Постанова від 02.10.2013 по справі 817/2806/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/2806/13-а

02 жовтня 2013 року 10год. 05хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Прищепа Олег Степанович,

відповідача: представники Федоров Олег Васильович, Барбашов Олександр Вікторович,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне"

до Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України

про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" звернулося до суду з адміністративним позовом до Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення адміністративної колегії № 51 від 26.06.2013 року у справі № 03-1/26-13 Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішенням адміністративної колегії № 51 від 26.06.2013 року у справі № 03-1/26-13 Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України було постановлено:

1. Визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" протягом червня-грудня 2012 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг по вивезенню побутових відходів в м. Рівне з часткою, що перевищує 35 відсотків в територіальних межах ЖКП "Сонячне", ЖКП "Західне", ЖКП "Галицьке", ЖКП "Покровське", ПП "ВВ", ТОВ ЖЕО "ЖБК" м. Рівне, на якій здійснює свою діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне".

2. Визнати дії Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" по необґрунтованому нарахуванню плати за вивезення твердих побутових відходів споживачам житлового будинку по вул. Остафова, 26 в м. Рівне з 01 по 12 червня 2012 року по тарифу 6,66 грн. порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених п. 2 ст. 50, п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку вивезення твердих побутових відходів шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які не можливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" здійснити споживачам перерахунки за надані послуги по вивезенню твердих побутових відходів за 12 днів червня 2012 року по тарифу 5, 36 грн., про що повідомити територіальне відділення.

4. Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за вчинене порушення, зазначене в п. 2 даного рішення накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" штраф у розмірі 68000 грн.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" не погоджується з рішенням адміністративної колегії № 51 від 26.06.2013 року у справі № 03-1/26-13 Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, вважає його протиправним та незаконним з наступних підстав.

Як вбачається з рішення № 51 від 26.06.2013 року, підставою для притягнення Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" є необґрунтоване нарахування плати за вивезення твердих побутових відходів споживачам житлового будинку по вул. Остафова, 26 в м. Рівне в період з 01 по 12 червня 2012 року за тарифом 6,66 грн. На думку відповідача, таке нарахування можливе лише з 12.06.2012 року, тобто з дати прийняття рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 111 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради".

Рішеннями виконавчого комітету Рівненської міської ради № 10, 11, 12 від 10.01.2012 року було встановлено тарифи на послуги з вивезення відходів для Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне".

На підставі вказаних рішень № 10, 11, 12 від 10.01.2012 року з метою врегулювання питання щодо відшкодування коштів за надані пільги та призначення субсидій на послугу з вивезення побутових відходів виконавчим комітетом Рівненської міської ради було прийнято рішення № 81 від 10.04.2012 року "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів", згідно якого було встановлено тариф на послуги з вивезення побутових відходів, яка надається Товариством з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" згідно з додатком 1 до цього рішення.

Пунктом 2 даного рішення передбачено, що воно набирає чинності після введення в дію рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 220 від 13.12.2011 року "Про визначення послуги з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги в м. Рівному".

Згідно рішення № 111 від 12.06.2012 року "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10.04.2012 року № 81 "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів" було внесено зміни до рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10.04.2012 року № 81 "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів", а саме: додатки 1 та 2 цього рішення викласти в новій редакції. Пунктом 2 передбачено, що дане рішення є невід'ємною частиною рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 81 від 10.04.2012 року.

Згідно рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 220 від 13.12.2011 року "Про визначення послуг з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги в м. Рівному" було вирішено визначити як окрему комунальну послугу у м. Рівному вивезення побутових відходів.

Пунктом 2 передбачено, що вказане рішення набирає чинності після встановлення тарифів на послуги з вивезення побутових відходів та тарифів з утримання будинків і споруд та прибуткових територій окремо за кожним будинком для виконавців цих послуг.

