"26" вересня 2013 р. м. Київ К/800/12309/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Калашнікової О.В.,
Леонтович К.Г.
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Великоновосілківському районі Донецької області на постанову Великоновосілківського районного суду Донецької області від 24 січня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Великоновосілківському районі Донецької області,
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
У січні 2013 року ОСОБА_2 звернувся із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Великоновосілківському районі Донецької області, (далі - УПФУ), про визнання дій УПФУ щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років неправомірними, зобов'язання УПФУ перерахувати пенсію з 1.07.2012 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 4.09.2008 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.
24 січня 2013 року постановою Великоновосілківського районного суду Донецької області, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року, позов задоволено.
Визнано дії УПФУ щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2 неправомірним; зобов'язано УПФУ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 1.07.2012 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 4.09.2008 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.
УПФУ звернулося із касаційною скаргою з вимогою скасування постанови Великоновосілківського районного суду Донецької області та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування апеляційним судами норм матеріального і процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_2 з 15.04.2010 року перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію, призначену відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 4.09.2008 року, у розмірі 90% середнього заробітну.
19 вересня 2012 року ОСОБА_2 звернувся до УПФУ із заявою щодо перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки № 18-57-2087 про заробітну плату від 18.09.2012 року.
21 вересня 2012 року розпорядженням №142101 УПФУ, з 1.07.2012 року ОСОБА_2 здійснений перерахунок пенсії за вислугу років, з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 80 % від заробітку, відповідно до Законом України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час набрання чинності постанови №505 Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року та з урахуванням п.2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Відповідно до частин 1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», (в редакції від 4.09.2008 року, чинної на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Згідно з ч.17 ст.50-1 цього Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано зазначили, що застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин проводитися при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку.
Відповідно до ч.12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Суди попередніх інстанцій правильно зазначили, що УПФУ повинно було перерахувати ОСОБА_2 пенсію згідно довідки прокуратури Великоновосілківського району Донецької області, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 4.09.2008 року, з розрахунку 90% середнього заробітку.
Висновки судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позову є обґрунтованими.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судове рішення ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для його скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись ст.,ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Великоновосілківському районі Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Великоновосілківського районного суду Донецької області від 24 січня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: