"15" березня 2013 р. справа № 2а-327/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Дурасової Ю.В.
суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Петрівському районі Кіровоградської області на постанову Петрівського районного суду Кіровоградської області від 04.05.2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Петрівському районі Кіровоградської області про зобов'язання провести перерахунок державної пенсії постраждалому внаслідок чорнобильської катастрофи, -
ОСОБА_1 звернувся з вищевказаним позовом до суду, в якому просив визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ІІ категорії, відповідно до ст.ст.49, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 2009 року з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком. Позовні вимоги обґрунтовував тим, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС ІІ категорії, отримує додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірах менших, передбачених ч.2 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Постановою Петрівського районного суду Кіровоградської області від 04.05.2011 року позовні вимоги задоволено. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії як особі віднесеній до ІІ категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 з 01.01.2009 року по 31.03.2011 року, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з 30% мінімальної пенсії за віком.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі Кіровоградської області просить постанову суду скасувати, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Посилається на те, що розмір мінімальної пенсії за віком, який застосовувався ними для перерахунку пенсії становить 19,91 грн., що відповідає постанові Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року. Крім того пенсія позивачу виплачується відповідно до розмірів встановлених постановами Кабінету Міністрів України.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Посвідченням серії НОМЕР_1 підтверджено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи ІІ категорії (а.с. 7).
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з частиною другою статті 51 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії ІІ призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Право позивача на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду завдану здоров'ю не залежить від наявності чи відсутності грошових коштів та належного фінансування, як на тому наполягав відповідач, таке право надане державою і закріплено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Оскільки таке право декларовано державою, то відповідно держава, через створені нею органи, в даному випадку пенсійні органи, і несе обов'язок по своєчасній та повній виплаті пенсії саме у розмірах, які нею ж визначені та закріплені в Законі.
Крім цього, і практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права, свідчить про те, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків ( справа «Кечко проти України», рішення від 08.11.2005р.).
Наявність у позивача права щодо отримання додаткової пенсії у розмірах, які визначені Законом України № 796-ХІІ є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст.46 Конституції України).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру додаткової пенсії позивачеві застосуванню підлягає стаття 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Відповідно до ст. 54 Закону № 796-ХІІ при визначенні розміру пенсії за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Тому колегія суддів не приймає до уваги доводи відповідача про те, що частиною третьою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання додаткової пенсії, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 51 Закону № 796-ХІІ.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою вказаної статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (наприклад, справа «Стаббігс та інш. Проти Великобританії» рішення від 22.10.1996р., «Девеер проти Бельгії» рішення від 27.02.1980р.).
Тому, враховуючи дату звернення позивача до суду першої інстанції з адміністративним позовом, а саме 31.03.2011 року, позовні вимоги за період з 01.01.2009 року по 30.09.2010 року включно слід залишити без розгляду.
Крім того, п.7 Закону України від 14.06.2011 р. №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" установлено, зокрема, що у 2011 році норми і положення статті 51 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання приведеної норми Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 р. ухвалено Постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» №745, яка набрала чинності 23.07.2011 р. Вказаною постановою встановлено, зокрема, розміри виплат державної пенсії постраждалим внаслідок чорнобильської катастрофи.
Ці нормативні акти є чинними, тому позовні вимоги підлягають задоволенню за період з 30.09.2010 р. по 22.07.2011 р.
Виходячи з викладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановленням нової постанови.
Керуючись ст. 100, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст. 202, ст.ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі Кіровоградської області - задовольнити частково.
Постанову Петрівського районного суду Кіровоградської області від 04.05.2011 року у справі № 2-а-327/11 - скасувати та прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі Кіровоградської області в проведенні перерахунку додаткової пенсії позивачу за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ст.51, п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі Кіровоградської області провести ОСОБА_1 перерахунок та забезпечити виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ст.51,п.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком із застосуванням положень ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 30.09.2010 року по 22.07.2011 року.
Позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2009 року по 30.09.2010 року - залишити без розгляду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак