Постанова від 12.03.2009 по справі 2-а-25/09/0544

Головуючий в 1 інстанції - Чернишов Ю.В.

Суддя-доповідач - Старосуд М.І.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

«12» березня 2009 року справа № 2-а-25/09/0544

приміщення суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суд у складі:

головуючого

Старосуда М.І.

суддів при секретарі

Ханової Р.Ф., Василенко Л.А. Кірсановій М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

ОСОБА_1

на постанову

Слов'янського міськрайонного суду Донецької області

від

15 січня 2009 року

по справі

№ 2-а-25/09

за позовом

ОСОБА_1

до

управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради

про

зобов'язання відповідача здійснити виплату недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2234,49 грн., -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач 11.11.2008 року звернулась до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з вищезазначеним позовом.

Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 15 січня 2009 року у справі № 2-а-25/08 в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1. відмовлено у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду

Не погодившись з рішенням суду, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального права.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином. Позивач наддала заяву про розгляд справи без її участі.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач має дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1народження, що підтверджується ксерокопією свідоцтва про народження, виданого Слов'янським міським відділом реєстрації актів цивільного стану Донецького обласного управління юстиції, запис акту 423.

Згідно довідки відповідача позивачка отримала допомогу у розмірі: липень 2007 р. - 129 грн. 03 коп., серпень 2007 року - 132 грн. 64 коп., вересень 2007 року - 134 грн. 45 коп., жовтень 2007 року - 136 грн. 13 коп., листопад 2007 р. - 130 грн. 64 коп., грудень 2007 р. - 130 грн. 64 коп. /арк.спр.19/.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відмовляючи в позові суд першої інстанції посилався на пропущення позивачем строку для звернення до адміністративного суду з позовною заявою, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає такий висновок частково обґрунтованим з наступних підстав.

Відповідно до статті 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів з Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року, виплата державної допомоги має систематичний характер та виплачувалась відповідачем з квітня 2007 року по травень 2008 року, а тому колегія суддів вважає, що на момент звернення до суду у листопаді 2008 р. не пройшов рік щодо виплати допомоги за листопад 2007 року та грудень 2007 року.

Таким чином, позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 11 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Враховуючи зазначене, сума недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 565 грн. 50 коп. виходячи з наступного:

- сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку відповідач повинен був здійснювати відповідно до статті 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виходячи з прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років складає 783 грн.33 коп. = (470 грн./30х20) + 470 грн.;

- фактично виплачена позивачу сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 11 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року складає 217 грн. 73 коп. = (130 грн. 64 коп. /30х20) + 130 грн. 64 коп.;

- недоотримана сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 11 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року складає: 565 грн. 60 коп. = (783 грн.33 коп. - 217 грн. 73 коп.)

З матеріалів справи вбачається, що позивач сплатила судовий збір в сумі 51 грн./арк. справи 1/.

Згідно частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Судовий збір відповідно до підпункту “а» пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» та підпункту 3 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства складає 1 відсоток від ціни позову, але не більше 1700 грн., тобто 5 грн. 66 коп.

З таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив постанову з просушенням норм процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення та прийняття нової постанови.

Керуючись ст. 195, ст. 196, п.2 ч.1 ст. 198, ст. 202, ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 15 січня 2009 року у справі № 2-а-25/08 - задовольнити частково.

Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 15 січня 2009 року у справі № 2-а-25/08 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради про зобов'язання відповідача здійснити виплату недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2234,49 грн. - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради щодо виплатиОСОБА_1допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 11 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради здійснитиОСОБА_1за рахунок коштів Державного бюджету України нарахування та виплату недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 11 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 565 грн. 60 коп.

Стягнути з місцевого бюджету Слов'янської міської ради на користь ОСОБА_1 витрати по судовому збору в сумі 5 грн. 66 коп.

Звільнити управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради від сплати судового збору.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту складення її в повному обсязі.

Головуючий

Судді