Постанова від 04.07.2006 по справі 25/68-06-1693А

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ___________________________________________________________________________________________

П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" липня 2006 р.

Справа № 25/68-06-1693А

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого Таценко Н.Б.,

суддів Сидоренко М.В., Мишкіна М.А.

при секретарі судового засідання Кійко О.В.

за участю представників сторін

від позивача: не з'явився

від відповідача: Казаров І.В. -без повноважень

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудування Виконавчого комітету Одеської міської ради

на постанову господарського суду Одеської області

від 06.04.2006р.

у справі № 25/68-06-1693А

за позовом Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1

до Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудування Виконавчого комітету Одеської міської ради

про скасування приписів Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудування Виконавчого комітету Одеської міської радиНОМЕР_1, НОМЕР_2

(сторони зазначаються згідно постанови господарського суду)

Сторони належним чином повідомлені про час і місце засідання суду.

Постановою господарського суду Одеської області від 06.04.2006р. по справі № 25/68-06-1693А (суддя Малярчук І.А.) уточнені позовні вимоги СПД -фізичної особи ОСОБА_1 про скасування приписів Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудування Виконавчого комітету Одеської міської ради (далі -Бюро)НОМЕР_1 та НОМЕР_2 задоволені по ст.ст. 15, 16 ЦК України в редакції від 16.01.2003р., ч. ч. 4, 9 ст. 1, ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», дані спеціальні конструкції, які були об'єктом перевірок щодо дотримання правил розміщення зовнішньої реклами, не є рекламою в розумінні ч.9 ст.1 зазначеного Закону, оскільки фотографічні зображення чоловіків, що рекламують елементи чоловічого одягу, розміщені на двух лайт-боксах на фасаді будівлі, розташованої за адресою АДРЕСА_1, «не містять інформації про товар, що реалізується в магазині «ІНФОРМАЦІЯ_1», а саме назву товару, найменування або відтворення знаку для товарів за яким він реалізується, отже не потребують дозволу на розміщення».

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою господарського суду відповідач звернувся до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою б/н та б/д, в якій просить постанову господарського суду Одеської області від 06.04.2006р. скасувати, в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на невідповідність висновків суду ст. 1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» № 1121-ІV в редакції 11.07.2003р., т. я. дві конструкції (лайт-бокси) на фасаді будівлі, розташованої за адресою АДРЕСА_1, з фотографічними кольоровими зображеннями чоловіків, котрі рекламують елементи чоловічого одягу, являються інформацією, яка формує інтерес споживача до цього товару -чоловічого одягу внаслідок чого і є зовнішньою рекламою, зображені на цих конструкціях частини чоловічого гардеробу наявні в продажу в магазині СПД ОСОБА_1, являються продукцією фірми «ІНФОРМАЦІЯ_1» згідно ярликів і вивіски в центральній частині фасаду, розміщення наведених рекламних конструкцій без дозволу виконавчих органів місцевих Рад в порушення п.1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», п.5 ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг».

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача в попередньому судовому засіданні 13.06.2006р., колегія суддів, -

ВСТАНОВИЛА:

За результатами проведених Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудування Виконавчого комітету Одеської міської ради перевірок дотримання СПД -фізичною особою ОСОБА_1 Закону України «Про рекламу», Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Одесі складені акти № 751/15 від 11.08.2005р. та № 931/16 від 07.12.2005р. про розміщення без дозволу на фасаді будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, рекламних конструкцій, а саме двох лайт -боксів, розміром 0,8 х 2,5 х 1 з фотографічними кольоровими зображеннями чоловіків, що рекламують елементи чоловічого одягу.

На підставі згаданих актів перевірок дотримання Закону України «Про рекламу», Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Одесі СПД -фізичній особі ОСОБА_1 направлені прийняті Бюро приписиНОМЕР_1 та НОМЕР_2 з пропозицією надати заявку на розміщення рекламних конструкцій або демонтувати вищезазначені рекламні конструкції власними силами.

СПД -фізична особа ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Одеської області з уточненими позовними вимогами від 05.04.2006р. про скасування приписів БюроНОМЕР_1 та НОМЕР_2 із-за їх невідповідності вимогам чинного законодавства, оскільки два лайт -бокси з фотографічними кольоровими зображеннями чоловіків, що рекламують елементи чоловічого одягу, розміром 0,8 х 2,5 х 1, розміщені на фасаді будівлі, розташованої за адресою АДРЕСА_1, взагалі не містять будь-якої інформації відносно направлення інформації на формування обізнаності і інтересу щодо якогось товару, тобто є елементами зовнішнього оформлення торгового приміщення, а не рекламою.

