Ухвала від 02.10.2013 по справі 2а-16843/12/2670

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-16843/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Бояринцева М.А. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.

УХВАЛА

Іменем України

02 жовтня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Файдюка В.В., Літвіної Н.М.

за участю секретаря Муханькової Т.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційні скарги Державної виконавчої служби України, ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної виконавчої служби України про визнання протиправним дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної виконавчої служби України (далі - відповідач) про визнання того, що порушення Державною виконавчою службою України строків винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження за виконавчим листом у справі № 2а-3429/12/2670 від 24 вересня 2012 року є протиправним; визнання того, що порушення відповідачем строків винесення постанови від 21 листопада 2012 року по його заяві від 01 листопада 2012 року є порушенням строків, визначених законом та є порушенням його прав та інтересів, а тому такі дії є протиправними.

Окружний адміністративний суд міста Києва своєю постановою від 25 грудня 2012 року адміністративний позов задовольнив.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 грудня 2012 року та постановити нову про відмову у задоволенні адміністративного позову. Позивач просив суд скасувати ч. 4 резолютивної частини рішення суду першої інстанції. На думку апелянтів, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.

06 листопада 2012 року позивач звернувся до Державної виконавчої служби України із заявою від 01 листопада 2012 року про прийняття на виконання виконавчого листа, виданого 24 вересня 2012 року Окружним адміністративним судом міста Києва у справі № 2а-3429/12/2670.

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Роєнка Р.В. від 21 листопада 2012 року № 35346449 відмовлено в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а-3429/12/2670, виданого 24 вересня 2012 року Окружним адміністративним судом міста Києва про зобов'язання Державної виконавчої служби України повторно розглянути інформаційний запит позивача від 10 лютого 2012 року в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Згідно частини першої статті 25 Закону України від 21.04.1999 № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 606) державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Відповідно до частини другої статті 26 Закону № 606 про відмову у відкритті виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову протягом трьох робочих днів, а за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - не пізніше наступного робочого дня з дня надходження виконавчого документа і не пізніше наступного дня надсилає її заявникові разом з виконавчим документом.

Суд першої інстанції вірно зазначив, що посилання позивача на порушення Державною виконавчою службою України вимог Інструкції з діловодства в органах державної виконавчої служби, затверджену наказом Міністерства юстиції України від 5 липня 1999 року № 470/7 (в редакції наказу Міністерства юстиції України від 21 липня 2004 року № 69/5), є необґрунтованими, оскільки зазначена Інструкція скасована наказом Міністерства юстиції України від 25.12.2008 року № 2274/5 «Про затвердження Порядку роботи з документами в органах державної виконавчої служби» та втратила чинність з 01 січня 2009 року, а тому правова позиція позивача не відповідає чинному законодавству.

Як вбачається з реєстраційно-контрольної картки Державної виконавчої служби України та повідомлення про вручення поштового відправлення, заява ОСОБА_2 від 01 листопада 2012 року про прийняття на виконання виконавчого листа, виданого 24 вересня 2012 року Окружним адміністративним судом міста Києва у справі № 2а-3429/12/2670 надійшла до Державної виконавчої служби України 06 листопада 2012 року.

Згідно пояснень відповідача, 07 листопада 2012 року першим заступником Державної виконавчої служби України Миронюком І.В. розписано заяву позивача на начальника відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Калевича В.А. з резолюцією «до опрацювання», в подальшому 12 листопада 2012 року начальником відділу Калевичем В.А. розписано заяву на завідуючу сектору Бачуріну О.В. з резолюцією «вирішити питання щодо відкриття виконавчого провадження».

Згідно Журналу обліку виконавчих проваджень, переданих державному виконавцю, заява була отримана головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Роєнком Р.В. 19 листопада 2012 року та 21 листопада 2012 року державним виконавцем винесено постанову про відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження.

Порядок роботи з документами в органах державної виконавчої служби затверджений наказом Міністерства юстиції України від 25 грудня 2008 року № 2274/5.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку роботи з документами в органах державної виконавчої служби документи, що надходять на адресу районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних відділів державної виконавчої служби (далі - Відділ) приймаються, попередньо опрацьовуються та реєструються діловодом Відділу.

Згідно пункту 2.8 Порядку роботи з документами в органах державної виконавчої служби зареєстровані в установленому порядку документи розглядаються керівником Відділу не пізніше наступного робочого дня з дня надходження кореспонденції до Відділу, а документи за рішеннями, що підлягають негайному виконанню, - в день їх надходження.

Результати розгляду документів керівником фіксуються в резолюції.

Після накладення резолюції керівником Відділу документи повертаються діловоду для внесення необхідної інформації до реєстраційних та (або) облікових журналів, у необхідних випадках - для оформлення документів в обкладинку, та не пізніше наступного робочого дня з дня накладення резолюції передаються виконавцям до виконання або на ознайомлення.

У відповідності до пункту 3.6 Порядку роботи з документами в органах державної виконавчої служби державний виконавець після одержання документів про відкриття виконавчого провадження у встановлений Законом України «Про виконавче провадження» строк приймає рішення щодо відкриття виконавчого провадження чи відмови у його відкритті.

Державним виконавцем винесено постанову від 21 листопада 2012 року № 35346449 про відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з дотриманням строків, встановлених пунктом 3.6 Порядку роботи з документами в органах державної виконавчої служби.

Проте, враховуючи, що стаття 26 Закону України «Про виконавче провадження» має вищу юридичну силу по відношенню до Порядку роботи з документами в органах державної виконавчої служби, суд приходить до висновку про порушення строків розгляду заяви позивача про прийняття на виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2012 року № 2а-3429/12/2670, яка надійшла 06 листопада 2012 року.

Щодо вимог позивача про порушення відповідачем його прав та охоронюваних законом інтересів, суд зазначає наступне.

Частиною четвертою статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено право заявника оскаржити постанову державного виконавця про відмову у відкритті виконавчого провадження у десятиденний строк з дня її надходження у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.

В розумінні Кодексу адміністративного судочинства України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Проте, під час розгляду справи судом не встановлено, що порушення відповідачем строків розгляду заяви ОСОБА_2 від 01 листопада 2012 року мало наслідком порушення прав та інтересів позивача в сфері публічно-правових відносин.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає необхідним апеляційні скарги Державної виконавчої служби України, ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 грудня 2012 року - без змін.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Державної виконавчої служби України, ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 грудня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлений 04.10.2013 року.

Головуючий суддя Чаку Є.В.

Судді: Файдюк В.В.

Літвіна Н. М.