприємство «Луганськвугілля» є планово-збитковим підприємством, коштів від реалізації вугільної продукції не достатньо для оплати всіх необхідних видатків.
Відповідач вважає, що при застосуванні штрафних санкцій ПФУ також повинен враховувати фінансовий стан підприємства.
На підставі викладеного, у задоволенні адміністративного позову УПФУ в Перевальському районі Луганської області просив відмовити у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов наступного.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство «Луганськвугілля» зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003, реєстраційний номер 1 382 120 0000 000520 (арк. справи 7).
Відокремлений підрозділ «Шахта імені Артема» є структурним підрозділом Державного підприємства «Луганськвугілля» без права юридичної особи (арк. справи 8).
Відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (арк. справи 6).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України від 08.07.2010р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464-VI).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з частиною 8 статті 9 Закону № 2464:
- платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця;
- при цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань;
- періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до територіального органу Пенсійного фонду (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
Звітним періодом для відокремленого підрозділу «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля» є календарний місяць.
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 12 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до вимог Закону № 2464 Відокремлений підрозділ «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля» повинен нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі єдиний внесок.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Частиною 10 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частина 13 статті 25 Закону № 2464).
Частиною 14 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами (частина 1статті 25 Закону № 2464).
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів визначає Інструкція про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994-18289 (далі - Інструкція № 21-5).
Відповідно до пункту 7.1 розділу 7 Інструкції № 21-5 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Пунктом 7.2 розділу 7 Інструкції № 21-5 встановлено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 2.1.1-2.1.4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи Пенсійного фонду застосовують штрафні санкції у таких розмірах, серед іншого, підпунктом 7.2.2 пункту 7.2 розділу 7 Інструкції, визначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
Згідно з пунктом 7.5 розділу 7 Інструкції № 21-5 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Пунктом 7.7 розділу 7 Інструкції № 21-5 передбачено, що рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках.
Судом установлено, що 20 червня 2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області на підставі облікових даних з картки особового рахунку платника єдиного внеску було прийнято рішення за № 600 про застосування штрафних санкцій в сумі 216316,84 грн. та пені в сумі 100757,74 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) Відокремленим підрозділом «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля» єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 28.03.2013 по 24.05.2013 (арк. справи 11-16).
Зазначене рішення було отримано підприємством 25.06.2013, що підтверджується поштовим повідомленням (арк. справи 10).
Абзацом 2 частини 14 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Рішення від 20.06.2013 № 600 було оскаржено в адміністративному порядку.
Рішенням Пенсійного фонду України від 30.09.2013 № 25866/09-10 скаргу ВП «Шахта імені Артема» залишено без розгляду (арк. справи 51-52).
Заперечення відповідача проти позову визнаються судом безпідставними та необґрунтованими з таких підстав.
Судом установлено, що відповідачем не було сплачено страхові внески за звітний період в строк, визначений Законом України № 2464-VI. Відповідачу нараховано штрафну санкцію та пеню за період прострочення платежу до дати повної сплати страхових внесків. Математично розрахунок штрафних санкцій та пені є вірним.
Посилання відповідача на те, що ВП «Шахта імені Артема» не являється самостійною юридично особою, а тому відсутні правові підстави для винесення рішення про застосування штрафних санкцій судом розцінюються критично, оскільки відповідно до заяви про реєстрацію платником страхових внесків від 01.12.2005, платником страхових внесків до УПФУ в Перевальському районі зареєстровано саме Відокремлений підрозділ «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля».
Оскільки у відповідності із підпунктом 7.2.2 пункту 7.2 розділу 7 Інструкції № 21-5 розрахунок фінансової санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників, позивач не повинен був здійснювати перевірку Відокремленого підрозділу «Шахта імені Артема» Державного підприємства «Луганськвугілля», як помилково вважає останній.
Посилання відповідача на фінансовий стан підприємства та відсутність вини у несвоєчасному перерахуванні єдиного внеску також не мають під собою жодного правового підґрунтя, оскільки фінансовий стан платника єдиного внеску (наприклад, відсутність коштів) та відсутність вини підприємства не звільняє його від сплати недоїмки, нарахування пені та застосування фінансових санкцій у розмірах, встановлених частинами 10 та 11 статті 25 Закону № 2464.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму у встановлені Законом строки відповідач в добровільному порядку не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, доказів її погашення станом на день розгляду справи не надано, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта імені Артема» про стягнення заборгованості по штрафним санкціям та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску в розмірі 317074,58 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта імені Артема» на користь Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області заборгованість зі сплати штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску у розмірі 317074,58 грн. (триста сімнадцять тисяч сімдесят чотири грн. 58 коп.), перерахувавши на р/р 37196101001228, ГУДКСУ в Луганській області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено в повному обсязі 15 жовтня 2013 року.
Суддя І.О. Свергун