Постанова від 25.12.2008 по справі 2а-22037/08

Справа № 2а-22037/08

Категорія 46

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2008 року

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Островської О.П.,

при секретарі: Чукіній А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2008 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в якому послалася, що їй з листопада 2007 року було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. щомісячно. З призначеними їй УПСЗН розмірами допомоги не погоджується. Допомога була визначена відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та щомісячним сукупним доходом сім'ї у розрахунку на одну людину за попередні шість місяців, але не менше 23% зазначеного прожиткового мінімуму. Допомога повинна виплачуватися у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей у розмірі до 6 років. З січня 2008 року вказана допомога виплачується їй згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік». Просить визнати незаконними дії УПСЗН Слов'яносербської РДА з нарахування їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн., зобов'язати УПСЗН Слов'яносербської РДА провести їй перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язати УДК в Слов'яносербському районі виплатити суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В ході судового розгляду справи відповідача УДК в Слов'яносербському районі було замінено на належного відповідача - Головне управління Державного казначейства України в Луганській області.

У судове засідання позивач не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином.

Представник відповідача УПСЗН Слов'яносербської РДА в судове засідання не з'явився, до його початку надав суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, та заперечення проти позову, в яких посилається на наступне. Відповідно до статті 95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом по Державний бюджет. Відповідно до статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. До внесення змін до

законодавства виплата допомоги у вказаному позивачем розмірі неможлива. Просить у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача Головного управління Державного казначейства України в Луганській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, у своїх запереченнях посилається на наступне. Обов'язок виплати допомоги по догляду за дитиною трирічного віку покладається на Міністерство праці України, яке перераховує виділені кошти місцевим органам праці та соціального захисту населення. Управління державного казначейства не має повноважень щодо нарахування та виплати такої допомоги. Просить відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, за яким здійснює догляд. Позивач є незастрахованою особою та відповідно до Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку їй виплачує відповідач.

При цьому допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася позивачеві в розмірах, визначених Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про народження дитини, копією паспорту позивача.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки. Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено

У ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 22 березня 2001 року, міститься загальна норма про те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

П..З Розділу VIII Прикінцевих положень цього Закону в редакції від 25 березня 2005 року передбачено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, азі січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 р., в черговий раз було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст. 15 та п. 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» були визнані неконституційним, у зв'язку з чим втратили чинність.

З цього моменту зазначені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, в установленому порядку на 2007 рік не приймалося.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» № 107 від 28 грудня 2007 року встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» № 107 від 28 грудня 2007 року в черговий раз встановлено, що згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2008 році надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Судом встановлено, що саме в такому порядку позивачеві нараховувалася та виплачувалася спірна допомога.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано неконституційним вказані положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року щодо встановлення вказаного розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» незастрахованим особам, в установленому порядку на 2008 рік не приймалося.

За таких обставин, вимоги позивача в частині неправильного нарахування та виплати спірної допомоги знайшли своє підтвердження, а тому є підстави вважати, що ця допомога позивачеві і у 2008 році, починаючи з 22 травня 2008 року, відповідачем також виплачується у меншому розмірі, ніж встановлено законом.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивачки від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд прийшов до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку.

Що стосується вимоги позивача зобов'язати відповідача в подальшому нараховувати та виплачувати їй грошову допомогу по догляду за дитиною в розмірі, встановленому діючим законодавством, суд не знаходить підстав для її задоволення. Як убачається зі змісту ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій. Тому суд не може зобов'язати відповідача до вчинення певних дій не майбутнє, оскільки такі порушення не настали.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з моменту призначення у листопаді 2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з розміру, встановленому Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік».

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Слов'яносербської районної державної адміністрації Луганської області здійснити донарахування та виплату ОСОБА_1 суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з моменту призначення у листопаді 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, тобто до закінчення бюджетного року, за рахунок коштів відповідної субвенції Державного бюджету України з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 грн. 70 коп.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.

постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом,

постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.