Справа № 1718/2-а-2495/11
27 вересня 2013 року м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області - одноособово суддя Довгий І.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання перерахунку та виплати недоплачених сум,
Позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області (далі - УПФ) з вимогами визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати УПФ здійснити перерахунок і виплату позивачу державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 1, інваліду ІІ групи інвалідності, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою, згідно зі ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ (далі Закон України №796-ХІІ) у розмірах відповідно восьми мінімальних пенсій за віком та 75% мінімальної пенсії за віком за період з 19 лютого 2011 року та надалі.
В зв'язку з пропущенням строку звернення до адміністративного суду залишено без розгляду позовну заяву в частині визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання перерахунку та виплати недоплачених сум за період з 19 лютого 2011 року по 4 червня 2011 року включно.
Постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 22.09.2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 5 червня 2011 року.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області здійснити перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 та виплатити її, як особі віднесеній до категорії 1, інваліду ІІ групи інвалідності, пов'язаною з Чорнобильською катастрофою в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, відповідно до положень ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку, що мінімальна пенсія за віком визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 5 червня 2011 року з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії ОСОБА_1 за шкоду заподіяну здоров'ю, та виплатити її, як особі віднесеній до категорії 1, інваліду ІІ групи інвалідності, пов'язаною з Чорнобильською катастрофою в розмірі 75 % мінімальних пенсій за віком, відповідно до положень ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку, що мінімальна пенсія за віком визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 5 червня 2011 року з урахуванням виплачених сум.
Ухвала Сарненського районного суду Рівненської області від 22.09.2013 року про залишення без розгляду позовної заяви в частині зобов'язання відповідача здійснення нарахування та виплати недоплачених сум пенсії за період з 19 лютого 2011 року по 4 червня 2011 року включно скасована ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду, оскільки позивач підтвердив, що звернувся до суду 19.08.2011 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції суду першої інстанції на копії позовної заяви, у зв'язку з чим необхідно розглянути позовні вимоги позивача за період з 19.02.2011 року по 04.06.2011 року включно.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач порушує його право на отримання державної та додаткової пенсії у повному розмірі, як інваліда ІІ групи інвалідності пов'язаної з Чорнобильською катастрофою та потерпілої 1 категорії, відповідно до ст.50, 54 Закону України №796-ХІІ.
В запереченнях на позов, відповідач просить відмовити у позовних вимогах позивача повністю у зв'язку з безпідставністю.
Заперечення обґрунтовує тим, що виплата пенсій згідно ст.54 Закону № 796 ХІІ не врегульована законодавчо, оскільки рішення про відновлення дії Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній до внесення змін до нього, Верховною Радою України не приймалось. Таким чином, розмір пенсії пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Суд, дослідивши позовну заяву, заперечення на позов та оцінивши інші докази у справі приходить до висновку про необхідність задоволення позову з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є інвалідом ІІ групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, особою, віднесеною Законом № 796-ХІІ до категорії 1, тобто на яку поширюються ст.ст. 50, 54 Закону.
З копії посвідчення серії НОМЕР_1 вбачається, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Відповідно до довідки Рівненської спеціалізованої онкорадіологічної МСЕК серії МСЕ № 021632 позивачу при повторному огляді з 18.12.2002 року встановлено ІІ групу інвалідності. Причиною інвалідності є захворювання пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. Групу інвалідності встановлено довіку.
Позивач є особою, яка перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію по інвалідності ІІ групи, що підтверджуються відповідним посвідченням, довідками МОЗ України.
З довідки відповідача вбачається, що позивач за період з 19.02.2011 року по 04.06.2011 року включно не отримував пенсії у розмірах, визначених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч.1 ст.54 Закону України № 796 ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Частиною 4 цієї ж статті Закону визначено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України № 796 ХІІ, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІІ групи 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007р. передбачена інша редакція частини 4 статті 54 Закону № 796 ХІІ - частину 3 і 4 ст.54 замінено чотирма частинами іншого змісту. У цій редакції ст.54 ч.3 (від 28.12.07р.) визначено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із Чорнобильської катастрофою, не можуть бути нижчими для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою по ІІ групі інвалідності 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Цим самим законом викладена інша редакція ст.50 Закону України № 796 ХІІ, зокрема, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам IІ групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.08р. №10-рп/2008. Згідно п. 6 резолютивної частини вказаного рішення, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Це значить, що з 22.05.2008 року діють норми ст.ст.50, 54 Закону № 796 ХІІ в редакції, що була чинною в період до внесення змін підпунктом 15 п. 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.07 р. (що визнані неконституційними).
Відповідно до вимог ст.54 Закону № 796 ХІІ порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМ України від 16 липня 2008р. №654 встановлено фіксований розмір мінімальної межі пенсії для інших інвалідів щодо яких встановлений причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом. Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.
Згідно з ч. 3 статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомог, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України № 966-14 від 15 липня 1999 року "Про прожитковий мінімум" для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком застосовується прожитковий мінімум.
Отже, величиною щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, є встановлений законом прожитковий мінімум.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Таким чином, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена в часі. Підвищення до пенсії, яке є додатковою виплатою особі, яка визнана такою, що має на нього право, нерозривно пов'язаною з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін. Таким чином, за відсутності спору про право особи на отримання підвищення до пенсії або встановлення такого права в судовому порядку, немає підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх перерахунку і виплати, певним часовим проміжком, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи із зазначеного принципу покладення обов'язку доказування, відповідач не довів правомірність його дій.
Оскільки при розгляді справи було встановлено, що відповідач нараховує та виплачує пенсію позивачу всупереч вимогам ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, тому дії відповідача у відмові в проведенні перерахунку та виплаті пенсії є протиправними, а тому відповідача слід зобов'язати провести нарахування та виплату позивачу державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог вищевказаного Закону за період з 19.02.2011 року по 04.06.2011 року включно з врахуванням вже проведених виплат.
На підставі викладеного, керуючись ст.55 Конституції України, ст.ст.11, 71, 138, 160-163, 167, 183-2 КАС України, ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 19.02.2011 року по 04.06.2011 року включно задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 19.02.2011 року по 04.06.2011 року включно.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області здійснити перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 та виплатити її, як особі віднесеній до категорії 1, інваліду ІІ групи інвалідності, пов'язаною з Чорнобильською катастрофою в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, відповідно до положень ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку, що мінімальна пенсія за віком визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 19.02.2011 року по 04.06.2011 року включно з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії ОСОБА_1 за шкоду заподіяну здоров'ю, та виплатити її, як особі віднесеній до категорії 1, інваліду ІІ групи інвалідності, пов'язаною з Чорнобильською катастрофою в розмірі 75 % мінімальних пенсій за віком, відповідно до положень ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку, що мінімальна пенсія за віком визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 19.02.2011 року по 04.06.2011 року включно з урахуванням виплачених сум.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: