Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/4272/13-а
01 жовтня 2013 року
Суддя Овруцького районного суду Невмержицький С. С. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до відділу освіти Овруцької районної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання провести донарахування та виплату коштів, передбачених ст.39 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " , -
Позивач звернувся до суду і просить зобов'язати відділ освіти Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування доплати до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", у розмірі двох мінімальних заробітних плат за період з 01.02.2013 року по 31.07.2013 року, щомісячно, з урахуванням виплачених коштів за вказаний період та подати відповідні розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти розрахунки та перерахувати відділу освіти Овруцької районної державної адміністрації кошти, передбачені ст. 39 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", у розмірі двох мінімальних заробітних плат за період з 1 лютого 2013 року по 31 липня 2013 року щомісячно з урахуванням виплачених коштів за вказаний період для подальшої їй виплати, мотивуючи тим, що вказані кошти виплачувались їй не в розмірах, встановлених Законом, а в менших, що призвело до порушення її прав.
Позивач просить справу розглядати без її участі. .
Відповідачі заперечення на позов у встановлений законом строк не надіслали.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач працює в Можарівській ЗОШ І-ІІІ ст., в селі Можари Овруцького району, яке Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення .
Відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на відповідну доплату, яку отримувала згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96 в конкретному розмірі, що підтверджується довідкою №475, виданою відділом освіти Овруцької районної державної адміністрації 08.08.2013 року.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені слідуючи виплати :
- ст.39 Закону - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.
Зазначеною вище постановою № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :
- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).
Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадови і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з Прикінцевими положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
У світлі рішень Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 та 25 січня 2012 року №3-рп/2012 суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі , у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі й на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України, закону про Державний бюджет на відповідний рік та інших законів України.
Метою і особливістю закону про Державний бюджет України є забезпечення належних умов для реалізації положень інших законів України, які передбачають фінансові зобов'язання держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі й надання пільг, компенсацій і гарантій (пункт 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян).
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку щодо правомірності дій відповідачів по нарахуванню та виплаті позивачу доплати за роботу в зоні радіаційного забруднення на підставі положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" та у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка була прийнята на виконання вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та є чинною на час виникнення спірних правовідносин, а тому вимоги позивача підлягають залишенню без задоволення.
Керуючись ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд,-
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до відділу освіти Овруцької районної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання провести донарахування та виплату коштів, передбачених ст.39 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", за період з 01.02.2013 року по 31.07.2013 року відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: С. С. Невмержицький