Згідно рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 98 від 15.05.2012 року "Про визначення послуги з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги в м. Рівному" було вирішено призначити вивезення побутових відходів як окрему комунальну послугу у м. Рівному з 01.06.2012 року.

Таким чином, рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 81 від 10.04.2012 року зі змінами, внесеними рішенням № 111 від 12.06.2012 року. почало застосовуватися до правовідносин з 01.06.2012 року.

За своєю правовою природою рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 81 від 10.04.2012 року зі змінами, внесеними рішенням № 111 від 12.06.2012 року почало застосовуватися до правовідносин з 01.06.2012 року, є похідним від рішень № 10, 11, 12 від 10.01.2012 року та містить не нові тарифи, а лише кінцеві розрахунки по існуючим тарифам вартості послуги з вивезення побутових відходів для однієї людини.

При цьому слід враховувати, що вказане рішення не встановлює нових обов'язків або обмежень для споживачів послуг, тобто не являється нормативно-правовим актом, а отже на нього не може розповсюджуватися вимога щодо його застосування з моменту прийняття.

Зі змісту оспорюваного рішення адміністративної колегії № 51 від 26.06.2013 року вбачається, що відповідачем не наводиться жодної норми закону або підзаконного нормативно-правового акта, що порушується товариством при застосуванні рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 81 від 10.04.2012 року зі змінами, внесеними рішенням № 111 від 12.06.2012 року.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" як суб'єкт господарювання не встановлює ціни на послуги по вивезенню твердих побутових відходів. Визначення їх вартості здійснено рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради, а отже товариством не було вчинено жодних дій, що підпадають під кваліфікацію п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції".

Представник позивача, у судовому засіданні, з мотивів наведених у адміністративному позові, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити повністю.

Представники відповідача, у судовому засіданні адміністративний позов не визнали з підстав, викладених в письмових запереченнях, зазначили, що відповідно до вимог статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та "Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку", затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 року № 49-р та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.2002 року за № 317/6605 Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" на ринку послуг по вивезенню побутових відходів в м. Рівне займає монопольне (домінуюче) становище з часткою, що перевищує 35 відсотків.

Рішеннями виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10.01.2012 року № 10, 11, 12 тариф на послугу з вивезення побутових відходів у розмірі 5, 36 грн. (за наявності всіх видів благоустрою) та 6, 66 грн. (без централізованого опалення) не був затверджений. В свою чергу, рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10.04.2012 року №81 "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів" був встановлений тариф на послугу з вивозу побутових відходів на одну людину в місяць за наявності в будинку всіх видів благоустрою, яка надається Товариством з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне", в розмірі 5, 36 грн.

Натомість, рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 12.06.2012 року № 111 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10.04.2012 року № 81 "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів", яке є чинним, були внесені зміни до тарифів згідно з додатками 1 та 2, а саме:

- для багатоквартирних будинків за відсутності одного або двох видів благоустрою встановлений тариф на послугу з вивезення побутових відходів на одну людину в місяць:

- без каналізації - 6, 34 грн. з ПДВ;

- без централізованого опалення - 6, 66 грн. з ПДВ.

Тобто, для багатоквартирних будинків за відсутності центрального опалення, чи каналізації збільшилась норма утворення побутових відходів, а відповідно і їхня вартість.

Звідси слідує, що тариф на послугу з вивезення побутових відходів у розмірі 6, 66 грн. (для багатоквартирних будинків за відсутності централізованого опалення на одну людину в місяць) був затверджений органом місцевого самоврядування 12.06.2012 року, а відтак повинен був застосовуватись Товариством з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" з 12.06.2012 року, а не з 01.06.2012 року, як вважає позивач.

Отже, на думку відповідача, доводи позивача про те, що рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 12.06.2012 року № 111 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10.04.2012 року № 81 "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів" є похідним від рішень № 10, 11, 12 від 10.01.2012 року є необґрунтованим.

