08 жовтня 2013 року Справа № 34137/10
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Мікули О.І., Гінди О.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.10.2010 року у справі за позовом Сколівського госпрозрахункового об'єднання громадського харчування до Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій, -
В липні 2010 року Сколівське госпрозрахункове об'єднання громадського харчування звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 0001190238 від 24.06.2010 року.
В позові Сколівське госпрозрахункове об'єднання громадського харчування покликається на те, що за результатами перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ДПА у Львівській складено акт в якому зазначено порушення п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні». На підставі вказаного акту відповідачем прийнято спірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Вказане рішення позивач вважає незаконним, оскільки незабезпечення здійснення обліку готівкових коштів 30.04.2010 року на суму 380,60 грн., 30.03.2010 року на суму 135,04 грн., 31.03.2010 року на суму 126,82 грн., відповідачем належними доказами не підтверджено. Вказані суми готівки оприбутковані у встановлено законом порядку.
Оскаржуваною постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11.10.2010 року позовну заяву Сколівське госпрозрахункове об'єднання громадського харчування - задоволено частково, а саме визнано протиправним і скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області № 0001190238 від 24.06.2010 року, в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1903,00 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі відповідач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що проведеною перевіркою позивача встановлено порушення п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».
Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Задовольняючи частково позов Сколівського госпрозрахункового об'єднання громадського харчування суд першої інстанції виходив з того, що в матеріалах справи знаходяться копії (оригінали оглянуті в судовому засіданні) аркушів книги за 30.04.2010 року де вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій на суму 380,60 грн., та за 30.03.2010 року, 31.03.2010 року де не вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій відповідно на суму 135,04 грн., та 126,82 грн.
Судом першої інстанції не взято до уваги пояснення представника позивача в частині неправомірності висновків відповідача щодо оприбуткування готівки за 30.03.2010 року, 31.03.2010 року де не вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій, що на думку суду є порушенням п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки оприбуткування готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК), відтак в цій частині позивні вимоги задоволенню не підлягають. Крім цього не враховано пояснення представника відповідача про не забезпечення здійснення обліку готівкових коштів за 30.04.2010 року де вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій на суму 380,60 грн. що на думку суду не є порушенням п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки оприбуткування готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.06.2010 року на підставі п. 2. ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» доручено працівникам ДПА у Львівській області провести планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», про що видано направлення за № 1887. 08.06.2010 року ДПІ у Сколівському у Львівської області за № 0113/01/23/01758064 складено акт (довідку) перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків та товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Згідно п. 1.1. вказаного акту, початок перевірки 08.06.2010 року 11 год. 26 хв. Згідно п. 2.2.14. вказаного акту, не забезпечено здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій за наступні дні, 30.04.2010 року на суму 380,60 грн., 30.03.2010 року на суму 135,04 грн., 31.03.2010 року на суму 126,82 грн. Згідно п. 3.1. вказаного акту, під час перевірки встановлено порушення п.п. 1, 2, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій в національній валюті України». Згідно п. 4.1. вказаного акту зауважень до акта перевірки немає.
24.06.2010 року ДПІ у Сколівському районі Львівської області прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за № 0001190238, згідно якого до позивача на підставі акта перевірки №0113/01/23/01758064 від 16.06.2010 року, яким встановлено порушення п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні на підставі п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та згідно з абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» застосовано суму штрафних фінансових санкцій 3212,30 грн. Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року із змінами і доповненнями, Постановою Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2004 року за № 637 із змінами і доповненнями, Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року за № 436/95 із змінами і доповненнями, КАС України.
Згідно п.п. 1, 2, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: - проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; - видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; - забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно ст. 22 цього ж Закону України, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Згідно п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього ж Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Згідно п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», установити, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за не оприбуткування (неповне або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
В матеріалах справи знаходяться копії (оригінали оглянуті в судовому засіданні першої інстанції) аркушів книги за 30.04.2010 року де вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій на суму 380,60 грн., та за 30.03.2010 року, 31.03.2010 року де не вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій відповідно на суму 135,04 грн., та 126,82 грн.
Судом не враховуються пояснення представника позивача в частині неправомірності висновків відповідача щодо оприбуткування готівки за 30.03.2010 року, 31.03.2010 року де не вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій, що на думку суду є порушенням п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки оприбуткування готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК), відтак в цій частині позивні вимоги задоволенню не підлягають. Крім , цього не враховуються пояснення представника відповідача про не забезпечення здійснення обліку готівкових коштів за 30.04.2010 року де вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій на суму 380,60 грн. що на думку суду не є порушенням п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки оприбуткування готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Допитані у якості свідків працівники ДПА у Львівській області ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які здійснювали перевірку позивача, не спростували оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій за 30.04.2010 року на суму 380,60 грн. відтак в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, адміністративний позов підлягає задоволенню частково, а саме визнати протиправним і скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області № 0001190238 від 24.06.2010 року, в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1903,00 грн. (380,60 грн. х 5).
А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.10.2010 року у справі № 2а-5844/10 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий В.В. Ніколін
Судді О.І. Мікула
О.М. Гінда