ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
03 жовтня 2013 року Справа № 20/94б/2011
За заявою боржника - Марківський комбінат комунальних підприємств,
смт. Марківка Луганської області
Про банкрутство,
Суддя Т.С. Кірпа
Секретар судового засідання Ногін С.М.
У судовому засіданні брали участь:
від кредитора - Решетняк В.О., довіреність № 582/8/10 від 01.08.2013, Старобільська ОДПІ Головного Управління Міндоходів у Луганській області;
ліквідатор - Рой О.А.
Обставини справи: банкрутство згідно положень ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", від 14.05.1992 №2343-ХІІ (в редакції Закону від 30.06.1999 №784-ХІV), ліквідаційна процедура, розгляд поточного звіту ліквідатора,
За заявою боржника, Марківського комбінату комунальних підприємств, смт. Марківка Луганської області, господарським судом Луганської області 03.11.2011 порушено провадження у справі №20/94б/2011 про його власне банкрутство, на підставі ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Як свідчать матеріали справи, за рішенням Марківської районної ради четвертої сесії шостого скликання від 23.02.2011 № 4/22 Марківський комбінат комунальних підприємств знаходиться в стадії ліквідації. Головою ліквідаційної комісії призначено в.о. начальника Марківського комбінату комунальних підприємств Нікітенко О.Ф. та рішенням Марківської районної ради шостої сесії шостого скликання від 12.05.2011 № 6/3 внесено зміни до персонального складу ліквідаційної комісії Марківського комбінату комунальних підприємств, головою ліквідаційної комісії призначено головного бухгалтера Марківського комбінату комунальних підприємств Воронько Ніну Олексіївну
В бюлетені державної реєстрації № 171(6)2011 року розміщене оголошення про припинення діяльності Марківського комбінату комунальних підприємств.
Проаналізувавши фінансово-господарську діяльність боржника, ліквідаційна комісія дійшла висновку, що підприємство не має достатньо активів для задоволення вимог кредиторів і просить суд порушити справу про банкрутство даного боржника. Так, кредиторська заборгованість складає 832713 грн. 39 коп., вартість активів (залишкова) - 84794 грн. 47 коп., дебіторська заборгованість - 56346 грн. 58 коп.
Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб
підприємців Державного реєстратора Марківської районної державної адміністрації Луганської області, запис № 7 від 28.02.2011 - внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, Марківського комбінату комунальних підприємств, смт. Марківка Луганської області, площа Жовтнева, 13, ідентифікаційний код 03339590.
За таких обставин, керуючись ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд за постановою від 01.12.2011 № 20/94б/2011 визнав Марківський комбінат комунальних підприємств, смт. Марківка Луганської області, площа Жовтнева, 13, ідентифікаційний код 03339590, банкрутом та відкрив ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, тобто до 01.12.2012; та призначив ліквідатором у справі арбітражного керуючого - Роя Олександра Аврамовича, ліцензія АВ №470433 від 17.05.2010, ідентифікаційний номер 1949514495, що мешкає за адресою: м. Луганська область, Новоайдарський район, сел. Райгородка, вул. Совєтська, 7, на якого поклав повноваження та обов'язки, передбачені ст. ст. 1, 16, 22-34, 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" на строк дії ліквідаційної процедури, тобто до 01.12.2012, та зобов'язав керівника боржника протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора передати ліквідатору бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута.
Згідно з п. 3 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" на ліквідатора Роя О.А. поклав обов'язок подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України (газети "Голос України" чи "Урядовий кур'єр") за рахунок банкрута у 5-денний строк оголошення про визнання боржника банкрутом, з дотриманням відомостей, передбачених ч. 5 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також з повідомленням про те, що претензії кредиторів приймаються ліквідатором у місячний строк з дня публікації згаданого оголошення.
Відповідно до ч. 1 абз. 6 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суд скасував арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом та інші обмеження по розпорядженню майном боржника, Марківського комбінату комунальних підприємств, смт. Марківка Луганської області, площа Жовтнева, 13, ідентифікаційний код 03339590.
Накладення нових арештів чи інших обмежень по розпорядженню майном боржника не допускається.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання ухвали господарського суду від 03.06.2013 № 20/94б/2011 ліквідатором Рой О.А. надано поточний звіт про виконану роботу у ліквідаційній процедурі від 30.09.2013 № 02-05/03 про наступне.