Згідно статті 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі зміни цін/тарифів на житлово-комунальні послуги виконавець/виробник не менше ніж за 15 днів до введення їх в дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів.

Однак, споживачі будинку по АДРЕСА_1 протягом червня-грудня 2012 року не були попереджені про зміну тарифу, як це передбачено законодавством за 15 днів, а тільки в січні 2013 року в рахунках до оплати було зазначено, що тариф на послугу збільшився в розмірі 6, 66 грн. на одну особу не за останній місяць, тобто не за грудень, а з 01.06.2012 року.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" протягом червня-грудня 2012 року не вносило в додаток до договору з гр. ОСОБА_5 зміни щодо розрахунку вартості послуг з вивезення побутових відходів в розмірі 6, 66 грн. Здійснюючи нарахування плати споживачам з 01.6.2012 року по тарифу 6, 66 грн., позивач порушив умови договору.

Відділення, проаналізувавши платіжні документи, виставлені до оплати споживачам по АДРЕСА_1, встановило, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" необґрунтовано виставило до оплати рахунки з 01.06.2012 року по тарифу 6,66 грн., в той час як нарахування плати споживачам необхідно було провести за 12 днів червня 2012 року по тарифу 5, 36 грн. (який діяв до 12.06.2012 року), а по тарифу 6, 66 грн. за 18 днів червня 2012 року.

Таким чином, на думку відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" необґрунтовано стягнуло з мешканців даного будинку плату за 12 днів червня 2012 року по тарифу 6, 66 грн., тим самим встановило такі ціни реалізації товару (послуги), які не можливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

Судом встановлено, що 26.06.2013 року було прийнято рішення адміністративної колегії № 51 у справі № 03-1/26-13 Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (а.с. 8-16), яким було постановлено:

1. Визнати, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" протягом червня-грудня 2012 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг по вивезенню побутових відходів в м. Рівне з часткою, що перевищує 35 відсотків в територіальних межах ЖКП "Сонячне", ЖКП "Західне", ЖКП "Галицьке", ЖКП "Покровське", ПП "ВВ", ТОВ ЖЕО "ЖБК" м. Рівне, на якій здійснює свою діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне".

2. Визнати дії Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" по необґрунтованому нарахуванню плати за вивезення твердих побутових відходів споживачам житлового будинку по вул. Остафова, 26 в м. Рівне з 01 по 12 червня 2012 року по тарифу 6,66 грн. порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених п. 2 ст. 50, п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку вивезення твердих побутових відходів шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які не можливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" здійснити споживачам перерахунки за надані послуги по вивезенню твердих побутових відходів за 12 днів червня 2012 року по тарифу 5, 36 грн., про що повідомити територіальне відділення.

4. Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за вчинене порушення, зазначене в п. 2 даного рішення накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" штраф у розмірі 68000 грн.

На підставі протоколу конкурсної комісії з визначення виконавця послуг зі збирання, перевезення побутових відходів у межах території міста Рівного від 17.06.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" визнано переможцем на надання послуг із збирання, вивезення спеціально обладнаними для цього транспортними засобами та захоронення побутових відходів (а.с. 73).

24.06.2011 року між Рівненською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" було укладено договір на здійснення у межах території міста Рівного збирання, вивезення спеціально обладнаним для цього транспортом та захоронення побутових відходів (а.с. 74-78).

Відповідно до вказаних документів виконавцем послуг з вивезення побутових відходів з будинків, що обслуговуються житлово-комунальними підприємствами: "Сонячне", "Західне", "Галицьке", "Центральне", "Паркове", "Покровське", ПП "ВВ", ТОВ "ЖЕО "ЖБК" є Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне".

В січні 2012 року рішеннями виконавчого комітету Рівненської міської ради № 10, 11, 12 було встановлено тарифи на послуги з вивезення відходів для Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне".

Рішеннями виконавчого комітету Рівненської міської ради № 10, 11, 12 від 10.01.2012 року було встановлено тарифи на послуги з вивезення відходів для Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне".

