Постанова від 04.10.2013 по справі 803/1953/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2013 року Справа № 803/1953/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Волинське обласне відділення Фонду) звернулося із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 9577,18 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що проведеною Луцькою міською виконавчою дирекцією Волинського обласного відділення Фонду у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 плановою перевіркою достовірності нарахування, цільового витрачання та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності у страхувальника за період з 01 квітня 2003 року по 31 березня 2013 року виявлено неповну сплату страхових внесків в період з 01 квітня 2008 року по 31 грудня 2008 року та несвоєчасну сплату страхових внесків в період з 01 квітня 2003 року по 11 липня 2013 року, що є порушенням пункту 2 частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (норми, що діяла на момент виникнення такої заборгованості) та пункту 7 розділу 8 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

За матеріалами перевірки директором Луцької міської виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду прийнято рішення від 19 липня 2013 року №90/07010 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Згідно з вказаним рішенням перерахуванню до бюджету Фонду підлягають: донарахована сума страхових внесків 345,62 грн., штраф в сумі 8075,72 грн. та пеня в сумі 253,65 грн., що разом становить - 8674,99 грн. Оскільки вказане рішення відповідачем виконано не було, то виконуючим обов'язки директора Луцької міської виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду винесено рішення №90/10/07010 від 07 серпня 2013 року, яким до ОСОБА_1 застосовано штраф в розмірі 867,50 грн. та пеня в сумі 34,69 грн. Отже, загальна сума заборгованості відповідача перед Фондом становить 9577,18 грн., зазначена заборгованість на час звернення до суду з даним позовом добровільно не погашена. В зв'язку з наведеним позивач просив суд стягнути з відповідача вказану суму заборгованості.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року було відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України). Ухвала судді від 18 вересня 2013 року, направлена на адресу реєстрації відповідача, повернулася до суду за закінченням терміну зберігання, про що свідчить довідка відділення поштового зв'язку від 23 вересня 2013 року (а.с.18).

Згідно із частиною одинадцятою статті 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. Оскільки ухвала про відкриття скороченого провадження не вручена відповідачу з незалежних від суду причин, то вважається, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження та про наслідки неподання заперечень проти позову.

Відповідач заперечень проти позову не подав.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року № 2240-III (в редакції Закону, чинного у період, в якому допущено порушення) передбачено, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно з статтею 9 вказаного Закону Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Частиною першою статті 2 цього Закону встановлено, що суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є застрахована особа або інша особа у випадках, передбачених статтями 45, 47 цього Закону, страхувальник та страховик.

Як встановлено частиною другою статті 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» страхувальниками є роботодавці - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону та особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону; роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 15 березня 2000 року, про що свідчить спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.22).

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з 22 грудня 2005 року перебуває на обліку як страхувальник (роботодавець) у Луцькій міській виконавчій дирекції Волинського обласного відділення Фонду, що підтверджується відомостями з акту перевірки від 15 липня 2013 року (а.с. 7).

В період з 09 по15 липня 2013 року Луцькою виконавчою дирекцією Волинського обласного відділення Фонду проведено планову перевірку достовірності нарахування, цільового витрачання та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 01 квітня 2003 року по 31 березня 2013 року, про що складено акт від 15 липня 2013 року, підписаний відповідачем без зауважень (а.с.7-13).

Вказаною перевіркою було встановлено порушення пунктів 2, 4 частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, позивачем було донараховано страхові внески в сумі 345,62 грн. та нараховано пеню у сумі 253,65 грн. Крім того, було встановлено неповну сплату відповідачем страхових внесків у зв'язку з прихованим фондом оплати праці у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати - 7902,00 грн. За несвоєчасну сплату страхових внесків нарахований штраф у розмірі 50 % від суми недоїмки - 173,72 грн.

Відповідно до пунктів 2, 4 частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» страхувальник зобов'язаний: нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески; вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.

Статтею 30 вказаного Закону встановлена відповідальність страхувальника. Страхувальник-роботодавець несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. За порушення строку реєстрації страхувальника як платника страхових внесків або несвоєчасність сплати страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальник повинен був зареєструватися. За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми. За порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Право застосовування фінансових санкцій, передбачених цією статтею, мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники.

Таким чином, за матеріалами перевірки директором Луцької міської виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду прийнято рішення від 19 липня 2013 року №90/07010 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Згідно з вказаним рішенням відповідачу донараховано страхових внесків на суму 345,62 грн., застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у сумі 8075,72 грн. та пені у сумі - 253,65 грн. (а.с.14). Загальна сума страхових коштів, які підлягали сплаті, згідно вказаного рішення становить 8674,99 грн. Зазначене рішення було отримане відповідачем 23 липня 2013 року, що стверджується його підписом (а.с.14).

У зв'язку з неповерненням відповідачем коштів у розмірі 8674,99 грн., нарахованих рішенням від 19 липня 2013 року №90/07010, в.о. директора Луцької міської виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду 07 серпня 2013 року було прийнято рішення №90/10/07010 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Вказаним рішенням до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 було застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 867,50 грн. та пеня - 34,69 грн., а всього 902,19 грн. (а.с.15). Рішення було отримане відповідачем 07 серпня 2013 року, що стверджується його підписом. (а.с.15).

Рішення від 19 липня 2013 року № 90/07010 та від 07 серпня 2013 року №90/10/07010 відповідачем в судовому або адміністративному порядку не оскаржувалися, є чинними.

Таким чином, загальна сума заборгованості, що підлягає поверненню до бюджету Фонду, становить 9577,18 грн. Доказів погашення заборгованості на день розгляду справи судом відповідач не надав.

Оскільки відповідачем в добровільному порядку не сплачено заборгованість за страховими внесками, пеню та штраф на загальну суму 9577,18 грн., щодо наявності та розміру якої відповідачем не подано до суду письмових заперечень, доводи позивача не спростовані, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 160, 162, 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у дохід Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (розрахунковий рахунок 25605030534003 в ПАТ КБ «Надра», МФО 380764, ідентифікаційний код 26040385) заборгованість в сумі 9577,18 грн. (дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят сім грн. 18 коп.).

Постанова підлягає до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ж.В. Каленюк