Станом на 20.06.2013 року від Марківського РВ ГУМВС України у Луганській області ліквідатором отримано постанову від 04.06.2013 про закриття кримінального провадження згідно зави ліквідатора до прокуратури Марківського району щодо невиконання рішення суду стосовно Пилюшенко Н.М. по погашенню збитків, нанесених Марківському ККП та кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42013030480000004 від 19.03.2013 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України, закрито у зв'язку з встановленою відсутністю в діянні кримінального правопорушення.
У відповідності до рішення комітету кредиторів (протокол № 9 від 20.07.2013) ліквідатором 10.07.2013 направлено заявку та 11.07.2013, укладено договір з ТОВ «Правове агентство «Статус» по реалізації на аукціонних торгах майна Марківського ККП. Аукціон по реалізації майна призначено на 20.08.2013 (оголошення вийшло в газеті «XX век» №63(1186) від 27.07.2013). Ліквідатором до господарського суду Луганської області 31.05.2013 подана позовна заява вих..№30/05/13-160 про стягнення з ФОП Гусак Т.Г. заборгованості по сплаті платежів за оренду комунального майна в сумі 7959.94 грн.
26.09.2013 за рішенням суду відмовлено ліквідатору в задоволенні позовної заяви вих..№30/05/13-160 про стягнення з ФОП Гусак Т.Г. заборгованості по сплаті платежів за оренду комунального майна в сумі 7959.94грн. по справі №913/1519/13 провадження №16/913/1519/13, в зв'язку з тим, що договір оренди комунального майна №8 від 01.08.2010 був визнаний недійсним господарським судом Луганської області по справі №15/290пд від 27.10.2009 та постановою Луганського апеляційного господарського суду по справі №15/290пд від 08.04.2010, рішення господарського суду Луганської області №15/290пд від 27.10.2009 залишено без змін.
Ліквідатором підготовлена позовна заява до господарського суду Луганської області про стягнення з ФОП Гусак Т.Г. неустойки в розмірі 11214.92грн. за просрочення повернення комунального майна за договором оренди.
20.08.2013 відбувся аукціон, на якому було реалізовано майно банкрута на суму 7054.66грн., а саме: автомобіль ГАЗ 53-14 (мусоровоз) держ.№ВГС 47-42 - 4214.47грн.; автомобіль ГАЗ 53-14 (самосвал) держ.№ВГЗ 86-11 -2840.19грн.;
Винагорода торгівельній організації ТОВ «Правове агентство «Статус» за організацію та проведення аукціону становить 705.47 грн.
Комітет кредиторів ознайомившись з поточними звітами ліквідатора станом на 30.07.3013 та 28.08.2013, постановив затвердити поточні звіти ліквідатора станом на 30.07.2013 та 28.08.2013, затвердити винагороду торгівельній організації ТОВ «Правове агентство «Статус» за організацію та проведення аукціону в сумі 705.47 грн. та ліквідатору направити до господарського суду Луганської області позовну заяву про стягнення з ФОП Гусак Т.Г. неустойки в розмірі 11214.92грн. за прострочення повернення комунального майна за договором оренди.
Крім того, комітетом кредиторів затверджено витрати ліквідатора по оплаті судового збору в розмірі 1720.50грн.при подачі позовної заяви вих.№30/05/13-160 про стягнення з ФОП Гусак Т.Г. заборгованості по сплаті платежів за оренду комунального майна в сумі 7959.94грн. по cпpаві №913/1519/13 провадження №16/913/1519/13
За заявою ліквідатора про стягнення з ФОП Гусак Т.Г. неустойки в розмірі 11214.92грн. за прострочення повернення комунального майна за договором оренди господарським судом Луганської області 02.09.2013 порушено провадження у справі №913/2302/13. Розгляд справи призначено на 17.10.2013.
Станом на 02.10.2013 заборгованість споживачів по комунальним послугам становить 13295.11грн., у зв'язку з чим ліквідатором на адресу голови Марківської районної ради 14.03.2013 направлено листа з проханням сприйняти у вирішенні питання по погашенню заборгованості за комунальні послуги боржниками, повторно вручено листа 30.05.2013. За період з 15.03.2013 по 02.10.2013 грошові кошти на ліквідаційний рахунок Марківського ККП по заборгованості по комунальним послугам не надходжило. Відповіді від Марківської районної ради не отримано.
За період з 17.01.2012 по 02.10.2013 включно перераховано на ліквідаційний рахунок банкрута Пилюшенко Н.М. в рахунок погашення збитків, нанесених Марківському ККП 410.00грн., заборгованість станом на 02.10.2013 становить 49190.63грн.