Рішенням № 10 від 10.01.2012 року "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення твердих відходів для Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" було встановлено тариф на послуги з вивезення побутових відходів - твердих для Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" згідно з додатком до цього рішення (а.с. 98, 99).

Рішенням № 11 від 10.01.2012 року "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення великогабаритних відходів для Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" було встановлено тариф на послуги з вивезення великогабаритних відходів для Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" згідно з додатком до цього рішення (а.с. 100, 101).

Рішенням № 12 від 10.01.2012 року "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення ремонтних відходів для Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" було встановлено тариф на послуги з вивезення ремонтних відходів для Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" згідно з додатком до цього рішення (а.с. 102, 103).

Зазначені рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради застосовуються з урахуванням норм надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Рівному, затверджених рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради № 122 від 10.07.2010 року.

На підставі вказаних рішень № 10, 11, 12 від 10.01.2012 року з метою врегулювання питання щодо відшкодування коштів за надані пільги та призначення субсидій на послугу з вивезення побутових відходів виконавчим комітетом Рівненської міської ради було прийнято рішення № 81 від 10.04.2012 року "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів", згідно якого було встановлено тариф на послуги з вивезення побутових відходів, яка надається Товариством з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" згідно з додатком 1 до цього рішення (а.с. 120-122).

Пунктом 2 передбачено, що рішення набирає чинності після введення в дію рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 220 від 13.12. 2011 року "Про визначення послуги з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги в м. Рівному".

Згідно рішення № 111 від 12.06. 2012 року "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10.04.2012 року № 81 "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів" (а.с. 122а-124) було внесено зміни до рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10.04.2012 року № 81 "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів", а саме: додатки 1 та 2 цього рішення викласти в новій редакції. Пунктом 2 передбачено, що дане рішення є невід'ємною частиною рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 81 від 10.04.2012 року.

Згідно рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 220 від 13.12.2011 року "Про визначення послуг з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги в м. Рівному" було вирішено визначити як окрему комунальну послугу у м. Рівному вивезення побутових відходів (а.с. 126).

Пунктом 2 передбачено, що вказане рішення набирає чинності після встановлення тарифів на послуги з вивезення побутових відходів та тарифів з утримання будинків і споруд та прибуткових територій окремо за кожним будинком для виконавців цих послуг.

Згідно рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 98 від 15.05. 2012 року "Про визначення послуги з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги в м. Рівному" було вирішено призначити вивезення побутових відходів як окрему комунальну послугу у м. Рівному з 01.06. 2012 року (а.с. 125).

Досліджуючи питання правомірності прийняття рішення адміністративної колегії № 51 від 26.06.2013 р. у справі № 03-1/26-13 Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України судом було встановлено, що ТОВ "Санком-Рівне" є єдиною організацією, що надає послуги з вивезення твердих побутових відходів на території, що обслуговуються житлово-комунальними підприємствами "Західне", "Сонячне", "Галицьке", "Покровське", ЖЕО "ЖБК", ПП "ВВ".

До матеріалів справи позивачем не долучено будь-яких доказів на спростування наведених доводів Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" від 11 січня 2001 року № 2210-III - Монопольним (домінуючим) вважається становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку товару перевищує 35 відсотків, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення адміністративної колегії № 51 від 26.06. 2013 р. у справі № 03-1/26-13 Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в частині визнання, що ТОВ "Санком-Рівне" (33013, м. Рівне, вул. Шевченка, 45, код ЄДРПОУ 36416494) протягом червня-грудня 2012 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг по вивезенню побутових відходів в м. Рівне з часткою, що перевищує 35 відсотків в територіальних межах ЖКП "Сонячне", ЖКП "Західне", ЖКП "Галицьке", ЖКП "Покровське", ПП "ВВ", ТОВ ЖЕО "ЖБК" м. Рівне, на якій здійснює свою діяльність ТОВ "Санком-Рівне" є правомірним і підстав для його скасування в цій частині не наведено.

