Постанова від 11.03.2009 по справі 2-а-347/08/0516

Головуючий у 1 інстанції - Лебеженко В.О.

Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

11 березня 2009 року справа № 2-а-347/08/0516

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді

Сіваченка І.В.

суддів при секретарі

Дяченко С.П., Нікуліна О.А. Стєблєві О.Л.

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

апеляційну скаргу

Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області

на постанову

Дружківського міського суду Донецької області

від

17 грудня 2008 року

у справі

№ 2-а-347/08

за позовом

ОСОБА_1

до

Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області

про

оскарження дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення допомоги до 5 травня за 2008 рік та недоплачених сум на оздоровлення та за 2000-2007 роки, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати на день фактичної виплати, на підставі ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 03 грудня 2008 року позов було задоволено частково, а саме задоволено за 2001-2005 та 2007 роки, за 2000 та 2006 роки - відмовлено та зобов'язано нарахувати та сплатити позивачу одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2008 рік в сумі 3017 грн.

Не погодившись з таким судовим рішенням, Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Особи, які беруть участь в справі, до апеляційного суду не прибули.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає її такою, що підлягає задоволенню частково.

Суд апеляційної інстанції при розгляді справи встановив, що ОСОБА_1. є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, (категорія 1), ї є інвалідом третьої групи, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1 від 03.11.1994 року, наявною у матеріалах справи (а.с. 6).

Відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) передбачена щорічна допомога на оздоровлення особам, інвалідам третьої групи у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.

Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

При виплаті щорічної допомоги на оздоровлення Управління керувалося постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - постанова № 836), якою розмір такої допомоги встановлений для осіб 1 категорії 3 групи у 2002 - 2004 роках - 21,50 грн. та постановою КМУ № 562 від 12.07.2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - постанова №562), якою розмір допомоги у 2005 році - 90 грн., у 2007 році виплата не здійснювалася.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Зазначеними постановами № 836 та № 562 усупереч Закону № 796-ХІІ (який встановив розмір щорічної допомоги як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати) установлено конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі й, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії 3 групи - 21,50 гривень та 90 гривень(за грошовою реформою 1996 року).

З моменту прийняття постанови № 836 встановлені нею розміри щорічної допомоги на оздоровлення залишалися незмінними на 2003-2005, 2007 роки, у той час як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати, щорічно затверджувався державний бюджет.

Тому, оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору підлягають застосуванню ст. 48 Закону № 796-ХІІ та Закони України про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2003, 2004, 2005, 2007 роки, а не постанови № 836 та № 562.

Щодо зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області провести перерахунок щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2001-2002 роки, вимоги задоволенню не підлягають, оскільки виплату щорічної допомоги на оздоровлення, хоча і здійснюють органи соціального захисту населення, але починаючи тільки з 29 жовтня 2003 року, відповідно до п. 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2002 року № 256 (із змінами та доповненнями). Таким чином, позивач пред'явив позовні вимоги за 2001-2002 роки до неналежного відповідача у справі.

Таким чином, в частині стягнення з відповідача щорічної допомоги на оздоровлення за 2001-2002 роки, колегія суддів вважає за необхідне відмовити позивачу в стягненні коштів за зазначений період саме до цього відповідача, тому постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню.

Позовні вимоги про стягнення сум на оздоровлення за 2003, 2004, 2005 та 2007 роки підлягають задоволенню, оскільки, виходячи з того, що ст. 48 вищезазначеного закону передбачає щорічну виплату допомоги на оздоровлення учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії 3 групи в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, яка Законами України «Про Державний бюджет на 2004 рік» - в 205 гривень; «Про Державний бюджет на 2005 рік» - в 290 грн., «Про Державний бюджет на 2006 рік» - в 350 грн.

Положення пункту 30 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати -абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого та сьомого частини першої, частини третьої, абзаців другого, третього, четвертого, п'ятого, шостого, сьомого частини четвертої та частини сьомої статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від № 6-рп від 09.07.2007 р.

Тобто, на користь позивача підлягає стягненню 5347 грн., виходячи з розрахунку:

За 2003 рік (205 х 4 - 21,50) = 798 грн. 50 коп.

За 2004 рік (290 х 4 - 21,50) = 1138 грн. 50 коп.

За 2005 рік (350 х 4 - 90) = 1310 грн.;

За 2007 рік (525 х 5) = 2100 грн.

Також позивач є інвалідом війни 3 групи, у зв'язку з чим та відповідно до вимог ч.5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання щорічної грошової допомоги до 9 травня (яка повинна виплачуватися до 5 травня) в розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

Фактично позивач отримав від відповідача в 2008 році - 350 грн.

Положення п.п. «б» п.п. 2 пункту 20 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», згідно якого розмір допомоги до 5 травня визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України" визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від № 10-рп від 22.05.2008 року.

Крім того, згідно з ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір мінімальної пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму визначеного законом для осіб, що втратили працездатність. Станом на 01.04.2008 року мінімальний розмір пенсії за віком становив 481 гривню.

Таким чином, неправомірність дій відповідача про нарахування позивачу щорічної грошової допомоги до 9 травня протягом 2008 року в розмірі 350 гривень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік», а не згідно ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 р. із змінами та доповненнями є очевидною.

Тобто, постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає частковому скасуванню.

Керуючись ст.ст. 195-196, п. 2 ч. 1 ст. 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області - задовольнити частково.

Скасувати постанову Дружківського міського суду Донецької області від 17 грудня 2008 року у справі № 2-а-347/08 за позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області «про оскарження дій, зобов'язання вчинити дії» в частині задоволення позову з стягнення допомоги на оздоровлення за 2001 та 2002 роки.

Відмовити ОСОБА_1 у задоволені позовних вимог до Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області «про оскарження дій, зобов'язання вчинити дії» в частині позову з стягнення допомоги на оздоровлення за 2001 та 2002 роки.

В решті постанову Дружківського міського суду Донецької області від 17 грудня 2008 року у справі № 2-а-347/08, в тому числі про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 недоотриманої разової грошової допомоги на оздоровлення за 2003-2005 та 2007 роки у сумі 5347 гривень та одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2008 рік в сумі 3017 грн. - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили.

Головуючий: І.В. Сіваченко

Судді: С.П.Дяченко

О.А. Нікулін