Ухвала від 19.02.2009 по справі 2-а-18888/08/1270

Головуючий у І інстанції - суддя Солоніченко О.В. Доповідач - Г.А. Колеснік

Луганський окружний адміністративний суд

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

19 лютого 2009 року Справа 2-а-18888/08/1270

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Колеснік Г.А.,

суддів: Ляшенка Д.В., Гаврищук Т.Г.,

при секретарі судового засідання: Кондрашовій Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Артемівського району м. Луганська в інтересахОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська - про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії з інвалідності, ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС,

за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2008 року, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою суду першої інстанції від 11 листопада 2008 року позов прокурора Артемівського району м. Луганська в інтересахОСОБА_1 про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська, яке відмовило нарахувати основну та додаткову пенсію згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.10.2007 року та зобов'язання в подальшому при збільшенні розміру прожиткового мінімуму збільшувати розмір пенсії з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, було задоволено частково. Визнано дії Управління незаконними. Зобов'язано відповідача перерахувати позивачу основну пенсію відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст. 50 даного Закону, з 01.10.2007 року.

Суд першої інстанції встановив, що позивач, належить до категорії 1, як особа, яка потерпіла внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом 2 групи і розміри пенсії йому визначаються ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме 8 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, а розмір додаткової пенсії визначається ст. 50 вказаного Закону - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Не погодившись з рішенням суду відповідач подав апеляційну скаргу і просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2008 року і ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання за викликом не з'явилися.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Аналізуючи норми права відносно пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, судова колегія вважає, що при вирішенні даного спору треба керуватися частиною 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якої розмір пенсії для інвалідів 2 групи постраждалих від Чорнобильської катастрофи не може бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком. А також, необхідно керуватися ст. 50 вказаного закону щодо призначення щомісячної додаткової пенсії, згідно якої розмір такої додаткової пенсії для інвалідів 2 групи складає 75 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.

Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року № 749-5 та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.

Отже, для позивача як інваліда 2 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижчий розмір державної пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Таким чином, доводи відповідача щодо призначення пенсії повинно здійснюватися виключно на нормах, які встановлені Постановами Кабінету Міністрів України, не можуть прийматися до уваги, оскільки вказані правовідносини регулюються Законами і Законом чітко вказані розміри таких пенсій.

Ствердження Управління про те, що ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо розмірів пенсій стосується лише пенсіонерів, яким пенсія призначена за цим Законом, не відповідає дійсності.

Виходячи з принципів адміністративного судочинства - верховенства права та законності, які встановлюють пріоритетність Законів над іншими нормативними актами, судова колегія вважає, що державою забезпечені правові гарантії захисту прав і свобод людини, у тому числі і відносно осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має.

Керуючись статтями 198, 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2008 року про часткове задоволення позовних вимог прокурора Артемівського району м. Луганська в інтересахОСОБА_1 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів: Г.А. Колеснік Д.В. Ляшенко Т.Г. Гаврищук

З оригіналом згідно

Суддя: Г.А. Колеснік