Досліджуючи питання правомірності дій Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України при прийнятті п. 2, 3, 4 рішення адміністративної колегії № 51 від 26.06.2013 р. у справі № 03-1/26-13 судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" від 11 січня 2001 року № 2210-III - Зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

Згідно ч. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" від 11 січня 2001 року № 2210-III - Порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є зловживання монопольним (домінуючим) становищем.

Як свідчать матеріали справи на думку Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України ТОВ "Санком-Рівне" допустило порушення п. 1 ч. 2 ст. 13 та ч. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" від 11 січня 2001 року № 2210-III шляхом встановлення споживачам протягом 1-12 червня 2012 р. вартості послуг з вивезення побутових відходів на рівні 6,66 грн. з одного громадянина в місяць. В той час як рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 111 яким встановлено вартість послуги було прийнято лише 12.06.2012 р. Отже на думку відповідача, за період з 1 по 12 червня 2012 р. ТОВ "Санком-Рівне" було необґрунтовано отримано виручку шляхом зловживання монопольним становищем.

Згідно приписів Закону України "Про житлово-комунальні послуги" № 1875-IV від 24 червня 2004 року послуги з вивезення побутових відходів є одним з видів комунальних послуг і її вартість підлягає державному регулюванню шляхом встановлення відповідних тарифів органами місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що в січні 2012 року рішеннями виконавчого комітету Рівненської міської ради № 10,11,12 було встановлено тарифи на послуги з вивезення твердих побутових відходів для ТОВ "Санком-Рівне".

Рішенням № 10 від 10.01.2012 р. "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення твердих відходів для ТОВ "Санком-Рівне" було встановлено тариф на послуги з вивезення побутових відходів - твердих для ТОВ "Санком-Рівне" згідно з додатком до цього рішення.

Рішенням № 11 від 10.01.2012 р. "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення великогабаритних відходів для ТОВ "Санком-Рівне" було встановлено тариф на послуги з вивезення великогабаритних відходів для ТОВ "Санком-Рівне" згідно з додатком до цього рішення.

Рішенням № 12 від 10.01.2012 р. "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення ремонтних відходів для ТОВ "Санком-Рівне" було встановлено тариф на послуги з вивезення ремонтних відходів для ТОВ "Санком-Рівне" згідно з додатком до цього рішення.

При визначенні вартості послуги з вивезення твердих побутових відходів на одного мешканця наведені рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради застосовуються з урахуванням норм надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Рівному затверджених рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради № 122 від 10.07. 2010 р.

На підставі вказаних вище рішень № 10, 11, 12 від 10.01.2012 р., з метою врегулювання питання щодо відшкодування коштів за надані пільги та призначення субсидій на послугу з вивезення побутових відходів виконавчим комітетом Рівненської міської ради було прийнято рішення № 81 від 10.04.2012 р. "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів", згідно якого було встановлено тариф на послуги з вивезення побутових відходів, яка надається товариством з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" згідно додатком 1 до цього рішення.

П. 2 передбачено, що рішення набирає чинності після введення в дію рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 220 від 13.12.2011 р. "Про визначення послуги з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги в м. Рівному".

Згідно рішення № 111 від 12.06.2012 року "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10.04.2012 р. № 81 "Про встановлення тарифу з вивезення побутових відходів" було внесено зміни до рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради від 10.04.2012 р. № 81 "Про встановлення тарифу на послугу з вивезення побутових відходів", а саме: додатки 1 та 2 цього рішення викласти в новій редакції (додаються). П. 2 передбачено, що дане рішення є невід'ємною частиною рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 81 від 10.04.2012 р.

Суть внесених змін стосувалося розмежування вартості послуг на одну людину з урахуванням наявних в будинку видів благоустрою. Так зокрема, в разі якщо в будинку наявні всі види благоустрою вартість послуги становить 5,36 грн. з людини в місяць. В разі якщо відсутній один або два види благоустрою вартість збільшується та становить від 6,34 по 7,31 грн. з однієї людини в місяць.

