Головуючий у 1 інстанції - Осіпенко Л.М.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
15 жовтня 2013 року справа №435/6136/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів: Ляшенка Д.В., Лях О.П., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська на постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 09 вересня 2013 р. у справі № 435/6136/13-а за позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про визнання неправомірними дій при призначенні пенсії державного службовця, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Луганська и отримує пенсію за віком як державний службовець. На пенсію вона була звільнена з посади головного державного податкового ревізора-інспектора відділу податкового супроводження підприємств харчової промисловості Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську. Пенсія їй призначена з 25.07.2008 р. 19.04.2013 р. вона звернулася до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Луганська з заявою в якій просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням 40 % надбавки за вислугу років, інших виплат у складі заробітної плати (матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, щомісячної індексації заробітної плати), мотивуючи це тим, що відповідно до довідки від 10.04.2013 року, видано Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську, з вказаних виплат були сплачені страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, проте вони не були враховані при призначенні їй пенсії.
Просить визнати протиправними та неправомірними дії відповідача щодо невиконання законів України в частині обчислення та перерахунку пенсії їй як державному службовцю.
Постановою Жовтневого районного суду м. Луганська від 09 вересня 2013 р. позовні вимоги задоволено частково, а саме визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська щодо нарахування ОСОБА_3 пенсії з урахуванням менших (20%) ніж фактично їй нараховувалося (40%) надбавки за вислугу років, інших виплат у складі заробітної плати (індексація доходів, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань), з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_3 пенсії державного службовця з 19.04.2013 р. з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум за довідками Спеціалізованої ДПІ по роботі з ВГІП у м. Луганську про складові заробітної плати від 10.04.2013 року за № 45/10/05-026 та № 44/10/05-026 винагороди за вислугу років у розмірі 40 %, з урахуванням складової заробітної плати в частині інших виплат (індексація доходів, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань). У задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_3 відмовлено через їх необґрунтованість.
Не погодившись з вказаною постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, вказуючи, що матеріальна допомога, індексація грошових доходів, грошова винагорода не належить до складових заробітної плати державного службовця. Підстав для зарахування зазначених виплат при нарахування пенсії державного службовця не має. Просить скасувати постанову суду першої інстанції у задоволенні позову відмовити.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.
Позивачка ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська та з 28.07.2008 року отримує пенсію за віком як державний службовець.(а.с. 32).
Пенсія позивачці була розрахована відповідачем на підставі довідок від 25.07.2008 р. № 207 та № 229/05-018 від 18.09.2008 року про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до яких не було включено виплачені позивачці суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових проблем, щомісячної індексації заробітної плати
19.04.2013 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, щомісячної індексації заробітної плати та з урахуванням фактичного відсотку винагороди за вислугу років у розмірі 40 % (а.с. 20-22).
Листом Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська від 30.04.2013 р. позивачці у задоволенні її заяви про перерахунок пенсії було відмовлено (а.с. 23-24).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю є складовою заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що відображено у наданій до Пенсійного фонду довідці форми 5-1.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 20.02.2012 року.
Оскільки з довідок позивача вбачається, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовою заробітної плати позивача та зобов'язанні враховуватись при обчислення пенсії.
Приймаючи викладене до уваги суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195, 183-2 , п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська - залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду м. Луганська від 09 вересня 2013 р. у справі № 435/6136/13-а - залишити без змін.
Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Колегія суддів: Л.В. Ястребова
Д.В. Ляшенко
О.П.Лях