02 жовтня 2013 р. Справа № 9104/126707/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Носа С.П., Рибачука А.І.,
розглянувши в письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 28 грудня 2011 року у справі №2а-2516/11/0707 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Закарпатського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
07.12.2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, яким просив визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсійного забезпечення позивачу з урахуванням змін граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з урахуванням змін граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України, починаючи з 01 червня 2011 року по 01 листопада 2011 року у розмірі 90% посадового окладу з врахуванням раніше виплаченої суми; стягнути з відповідача на користь позивача 3600 грн. недоплаченої суми пенсійного забезпечення за вказаний період та проводити в подальшому виплату пенсійного забезпечення.
Постановою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 28 грудня 2011 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Закарпатського обласного військового комісаріату про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання вчинити дії та стягнення 3600 гривень недоплаченої суми пенсійного забезпечення за період з 01 червня 2011 року по 01 листопада 2011 року - відмовлено.
Позивач постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, не відповідає фактичним обставинам справи, просить її скасувати, та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю. В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що він проходив військову службу в Збройних силах і був звільнений з військової служби в запас. Внаслідок чого йому була призначена пенсія за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Однак, під час нарахування йому пенсії не були враховані всі додаткові види грошового забезпечення, що були введені відповідними нормативно-правовими актами і є обов'язковими для включення у розрахунок під час нарахування пенсії, що є порушенням його прав і законних інтересів, а саме при нарахуванні пенсії не було враховано премію в розмірі 90% посадового окладу.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали цієї справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, приходить до переконання, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу чи постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України з 25 листопада 2010 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01 червня по 01 листопада 2011 року у зв'язку зі зміною грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців Збройних Сил України, що підтверджується листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 11 листопада 2011 року, однак позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю законодавчо визначених правових підстав.
Частиною 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачеві і діє на даний час визначено, що пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з грошового забезпечення, при чому враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку у розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
У відповідності до п. п. 2, 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 07 листопада 2007 року виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони. Керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року № 576 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22 липня 2010 року № 380» абзац п'ятий п. 9 Наказу Міністра оборони України від 22 липня 2010 року № 380 викладений в наступній редакції: премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та-військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу. Таке ж положення міститься і в Наказі Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», де в п. 8 зазначено: премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу. В Наказі Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011року № 50», абзац п'ятий п. 8 викладено в новій редакції: премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 125 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - 105 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій вказаній категорії пенсіонерів врегульоване статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців» від 16 грудня 2004 року внесено зміни у Закон України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Частину третю статті 63 Закону викладено в такій редакції: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону».
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на такий перерахунок у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Чинним порядком перерахунку пенсій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 у п. 5 частина 4» встановлено, для перерахунку пенсій враховуються щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсій за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
З 01 листопада 2010 року змінився розмір грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних премій. Згідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 липня 2007 року передбачено здійснювати преміювання військовослужбовців у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Пунктом 31.2 «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11 червня 2008 року № 260 передбачено, що розміри премії, але не менше ніж 10 відсотків посадових окладів, установлюються за рішенням Міністра оборони України. Наказом Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року №576 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22 липня 2010 року №380»встановлено новий розмір премій військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу, а наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 «розмір премій військовослужбовцям підвищено до 90 відсотків посадового окладу». Зазначеними наказами Міністра оборони України встановлені розміри премій військовослужбовцям Збройних Сил України», які можуть бути виплачені їм у межах видатків на грошове забезпечення на 2010-2011 рік. Таким чином, у період з 01 листопада 2010 року до закінчення бюджетного року на підставі наказу Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року № 576, з 01 січня 2011 року до 01 липня 2011 року на підставі наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 (розмір премії 55 відсотків посадового окладу), та з 01 липня 2011 року до закінчення бюджетного року на підставі наказу Міністра оборони України від 25 червня 2011 року №355 (розмір премії 90 відсотків посадового окладу) було тимчасово дозволено преміювати працюючих військовослужбовців.
Характер та умови цього преміювання свідчать про те, що вказана премія носить тимчасовий характер (преміювання військовослужбовців в кожному році здійснюється на підставі нового наказу), та не є новим додатковим видом грошового забезпечення, а отже не дає підстав для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Таким чином, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, а тому підстав для визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоплаченої суми пенсійного забезпечення за період з 01 червня по 01 листопада 2011 року немає.
Враховуючи вищенаведене, суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення адміністративного позову, та безпідставності позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про відсутність підстав для задоволення позову.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст.160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 28 грудня 2011 року у справі №2а-2516/11/0707 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Закарпатського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь в справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.П. Дякович
Судді С.П. Нос
А.І. Рибачук