Вказаний звіт розглянуто та схвалено на засіданні комітету кредиторів 02.10.2013 (протокол № 11).
Крім того, до суду з клопотанням від 02.10.2013 за № 1835/2/10 звернулася Старобільська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області.
В обґрунтування поданого клопотання Старобільська ОДПІ посилається на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» було прийнято рішення утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства доходів і зборів, реорганізувавши шляхом приєднання до відповідних територіальних органів Міністерства доходів і зборів територіальні органи Державної податкової служби та Державної митної служби. Визначити територіальні органи Міністерства доходів і зборів правонаступниками територіальних органів Державної податкової служби та Державної митної служби, що реорганізуються.
Згідно додатку 1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» до переліку територіальних органів Міністерства доходів і зборів, які утворюються по Луганській області, утворюється Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів.
07.06.2013 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстровано, як новоутворений орган Міністерства доходів і зборів Старобільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області.
Пунктом 3 Постанови КМУ № 229 визначено, що територіальні органи Міністерства доходів і зборів є правонаступниками територіальних органів Державної податкової служби та Державної митної служби, що реорганізуються відповідно до цієї постанови.
На підставі вищезазначеного, Старобільська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області просить суд здійснити заміну кредитора у справі № 20/94б/2011, - Старобільську міжрайонну державну податкову інспекцію Луганської області Державної податкової служби на Старобільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області.
Розглянувши матеріали справи, подане клопотання, суд дійшов наступного.
З огляду на ст. 25 Господарського процесуального кодексу України, у разі вибуття однієї з сторін у спірному або встановленому рішенням господарського суду правовідношенні внаслідок реорганізації підприємства чи організації, господарський суд здійснює заміну цієї сторони її правонаступником, вказуючи про це в рішенні, ухвалі.
Усі дії, вчинені в процесі до вступу правонаступника, є обов'язковими для нього, в такій же мірі, в якій вони були б обов'язковими для особи, яку він замінив.
Правонаступництво можливе на будь якій стадії судового процесу.
Реорганізація податкового органу підтверджується матеріалами справи, в тому числі Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія ААВ №7909778 щодо Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, ідентифікаційний код 38609723, Луганська область, м. Старобільськ, 92700, вул. Харківська, 6.
Враховуючи зазначене, суд, керуючись ст. 25 Господарського процесуального кодексу України здійснює заміну кредитора у справі, - Старобільську міжрайонну державну податкову інспекцію Луганської області Державної податкової служби на належного кредитора, - Старобільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області, ідентифікаційний код 38609723 та зобов'язує ліквідатора Рой О.А. внести відповідні зміни до реєстру кредиторів.
Оскільки на даний час ліквідаційної процедури банкрута не завершена суд, керуючись ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, відкладає розгляд справи та зобов'язує ліквідатора Рой О.А. прийняти невідкладні заходи по стягненню дебіторської заборгованості та погашенню кредиторської заборгованості.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 31, 5, 16, 22-34, 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 1, 4-1, 25, 38, 43, 77, 86, 87 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Здійснити заміну кредитора у справі, - Старобільську міжрайонну державну податкову інспекцію Луганської області Державної податкової служби на належного кредитора, - Старобільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області, ідентифікаційний код 38609723.
2. Відкласти розгляд справи на 02.12.2013, о 11 год. 00 хв., у приміщенні господарського суду Луганської області, каб. №333.
3. Зобов'язати ліквідатора Роя О.А. прийняти невідкладні заходи по виявленню, оцінці та реалізації майна банкрута, стягненню дебіторської та погашенню кредиторської заборгованості; у термін до 28.11.2013 подати до суду звіт про роботу та ліквідаційний баланс банкрута, інші матеріали у відповідності до вимог ст.ст. 16, 22-32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № 2343-ХІІ та ст. ст. 43, 46, 49, 57 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону від 22.12.2011 №4212-VI..
4. Зобов'язати комітет кредиторів у термін до 28.11.2013 на засіданні комітету кредиторів розглянути звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, протокол з зазначених питань надати суду.
5. Дану ухвалу надіслати: кредиторам у справі; боржнику; Відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції Луганській області; ліквідатору Рою О.А.; Старобільській ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області.
Явка у судове засідання членів комітету кредиторів та ліквідатора обов'язкова.
Суддя Т.С. Кірпа