Постановою господарського суду Одеської області від 06.04.2006р. уточнені позовні вимоги задоволені з мотивів, викладених в описовій частині постанови. При цьому висновки господарського суду не відповідають чинному законодавству, матеріалам і обставинам справи, а доводи апеляційної скарги в частині посилань на порушення законодавства про рекламу заслуговують на увагу (положення апеляційної скарги щодо неправомірного використання товарного знаку і порушення п. 5 ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» не підлягають правовому аналізу виходячи з предмету доказування по даному адміністративному позову і повноважень позивача -суб'єкта владних повноважень згідно ст. 19 Конституції України).

В ході апеляційного засідання 13.06.2006р. представник позивача підтвердив правову позицію про оцінку лайт-боксів у якості елементів зовнішнього оформлення торговельного приміщення магазину, відмовившись від обґрунтування правомірності їх розміщення як вивіски магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» згідно первісного позову (у зв'язку з наведеним висновок Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації НОМЕР_3 про узгодження місця розміщення рекламної вивіски на фасаді будівлі -пам'ятки по АДРЕСА_1терміном на один рік правовій оцінці по ст. 43 ГПК України не підлягає). Таким чином, позивач розцінює лайт-бокси саме у якості плакатів, котрі взагалі не містять будь-якої інформації відносно будь-якого товару, а, отже, і направлення інформації на формування обізнаності і інтересу щодо якогось товару, тобто лайт-бокси є елементами зовнішнього оформлення торговельного приміщення, а не рекламою. Наразі згідно п.7 Порядку заняття торговельною діяльністю і правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою КМУ № 108 від 08.02.1995р., суб'єкти господарської діяльності для заняття торговельною діяльністю можуть мати у сфері роздрібної торгівлі магазини -стаціонарні пункти роздрібного продажу товарів, які займають окремі приміщення або будівлі та мають торговельний зал для покупців, а по п. 10 Порядку на фасаді торговельного приміщення суб'єкта господарської діяльності повинна бути вивіска із зазначенням назви суб'єкта господарської діяльності та власника або уповноваженого ним органу, біля входу до цього приміщення на видному місці розміщується інформація про режим роботи, а у разі планового закриття торговельного приміщення (для проведення санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання тощо) суб'єкт господарської діяльності повинен не пізніш як за 5 днів повідомити про це громадян, помістивши поряд з інформацією про режим роботи оголошення про дату та період закриття (п.11). Викладеним спростовуються твердження позивача про розміщення лайт-боксів у якості елементів зовнішнього оформлення торговельного приміщення магазину. Натомість по п. 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ № 2067 від 29.12.2003р., котрий визначає значення вживання термінів, місцем розташування рекламного засобу являється площа зовнішньої поверхні будинку, споруди, а спеціальні конструкції -це, зокрема, тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові), під визначення яких підпадають розташовані за адресою АДРЕСА_1 лайт-бокси з фотографічними кольоровими зображеннями чоловіків з елементами чоловічого одягу (здійснення неодноразової заміни конкретних зображень чоловіків з елементами чоловічого одягу на названих спеціальних конструкціях підтверджується а.с.7, 10, 39, 46). В свою чергу по ст. 1 Закону України «Про рекламу» реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, являється зовнішньою рекламою. При цьому рекламою згідно названої статті являється інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару, в даному випадку стосовно чоловічого одягу, продаж якого здійснюється в магазині «ІНФОРМАЦІЯ_1». Викладене свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

За таких обставин постанова господарського суду Одеської області від 06.04.2006р. підлягає скасуванню, а апеляційна скарга задоволенню.

Керуючись ст. ст. 94, 98, ч. 3 ст. 160, ч. 4 ст. 167, ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

1. Апеляційну скаргу задовольнити.

2. Постанову господарського суду Одеської області від 06.04.2006 р. по справі № 25/68-06-1693А скасувати.

3. В задоволенні позовних вимог СПД -фізичної особи ОСОБА_1 відмовити.

4. Стягнути з СПД -фізичної особи ОСОБА_1 на користь Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами управління архітектури та містобудування Виконавчого комітету Одеської міської ради державне мито в сумі 45 грн., сплачене скаржником за подачу апеляційної скарги платіжним дорученням НОМЕР_4

5. Зобов'язати господарський суд Одеської області видати виконавчий лист в порядку ст. 258 КАС України.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.

Статтями 13, 211, 212 КАС України передбачено право на касаційне оскарження, визначено порядок і строк такого оскарження.

Виготовлення постанови в повному обсязі буде здійснено протягом 2 днів з дня закінчення розгляду справи.

Головуючий суддя Н.Б. Таценко

Суддя М.В. Сидоренко

Суддя М.А. Мишкіна