Згідно рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 220 № 13.12. 2011 року "Про визначення послуг з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги в м. Рівному" було вирішено визначити як окрему комунальну послугу у м. Рівному вивезення побутових відходів.

П. 2 передбачено, що вказане рішення набирає чинності після встановлення тарифів на послуги з вивезення побутових відходів та тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибуткових територій окремо за кожним будинком для виконавців цих послуг.

Згідно рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 98 від 15.05.2012 р. "Про визначення послуги з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги в м. Рівному" було вирішено визначити вивезення побутових відходів як окрему комунальну послугу у м. Рівному з 01.06.2012 року.

Отже, зі змісту наведених рішень слідує, що рішення виконавчого комітету Рівненської міської ради № 81 від 10.04.2012 р. зі змінами внесеними № 111 від 12.06.2012 р. є похідними від рішень № 10, 11, 12 від 10.01.2012 р. та прийнятті з метою врегулювання питання надання субсидій та пільг.

При цьому слід враховувати, що вказані рішення починають діяти та застосовуватися з дати визначення послуги з вивезення побутових відходів як окремої комунальної послуги, що відбулося 01.06.2012 р. у відповідності до рішення № 98 від 15.05.2012 р.

Наведені висновки суду, підтверджуються листом № 05-3678 від 02.09.2013 р. Виконавчого комітету Рівненської міської ради яким надано відповідь на адвокатський запит ОСОБА_1 Зі змісту вказаного листа слідує, що станом на 01.09.2013 р. тарифи встановлені рішеннями Виконавчого комітету Рівненської міської ради № 10,11,12 від 10.01.2012 р. станом на 01.09.2013 р. є чинними та не переглядалися. При цьому рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради № 81 від 10.04.2012 р. зі змінами внесеними рішенням № 111 від 12.06.2012 р. не змінюються встановлені рішеннями № 10,11,12 тарифи, а лише визначається вартість послуг з вивезення побутових відходів (а.с. 129).

Таким чином, безпосередньо виконавчим комітетом Рівненської міської ради, як органом, що приймав рішення, надано роз'яснення щодо змісту рішень № 81 від 10.04. 2012 р. зі змінами внесеними рішенням № 111 від 12.06. 2012 р. якими не встановлюються нові тарифи, а лише визначають вартість послуги на одного мешканця.

Наведене потворно спростовує доводи Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України щодо зміни тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів рішеннями виконавчого комітету Рівненської міської ради № 81 від 10.04. 2012 р. зі змінами внесеними рішенням № 111 від 12.06. 2012 р.

Додатково слід зазначити, що поняття тарифу визначається постановою КМ України № 1010 від 26.07.2006 р. "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів". При цьому під тарифом на послуги розуміють грошовий вираз витрат із збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізації, знешкодження та захоронення 1 куб. метра або 1 тонни (за наявності вагового обладнання) побутових відходів, розрахований на основі економічно обґрунтованих планованих витрат з урахуванням планованого прибутку та податку на додану вартість.

Зі змісту вказаного поняття слідує, що тариф як такий не може визначатися грошовим виразом на одну людину в місяць, а отже рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради № 81 від 10.04.2012 р. зі змінами внесеними № 111 від 12.06.2012 р. не міг змінюватися існуючий тариф.

Рівненським обласним відділенням Антимонопольного комітету України під час прийняття рішення № 51 від 26.06.2013 р. у справі № 03-1/26-13 наведені обставини враховано не було в результаті чого визнання неправомірними дій, зобов'язання здійснити перерахунок та застосування штрафних санкцій до ТОВ "Санком-Рівне" є необґрунтованим та здійснене в результаті неналежного, однобокого та поверхневого дослідження обставин справи.

