ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
27 вересня 2013 року справа № 2а-2341/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді:Крутько О.В., за участю секретаря судового засідання: Процько Ю.В., представника позивача: Лешика І.П., представника відповідача: ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, третя особа Підгорецька сільська рада про зобов'язання до вчинення дій, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, третя особа Підгорецька сільська рада про зобов'язання до вчинення дій, а саме, позивач просить зобов'язати відповідача виконати вимоги припису №10/7 від 23.11.2009 року, а саме: демонтувати добудову до тимчасової споруди (кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2») вздовж дороги Київ-Чоп на км. 449*690 ліворуч (біля бочки) на території Бродівського району.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що: відповідачем до тимчасової споруди з навісом без улаштування фундаменту (кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2») проведено капітальну добудову розміром 1,35*13*1,5 м. і висотою 1,5*2,7 м. на земельній ділянці, що належить до земель Підгорецької сільської ради і не передана в користування чи приватну власність, без затвердженої проектної документації та без права на виконання будівельних робіт, чим порушено пункти 1,2 розділу 1 ДБН «Організація будівельного будівництва» та статтю 29 Закону України «Про планування і забудову територій».
Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених в позовній заяві, просив позов задоволити.
Представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності визначає Закон України «Про архітектурну діяльність», який спрямований на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів.
У відповідності до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Згідно з п. п. 1,2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про державний архітектурно-будівельний контроль» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність організаційно-технічних і правових заходів, спрямованих на забезпечення дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів, місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб'єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам'яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.
Державний архітектурно-будівельний контроль і нагляд з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) та її територіальні органи.
Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію» основними завданнями Держархбудінспекції є: участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері архітектури та будівництва; виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури (далі - державний архітектурно-будівельний контроль).
Підпунктом 7 пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію» встановлено, що Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань: проводить перевірку: відповідності виконання будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням; своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, паспортів, сертифікатів та іншої документації; наявності у виконавця будівельних робіт у передбачених законодавством випадках сертифікатів на будівельні матеріали, вироби і конструкції; додержання встановленого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
Як вбачається з матеріалів справи, 20.11.2009 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог законодавства у сфері архітектури та будівництва добудови до тимчасової споруди (кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2») вздовж дороги Київ-Чоп на км. 449*690 ліворуч (біля бочки) на території Бродівського району.
В ході перевірки з'ясовано, що замовником на проведення будівельних робіт з будівництва добудови до тимчасової споруди (кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2») вздовж дороги Київ-Чоп на км. 449*690 ліворуч (біля бочки) на території Бродівського району є фізична особа - підприємець ОСОБА_4.
За результатами перевірки цього ж числа складено акт № 10/6, згідно висновків якого встановлено, що ФО-П ОСОБА_4 до тимчасової споруди з навісом без улаштування фундаменту (кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2») проведено капітальну добудову розміром 1,35*13*1,5 м. і висотою 1,5*2,7 м. на земельній ділянці, що належить до земель Підгорецької сільської ради і не передана в користування чи приватну власність, без затвердженої проектної документації та без права на виконання будівельних робіт, чим порушено пункти 1,2 розділу 1 ДБН «Організація будівельного будівництва» та статтю 29 Закону України «Про планування і забудову територій». Капітальна добудова експлуатується шляхом передачі в оренду ФО-П ОСОБА_6 (згідно договору оренди приміщення від 02.10.2008 року), чим порушено ст. 30-1 Закону України «Про планування і забудову території» та п.1.17 розділу 1 ДБН «Організація будівельного виробництва».
Перевірка проводилась в присутності Підгорецького сільського голови Михайлишина Н.М., землевпорядника Підгорецької сільської ради Придиби М.В., помічника прокурора Бродівського району Дудчака В.Б. та фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, про що свідчать підписи на примірнику акта.
Згідно ст. 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису. У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, інспекція державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.
У відповідності до ч. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень вимог законодавства.
23.11.2009 року ФО-П ОСОБА_4 видано припис №10/7, яким зобов'язано в 30-ти денний термін з дня отримання припису демонтувати добудову до тимчасової споруди (кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2»). Про виконання вимог припису письмово повідомити інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до 31.12.2009 року.
Відповідач не повідомляв позивача про виконання вимог припису. Згідно акту перевірки № 10/3 від 11.02.2010 р. встановлено, що припис позивача відповідачем не виконано. ФО-П ОСОБА_4 надала пояснення, що виконати припис Інспекції ДАБК у Львівській облсті №10/7 від 23.11.2009 року про демонтаж добудови до тимчасової споруди (кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2») не мала можливості у зв'язку з погодними умовами та зобов'язувалась демонтувати капітальну добудову в березні-квітні 2010 року.
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області складено на ФО-П ОСОБА_4 протокол № 10/1 від 11.02.2010 р. про правопорушення у сфері містобудування.
У відповідності до норми ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» (чинного на час виникнення спірних відносин) здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.
Згідно ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до ст. 30 -1 Закону України «Про планування і забудову територій» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) експлуатація не прийнятих у встановленому законодавством порядку об'єктів будівництва забороняється.
У відповідності до ст. 31 Закону України «Про планування і забудову територій» державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням Бродівського районного суду Львівської області від 28.03.2013 року по справі №439/232/13-ц/2 визнано за ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на кафе, яке знаходиться на автодорозі Київ-Чоп на км. 449*690 загальною площею 87,4 м.кв.
Однак, рішенням Апеляційного суду Львівської області від 18 червня 2013 року у справі №439/232/13 скасовано рішення Бродівського районного суду Львівської області від 28 березня 2013 року та ухвалено нове рішення яким відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_4 про визнання права власності на кафе, яке знаходиться на автодорозі Київ-Чоп на км. 449*690 загальною площею 87,4 м.кв.
Судом встановлено, що відповідачка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що належить Підгорецькій сільській раді та не передана останній у користування чи приватну власність, без погодженої у встановленому порядку технічної документації на проведення будівельних робіт та без дозволу компетентних органів, таке будівництво не прийняте у експлуатацію та не здійснена його державна реєстрація, у позивачки не виникло право власності на кафе, яке знаходиться на автодорозі Київ-Чоп на км. 449*690 загальною площею 87,4 кв.м. та добудови до нього.
Частиною 1 ст. 71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд вважає, що Інспекція ДАБК у Львівській області при винесенні припису №10/7 від 23.11.2009 року діяла відповідно до норм законодавства, оскільки в силу положень Закону України «Про планування і забудову територій» не допускається здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт.
З огляду на викладене, позов про примусове виконання вимог припису №10/7 від 23.11.2009 року слід задоволити, зобов'язати відповідача - демонтувати добудову до тимчасової споруди (кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2») вздовж дороги Київ-Чоп на км. 449*690 ліворуч (біля бочки) на території Бродівського району.
Керуючись статтями 71, 72, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задоволити повністю.
Зобов'язати відповідача - фізичну особу - підприємця ОСОБА_4 виконати вимоги припису №10/7 від 23.11.2009 року - демонтувати добудову до тимчасової споруди (кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2») вздовж дороги Київ-Чоп на км. 449*690 ліворуч (біля бочки) на території Бродівського району.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Крутько О.В.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03.10.2013 року.