Справа № 2-а-15769\08\2570
09 лютого 2009 року м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.,
при секретарі Ясинському С.Г.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника управління праці та соціального захисту населення Деснянської
районної у м. Чернігові ради - Зоценко В.А.,
представника третьої особи Зенченко Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, третя особа - Чернігівський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку за період з листопада 2007 року по листопад 2008 року в сумі 5005,85 грн. та зобов'язання відповідачів та третю особу в подальшому здійснювати виплати у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Свої вимоги мотивує тим, що вона знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та їй з 01.04.2007 року по 21.04.2009 року призначена допомога по догляду за сином 21.04.3007 року народження. Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Однак допомога проводиться у розмірі нижчому від передбаченого законодавством прожиткового мінімуму.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник Головного управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності та письмові заперечення, в яких в задоволенні вимог позивача просять відмовити, оскільки позивач знаходиться на обліку як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в управлінні праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, кошти на виплату допомоги надходять на їх рахунки, управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради забезпечує призначення та виплату допомоги, Головне управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації не може бути відповідачем по даній справі.
Представник управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила в його задоволенні відмовити в повному обсязі оскільки вона перебуває на обліку в управлінні як отримувачка державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. В 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку для осіб, застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснювалась на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими народженням і похованням», а не на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на який посилається позивач. Відповідно частини другої статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими народженням і похованням» в 2007 році здійснювалась за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, вставленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.07. №6-рп/2007 визначено таким, що не відповідає Конституції України положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зокрема третій абзац частини другої статті 56 щодо визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зазначене рішення могло б бути реалізовано шляхом внесення змін до законодавчого акту, який був предметом спору, в даному випадку Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» або шляхом визначення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» додаткових коштів для зазначених виплат. Проте на даний час таких змін не внесено, не визначено джерело фінансування рішення Конституційного Суду. Щодо виплати допомоги в 2008 році зазначають, що відповідно до статті 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» встановлено, що розмір державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначається залежно від прожиткового мінімуму, встановлюється відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції від 28.12.07., зміни внесені пунктом 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів») встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08. №10-пр/2008 не визначені такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів». Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена та виплачувалась позивачу без порушення чинного законодавства.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради та їй з 01.04.2007 року по 21.04.2009 року призначена допомога по догляду за сином 21.04.3007 року народження, до досягнення ним трьох років, що підтверджується довідкою управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради № 460761 від 02.12.2008 року.
Відповідно ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції, що діяла до 01.01.2008 року право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Частиною 1 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими народженням і похованням» встановлено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно пояснень представника відповідача, ОСОБА_1 є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, що не заперечується позивачем.
Таким чином, оскільки позивач є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, посилання ОСОБА_1 на Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є неправомірним, оскільки її право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими народженням і похованням».
Згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими народженням і похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з частиною 2 статті 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до частини 2 статті 4 Бюджетного кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
З метою приведення окремих норм законів у відповідність із Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» дію статей 41 та 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» на 2007 рік було зупинено п. 7 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».
Абзацом третім частини 2 статті 56 вказаного Закону було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на 2007 рік відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положення абзацу третього частини 2 статті 56, пункту 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007.
Згідно частини 2 статті 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги. Так, наприклад, у справі "Кечко проти України" Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Отже позивач мала право у 2007 році на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року у розмірі, визначному ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та втратами, зумовленими народженням і похованням».
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» затверджено розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць в розмірі з 1 січня - 492 гривні, з 1 квітня - 525 гривень, з 1 жовтня - 532 гривні.
Як вбачається з довідки управлінні праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради від 02.12.2008 року № 460761, позивач отримала допомогу за період листопад-грудень 2007 року в сумі 184,15 грн. та за період січень-листопад 2008 року в сумі 1585,10 грн.
Таким чином, різниця недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з листопада по грудень 2007 року становить 779 грн. 85 коп.
Згідно з підпунктом 7 пункту 23 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107 було внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не може бути меншим за 130 гривень на місяць.
З 01.01.2008 року, відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною, тобто з 01.01.2008 року право на допомогу за цим Законом мають особи як застраховані, так і не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Проте пунктом 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що з 01.01.2008 р. для розрахунку допомоги застосовується 50%, з 01.01.2009 р. - 75%, і лише з 01.01.2010 р. - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Зазначені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не конституційними не визнавались та на час звернення позивача до суду є чинними, а відповідно ст. 150 Конституції України, вирішення питання про відповідність Конституції України Законів та інших правових актів Верховної Ради України належить до повноважень Конституційного суду України.
Вимога позивача виплачувати в подальшому щомісячну державну грошову допомогу до досягнення дитиною трирічного віку в розмірах, встановлених відповідним бюджетним законодавством задоволенню не підлягає, оскільки суд не може обмежувати волі державного органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 року, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації або місцем проживання застрахованої особи.
Оскільки ОСОБА_1 знаходиться на обліку та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в управлінні праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради та враховуючи положення п. 2 вищевказаного Порядку, в задоволенні вимог позивача до Головного управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації необхідно відмовити.
Згідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог. Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 7,94 грн.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради необхідно задовольнити частково, стягнути з управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради на користь ОСОБА_1 різницю недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з листопада по грудень 2007 року в сумі 779,85 грн. В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити за необґрунтованістю. Судові витрати в розмірі 7,94 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради - задовольнити частково.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради на користь ОСОБА_1 різницю недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 779 (сімсот сімдесят дев'ять) грн. 85 коп. за період з 1 листопада по 31 грудня 2007 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 7 грн. 94 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: Є.О.Сорочко
Дата виготовлення та підписання постанови в повному обсязі - 13.02.2009 року.