Крім того, рішенням № 81 від 10.04.2012 р. було визначено вартість послуги з вивезення твердих побутових відходів на одну людину в місяць. Рішенням № 111 від 12.06.2012 р. було внесено зміни до попереднього рішення шляхом розмежування вартості послуг на одну людину в місяць з урахуванням наявних видів благоустрою. Так зокрема, за умови наявності всіх видів благоустрою вартість послуги становить 5,36 грн. з людини в місяць. В разі якщо відсутній один або два види благоустрою, вартість послуги становить від 6,34 по 7,31 грн. з людини в місяць. При цьому тариф на послуги з вивезення побутових відходів на 1 м. куб. є незмінним та становить 33,15 грн.

Як вбачається зі змісту рішення № 51 від 26.06. 2013 р. у справі № 03-1/26-13 у будинку по вул. Остафова, № 26, який знаходиться на балансі ЖКП "Покровське" відсутнє централізоване опалення, а отже відсутній один з видів благоустрою. При цьому додатком № 1 до рішення № 111 від 12.06. 2012 р. визначено, що плата за послуги з вивезення твердих побутових відходів в разі відсутності централізованого опалення становить 6,66 грн. з людини на місяць.

Наведене повторно засвідчує, що зі сторони ТОВ "Санком-Рівне" не вчинялося порушень Закону України "Про захист економічної конкуренції" від 11 січня 2001 року № 2210-III в частинні зловживання монопольним становищем шляхом встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

Враховуючи наведену сукупність обставин, суд приходить до висновку, що в діях ТОВ "Санком-Рівне" відсутній склад правопорушення передбаченого Законом України "Про захист економічної конкуренції" № 2210-III від 11 січня 2001 року, як наслідок рішення адміністративної колегії № 51 від 26.06.2013 р. у справі № 03-1/26-13 Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в частині:

- визнання дії ТОВ "Санком-Рівне" по необґрунтованому нарахуванню плати за вивезення твердих побутових відходів споживачам житлового будинку по вул. Остафова, 26 в м. Рівне з 01 по 12 червня 2012 року по тарифу 6,66 грн. порушенням законодавства про захист економічної конкуренції передбачених п. 2 ст. 50, п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку вивезення твердих побутових відходів шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку;

- зобов'язання ТОВ "Санком-Рівне" здійснити споживачам перерахунки за надані послуги по вивезенню твердих побутових відходів за 12 днів червня 2012 року по тарифу 5,36 грн. про що повідомити територіальне відділення;

- накладення відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за вчинене порушення зазначене в п. 2 даного рішення на ТОВ "Санком-Рівне" штрафу у розмірі 68000 грн., є неправомірним та підлягає скасуванню.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, у ході судового засідання позивач частково довів суду обґрунтованість позовних вимог, а відповідач частково підтвердив правомірність своїх дій.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє часткове підтвердження в ході судового розгляду, то поданий позов належить задовольнити частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачу відмовлено. Враховуючи викладене та те, що позов задоволено частково на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, позивачу підлягає поверненню 510 грн. 00 коп. судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення № 5442 від 02.08. 2013 року (а.с. 2).

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення адміністративної колегії № 51 від 26.06. 2013 року у справі № 03-1/26-13 Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в частині визнання дії Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" по необґрунтованому нарахуванню плати за вивезення твердих побутових відходів споживачам житлового будинку по вул. Остафова, 26 в м. Рівне з 1 по 12 червня 2012 року по тарифу 6,66 грн., порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку вивезення твердих побутових відходів шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку; в частині зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" здійснити споживачам перерахунки за надані послуги по вивезенню твердих побутових відходів за 12 днів червня 2012 року по тарифу 5,36 грн., про що повідомити територіальне відділення та в частині накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" штрафу у розмірі 68000 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Присудити на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Санком-Рівне" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 510 (п'ятсот десять) грн. 00 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Зозуля Д. П.