Справа № 755/21701/13-а
"30" вересня 2013 р. Дніпровський районний суд міста Києва у складі:
Головуючого - судді БАРТАЩУК Л.П.
розглянувши у скороченому провадженні в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії, -
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача - ГУ ПФУ в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання відповідача, як суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.12.2010 р. з урахуванням премії у розмірі 55% посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 05.11.2010 року, та з 01.07.2011 року - перерахунок пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 року.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 21.10.2011р. Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві було зобов'язано здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01.12.2010 р. з урахуванням премії у розмірі 55% посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 05.11.2010р. та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 25.05.2011р.
Після смерті ОСОБА_2 його дружина - позивача у справі ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про виплату їй пенсії на підставі ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», проте, відповідач листом від 26.07.2013р. відмовив їй у перерахунку пенсії.
Таку відмову позивач вважає протиправною з тих підстав, що ОСОБА_2 був учасником бойових дій, ветераном війни, що встановлено постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 21.10.2011 року.
05 листопада 2010 року Міністром оборони України було видано наказ № 576 «Про знесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік» та викладено абзац 5 в наступній редакції: «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу».
Зазначений наказ підлягав застосуванню з 01 листопада 2010 року.
28 січня 2011 року Міністром оборони України було видано наказ № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України па 2011 рік», згідно якого премія рядового, сержантського та старшинського складу 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу.
25.06.2011 року Міністром оборони України було видано наказ №355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50».
Відповідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим або зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент розміщення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1 та 5 Постанови Кабінету Міністрів України №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393, - перерахунок раніше призначених відповідно до вищевказаного Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення, при цьому, для перерахунку враховуються: посадовий оклад, оклад за військове звання та відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим званням.
Оскільки зазначені позивачем накази Міністра оборони України, що були видані в межах його компетенції, є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, позивач і просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 01.12.2010 р., з урахуванням премії у розмірі 55% посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 05.11.2010 року, та з 01.07.2011 року здійснити перерахунок пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 року.
Представник відповідача - ГУ ПФУ в м. Києві направив до суду письмові заперечення, просив у задоволенні позовних вимог відмовити з тих підстав, що у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 кошти на його рахунок нараховані не були, відповідно, позивач не є правонаступником у правовідносинах, які існували між ОСОБА_2 та ГУ ПФУ в м. Києві згідно зі ст. 52 Закону України «Про загальноообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 1219, 1227 ЦК України, оскільки саме по собі право на пенсію, допомогу та інші виплати, встановлені законом, не входить до складу спадщини, - є правом, яке нерозривно пов'язане з особою спадкодавця.
Відповідно до ст. 183-2 КАС України справа розглядається у скороченому провадженні, без виклику сторін.
Вивчивши адміністративний позов, письмові заперечення відповідача, оцінивши надані сторонами докази, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 21.10.2011р. встановлено і сторонами не оспорюється, що що ОСОБА_2 був учасником бойових дій, ветераном війни.
Вказаною постановою Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві було зобов'язано здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01.12.2010 р. з урахуванням премії у розмірі 55% посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 05.11.2010р. та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 25.05.2011р.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер.
Після смерті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2. постанова Дніпровського районного суду м. Києва від 21.10.2011р. Київським апеляційним адміністративним судом була залишена без змін, отже, саме з цього часу набрала законної сили і підлягає виконанню.
Тобто, за життя ОСОБА_2 перерахунок належної йому пенсії відповідно до положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з служби, та деяких інших осіб», не був здійснений, що підтверджується і письмовими запереченнями ГУ ПФУ в м. Києві.
Відповідно до ст. ст. 1219, 1227 Цивільного кодексу України (ЦК України) не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані особою спадкодавця, зокрема: права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом, а право на одержання сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Отже, до моменту нарахування грошових сум за постановою суду на особистий рахунок пенсіонера наявне право на пенсію, а після нарахування пенсії виникає право на її одержання або самим пенсіонером, або його спадкоємцями.
Є обгрунтованими доводи представника відповідача про неможливість застосування правонаступництва у правовідносинах, які виникли між ОСОБА_2 та ГУ ПФУ в м. Києві до ОСОБА_1, оскільки нормами спеціального законодавства конкретизовані положення ст.ст. 1219, 1227 ЦК України.
Так, згідно зі ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенси страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові (тобто вже була нарахована) і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому чи непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали; згідно із ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини; згідно зі ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» суми пенсій, що підлягали виплаті пенсіонерові із числа військовослужбовців і залишилися неодержаними у зв'язку зі смертю… виплачуються тим членами його сім'ї, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки дії відповідача ґрунтуються на вимогах закону, а відмова, оформлена листом від 26.07.2013р. у перерахунку пенсії позивачки на підставі ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», є правомірною, підстав для задоволення адміністративного позову суд не убачає.
На підставі викладеного та керуючись ст. 1219, 1227 Цивільного кодексу України, ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст. ст. 71, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії та виплату пенсії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.