Справа № 2а- 4023/ 08
Іменем України
08 12 2008 року м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Курило Л. В.
при секретарях - Дем'яненко Є.А. , Сеник О.С ., Добровольській М.С .,
за участю позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача, 3-ї особи - ОСОБА_2,ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, третя особа без самостійних позовних вимог на стороні відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення дій, стягнення моральної шкоди, -
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, третя особа без самостійних позовних вимог на стороні відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради, в якому просить суд визнати бездіяльність Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації протиправною, зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації виконати вказівки Міністерства праці та соціальної політики України у формуванні особистої справи для забезпечення його корсетом. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у 2005 році фахівцями Інституту патології хребту та суглобів ім.. професора М.І. Ситенко йому був встановлений діагноз - поясничний остеохондроз. З метою отримання корсету для поліпшення стану здоров'я, комісією поліклініки №18 позивачу було надано направлення до управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району м. Харкова для оформлення документів на виготовлення та видачу лікувального корсету. При зверненні до інспектора Управління Орджонікідзевського району йому було рекомендовано надати необхідні документи. Позивач вважає, що всі необхідні документи знаходяться в Управлінні праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району м. Харкова та у нього відсутня можливість знімати копії з документів, оскільки при ходьбі у нього виникає гострий біль. 19 грудня 2007 року позивач звернувся до Міністерства праці та соціальної політики України із заявою про надання йому допомоги. Його заяву було передано до Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації за вих. № 207/19/134-08 від 24.01.2008 року та запропоновано управлінню надати йому допомогу в підготовці документів для отримання корсету. Однак, посадові особи Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації надіслали йому листа за вих. № Д-482/04-44/40 від 22.02.2008 року але помилково вказали не його місце проживання, через що про стан його здоров'я дізнались сусіди, що спричинило йому моральні страждання.
Позивач в судовому засіданні вимоги адміністративного позову збільшив та додатково просить суд на відшкодування моральної шкоди стягнути з відповідача 3500 грн. для придбання путівки в санаторій на оздоровлення або зобов'язати відповідача забезпечити його путівкою.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що з 1 січня 2007 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації і формування відповідного державного замовлення, переліку таких засобів» № 1652 від 29.11.2006 року. ОСОБА_1 із заявою щодо забезпечення корсетом до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної у м. Харкові ради не звертався та на обліку для отримання направлення на його виготовлення не перебував. Листом Головного управління від 28 лютого 2008 року № Д-482/04-44/40 ОСОБА_1, відповідно до чинного законодавства, були надані повні та ґрунтовні роз'яснення щодо порядку забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації та рекомендовано звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання із документами, передбаченими п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2006 №1652 «Про затвердження Порядку забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації і формування відповідного державного замовлення, переліку таких засобів» для отримання направлення на виготовлення корсету. Після цього Головним управлінням 22 липня 2008 року № Д-3230/04-44/40 до управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної у м. Харкові ради направлено висновок лікувально-консультативної комісії про необхідність у забезпеченні ОСОБА_1 корсетом та доручено надати практичну допомогу у формуванні особової справи ОСОБА_1 та видати йому направлення на виготовлення корсету. 20 серпня 2008 року ОСОБА_1 отримав корсет на Харківському експериментальному протезно-ортопедичному підприємстві, про що свідчить відмітка в особовій електронній картці Централізованого банку данних з проблем інвалідності.
Представник третьої особи без самостійних позовних вимог на стороні відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, та просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, вислухавши позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
19 грудня 2007 року позивач звернувся до Міністерства праці та соціальної політики України із заявою, в якій просив надати йому допомогу у підготовці документів для отримання ортопедичного корсету.(а.с 4)
24.01.2008 року Міністерством праці та соціальної політики України за вих.. № 207/19/134-08 заяву ОСОБА_1 було передано до Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації та доручено Управлінню надати допомогу ОСОБА_1 в отриманні висновку ЛКК та у формуванні особової справи для забезпечення необхідним технічним засобом реабілітації. (а.с 5)
Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації листом за вих.. № Д-482/04-44/40 від 28 02 2008 року повідомило ОСОБА_1 про необхідність звернутися до управління праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання для отримання направлення для виготовлення корсету. (а.с 6)
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .
