Ухвала від 16.09.2013 по справі 764/1350/13-а

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

Справа № 764/1350/13-а

16.09.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Кучерука О.В.,

суддів Кукти М.В. ,

Яковенко С.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі та ОСОБА_2 на постанову Ленінського районного суду м.Севастополя (суддя Гаркуша О.М. ) від 20.06.13

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі (вул. М. Музики, 54,Севастополь,99007)

про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення певних дій

ВСТАНОВИВ:

Постановою Ленінського районного суду м. Севастополя від 20.06.2013 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені частково.

Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі щодо відмови у перерахуванні пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі витребувати у Військового Комісаріаті АРК документи необхідні для проведення перерахунку його пенсії, відповідно до наказів Міністра Оборони України від 11 червня 2008 року № 260 та від 28 липня 2008 року № 377.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, позивач та відповідач звернулися з апеляційними скаргами, в яких просять скасувати постанову Ленінського районного суду м. Севастополя від 20.06.2013 року.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

У судове засідання 16.09.2013 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перед звільненням у запас проходив військову службу на посаді старшого викладача кафедри електропостачання Севастопольського Військово-Морського інституту. Після звільнення з посади військовослужбовця наукового-педагогічного складу Міністерства оборони України була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", прийнятий наказ Міністром оборони України №377 від 28.07.2008р., яким затверджені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, тому вказаний наказ підлягає застосуванню для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, судова колегія погоджується з такими висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Частиною 2 ст.51 вищезгаданого Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Наведеними законодавчими нормами на Кабінет Міністрів України покладений обов'язок встановлення порядку проведення перерахунку пенсій, а також визначена підстава для проведення такого перерахунку пенсії. Згідно ст. 63 наведеного Закону підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007р. виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони. Вказаною постановою КМ України державним органам, в межах виділених коштів на їх утримання дозволено встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, затверджених цією постановою, відповідно до додатків.

У відповідності до постанови КМ України №1294 від 07.11.2007р. наказом Міністра оборони України № 377 від 27.07.2008р. затверджені схеми розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України, який був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року за № 761 (15452). Міністерство Збройних Сил України своїм листом від 29.08.2008р. повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв'язку з набранням чинності Наказу МОУ від 28.07.2008р. №377.

Цей Наказ прийнято на реалізацію повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Постанова № 1294).

Пунктом п'ятим зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що відповідно наказу МОУ від 28.07.2008 р. №377 мало місце затвердження нових схем розмірів посадових окладів військовослужбовців.

Зважаючи на те, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ пов'язує перерахунок пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, а не вказує на конкретне рішення суб'єкта владних повноважень, та оскільки таке підвищення є беззаперечним, позивач має право на перерахунок пенсії на підставі Наказу № 377.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11.12.2012 року по справі №К/9991/27086/12 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим, Військового комісаріату Автономної Республіки Крим.

Стосовно зменшення розміру премії позивача з 33,3 % до 10% колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», для перерахунку пенсії враховуються щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) встановлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, для перерахунку пенсій військовим пенсіонерам враховуються лише ті щомісячні премії, які фактично виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами).

На виконання пункту 3 Указу Президента України від 4 жовтня 1996 року № 923/96 ,,Про грошове забезпечення військовослужбовців" наказом Міністра оборони України від 16 грудня 1998 року № 457 затверджено Інструкцію про умови преміювання військовослужбовців Збройних Сил України, пунктом 5 якої передбачалось, що виплата премій здійснюється щомісячно, за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць, в межах фонду преміювання за розрахунковий період (за місяць - 33,3 %, за квартал - 100 % місячного фонду грошового забезпечення). Розмір премій визначається наказом командира військової частини (командирам військових частин - наказами вищестоящих командирів (начальників).

Після втрати чинності 16 травня 2000 року Указу Президента України № 923/96 аналогічна норма була закріплена і в пункті 34.5 Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 5 березня 2001 року № 75. Цей наказ втратив чинність згідно з наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 259.

Натомість пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 ,,Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З аналізу положень вищезазначених нормативно-правових актів вбачається, що 33,3% премія для військовослужбовців була скасована, а тому її врахування при перерахунку пенсії на 01.01.2008 р. не має під собою жодних правових підстав. Замість неї ж фактично була введена нова премія - не менше як 10% посадового окладу, так як керівникам державних органів було надано право на преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) в розмірі не менш як 10% посадового окладу. .

Доводи викладені в апеляційних скаргах зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми чинного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ст.195; ст.197; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Севастополі та ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м.Севастополя від 20.06.2013 року по справі № 764/1350/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис О.В.Кучерук

Судді підпис М.В. Кукта

підпис С.Ю. Яковенко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Кучерук