З 1 січня 2007 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації і формування відповідного державного замовлення, переліку таких засобів» № 1652 від 29.11.2006 року (далі - Порядок).
Згідно п. 5 Порядку необхідність у забезпеченні технічними та іншими засобами реабілітації, а також протезно-ортопедичними виробами, в тому числі ортопедичним взуттям, для інвалідів визначають медико-соціальні експертні комісії з оформленням індивідуальної програми реабілітації. Особи, які були оглянуті МСЕК і термін дії інвалідності встановлено безстроково або не закінчився до 1 січня 2007 року отримують технічні та інші засоби реабілітації, а також протезно-ортопедичні вироби на підставі висновку лікувально-консультативної комісії з оформленням відповідного висновку.
Відповідно до п. 7 та п. 9 Порядку органи праці та соціального захисту населення формують особову справу осіб, які мають право на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, згідно поданих документів, а саме: заява про забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації за формою, що затверджена Мінпраці; копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копія паспорта; висновок МСЕК про встановлення групи інвалідності; висновок ЛКК для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації; копія пенсійного посвідчення або посвідчення отримувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії; копія посвідчення, яке підтверджує статус особи. Після оформлення всіх необхідних документів органи праці та соціального захисту населення видають направлення на забезпечення протезно-ортопедичними виробами та інформують про підприємства, що згідно із законодавством отримали державне замовлення на виготовлення, поставку і ремонт технічних та інших засобів реабілітації. На підставі виданого направлення підприємство-виробник приймає від інваліда чи іншої особи замовлення на виготовлення необхідного типу виробу.
Згідно п. 17 ст. 4 «Типового положення про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації» , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 05 2007 року № 790, Управління відповідно до покладених на нього завдань організовує роботу із забезпечення інвалідів транспортними засобами, протезно - ортопедичними виробами, іншими засобами технічної реабілітації, спеціальними засобам и пересування і самообслуговування, а також матеріального та соціально - побутового обслуговування; організовує, координує та здійснює контроль за забезпеченням інвалідів, ветеранів війни та праці санаторно - курортним лікування.
Відповідно до п. 19 ст. 4 « Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 05 2007 року № 790, обов'язок щодо забезпечення інвалідів в установленому порядку транспортними засобами, засобами пересування та реабілітації покладено на районні управління праці та соціального захисту населення, в даному випадку - на управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради.
Судом встановлено та не заперечується позивачем, він не звертався із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради щодо отримання ортопедичного корсету, а звернувся із заявою безпосередньо до Міністерства праці та соціальної політики, яка була направлена на адресу Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації для надання практичної допомоги у формуванні особової справи ОСОБА_1 та видати йому направлення на виготовлення корсету.
Головне управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації в межах своїх повноважень 22 07 2008 року № Д-3230/04-44/40 направило до управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної у м. Харкові ради висновок лікувально - консультативної комісії про необхідність у забезпечення ОСОБА_1 корсетом та доручило надати практичну допомогу у формуванні особової справи ОСОБА_1 та видати направлення на виготовлення корсету.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що 20 08 2008 року ОСОБА_1 отримав корсет.
За таких обставин суд вважає, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншими порушеннями прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно - правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно - правовий спір.
Статтею 56 Конституції України гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її права.
Відповідно до загальних підстав цивільно - правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної ( немайнової) шкоди підлягають : наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Твердження позивача про те, що діями Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації йому завдано моральну шкоду, не знайшло свого підтвердження в суді.
Позивачем не надано суду жодних доказів щодо наявності безпосереднього причинного зв'язку між діями відповідача - Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації та настанням негативних наслідків.
Отже, з доказів по справі не вбачається, що внаслідок дій відповідача позивачу заподіяно моральну шкоду.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення дій, стягнення моральної шкоди не підлягають задоволенні у повному обсязі.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч. 5 ст.94 КАС України.
Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації і формування відповідного державного замовлення, переліку таких засобів» № 1652 від 29.11.2006 року, ст. ст. 71, 72, 86, 94, 98, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд ,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, третя особа без самостійних позовних вимог на стороні відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення дій, стягнення моральної шкоди - відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення повного тексту та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 15 12 2008 року.
Суддя Л.В. Курило