Ухвала від 03.09.2013 по справі 2а-1569/11

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2013 р. Справа № 68136/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Клюби В. В.

суддів: Онишкевича Т. В., Попка Я. С.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області на постанову Яворівського районного суду Львівської області від 27 квітня 2011року у справі №2а - 1569/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Яворівському області і просив: визнати дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 неправомірними; зобов'язати відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільговому розмірі, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22 січня 1956 року №1173, період його роботи слюсарем ремонтником із 05 березня 1976 року по 17 червня 1978 року на Львівському ізоляторному заводі та період його роботи із 07 липня 1978 року по 15 лютого 1998 року шліфувальником сухим способом на Львівському заводі «Електропобутприлад»; призначити пенсію на пільгових умовах з часу виникнення такого права зі зменшенням пенсійного віку, із 05 червня 2010 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що із 1976 року по 1998 рік працював на роботах, зайнятість на яких протягом повного робочого дня при наявності стажу не менше 25 років із них 12 років шість місяців на вказаних роботах і при досягненні віку 55 років дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 п. «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Після досягнення 55 - річного віку він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, проте йому було відмовлено із посиланням на відсутність у нього права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Просить задовольнити позовні вимоги.

Постановою Яворівського районного суду Львівської області від 27 квітня 2011 року позовні вимоги задоволено повністю: визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, період його роботи слюсарем - ремонтником із 05 березня 1976 року по 17 червня 1978 року на Львівському ізоляторному заводі 02 роки 02 місяці і 22 дні та період його роботи шліфувальником сухим способом із 01 березня 1988 року по 15 лютого 1998 року на Львівському заводі «Електропобутприлад» 09 років 11 місяців і 15 днів та призначити пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на чотири роки, із 05 червня 2010 року.

Відповідач не погодився з таким судовим рішення і подав до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції. Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги, посилається на ті обставини, що позивачем для підтвердження трудового стажу було представлено трудову книжку, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, видану ТзОВ «Завод «Електропобутприлад», довідку, видану ДП «Завод «Електропобутприлад», яка підтверджує особливий характер роботи або умови праці. Проте, при проведенні зустрічної перевірки, встановлено, що ТзОВ «Завод «Електропобутприлад» не є правонаступником ДП «Завод «Електропобутприлад». Також, представлена позивачем довідка від 25 лютого 2004 року №3 не відповідає встановленому зразку. Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та Головного управління статистики у Львівській області Дочірнє підприємство «Електропобутприлад» АТ «Концерн - Електрон» ліквідоване без визначення правонаступника. Крім цього, як було встановлено в ході перевірки, наказом №93 від 01 березня 1988 року позивача переведено на роботу шліфувальником сухим способом, тобто із 1978 по 1988 роки він працював шліфувальником з водною емульсією, а дана посада не передбачена Списком №2 розділу ХV Металообробка.

Особа, яка подала апеляційну скаргу в судове засідання представника не направила, а також не прибув в судове засідання позивач, хоча сторони належним чином та у встановленому законом порядку були повідомлені про дату, час та місце судового засідання. При цьому, від сторін відсутні клопотання про розгляд справи за їх участі.

У зв'язку з цим справу розглянуто відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши наявні в справі матеріали та докази, перевіривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає з наступних підстав.

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має 12 років 02 місяці і 7 днів пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме: 02 місяці 22 дні роботи слюсарем - ремонтником із 05 березня 1976 року по 17 червня 1978 року у виробництві скловаріння, що віднесено до Підрозділу 2 розділу ХІХ Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад з тяжкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільговому розмірі, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22 серпня 1956 року; 09 років 11 місяців і 5 днів по виконанню роботи з шліфування металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом, що віднесено до Підрозділу 10 «Інші професії металообробки» Розділу ХV «Металообробка» Списку №2, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22 серпня 1956 року, Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і тяжкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію по віку на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №10 від 26 січня 1991 року та Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11 березня 1994 року. У зв'язку з цим, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на чотири роки.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується із такими висновками суду першої інстанції з таких підстав.

Як було встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач із 25 березня 1976 року по 17 червня 1978 рік працював слюсарем - ремонтником V, VІ розряду на Львівському ізоляторному заводі. Окрім трудової книжки, стаж позивача за вказаною професією два роки два місяці і 22 дні підтверджується довідкою ЗАТ «Львівський ізоляторний завод» №28 від 11 червня 2010 року.

Згідно записів у трудовій книжці, позивач із 01 березня 1988 року по 15 лютого 1998 року працював шліфувальником сухим способом на Львівському заводі «Електропобутприлад». Ці обставини підтверджуються наказом Львівського заводу «Електропобутприлад» №93 від 26 лютого 1988 року про переведення позивача шліфувальником сухим способом, витягом із наказу №236 від 27 квітня 1989 року про закріплення за позивачем шліфувального верстату, довідкою про уточнення особливого характеру роботи або умов праці, необхідні для призначення пільгової пенсії №3 від 25 лютого 2004 року, довідками про характер виконуваної позивачем роботи на верстатах від 25 лютого 2002 року та від 01 березня 2010 року №59/173.

Відповідно до наказу заводу «Електропобутприлад» Акціонерного товариства «Концерн - Електрон» від 30 грудня 1994 року №320 та Додатку до наказу за результатами проведеної атестації робочих місць за умовами праці затверджено перелік робочих місць, які дають право на пільгову пенсію згідно списків №1 і №2. Відповідно до списку до таких професій віднесено шліфувальника сухим способом.

Згідно листа відповідача від 28 жовтня 2009 року за №4309 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, а також відмовлено у передачі документів на розгляд Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років у разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника, оскільки представленими документами не підтверджується 12 років шість місяців роботи за професією шліфувальника на обдирці, точінні, шліфуванні металевих виробів сухим способом.

В подальшому, позивач звернувся із відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, на яку отримав відповідь від відповідача за №20/3 - 20 від 16 вересня 2010 року про відсутність підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах

Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону України, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Статтею 100 вищевказаного Закону України передбачено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12 цього ж Закону України, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону України, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Розділом ХV «Металообробка» підрозділом 10 «Інші професії» та Розділом ХІХ підрозділом 2 Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад з тяжкими умовами праці, робота в яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22 серпня 1956 року, передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах робітників, зайнятих на шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом, а також слюсарів - ремонтників.

Також, підрозділом 12 «Інші професії металообробки» Розділу ХІV «Металообробка» Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і тяжкими умовами праці,зайнятість в яких дає право на пенсію по віку на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №10 від 26 січня 1991 року та підрозділом 12 «Інші професії металообробки» Розділу ХІV «Металообробка» Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11 березня 1994 року робота за професією шліфувальника сухим способом віднесена до професій, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, які були чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Відповідно до ст. 48 Кодексу Законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Окрім цього, статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 установлено, що відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком на пільгових умовах за Списками №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Згідно з п. 3 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 проведення атестації робочих місць доручено керівникам підприємств та організацій незалежно від форм власності й господарювання.

Оскільки робота, яку виконував позивач протягом періодів, зазначених у трудовій книжці, законодавством віднесена до посад з шкідливими умовами праці, які дають право на пільгову пенсію за Списком № 2, позивач досяг віку 55 років, стаж його роботи становить понад 25 років в тому числі на вищевказаних роботах - дванадцять років два місяці і 22 дні і подав відповідачу відповідні документи, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позивач має право на пільгову пенсію відповідно до вимог ст. ст. 13, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із зменшенням пенсійного віку, а відмова відповідача у призначенні такої пенсії є неправомірною.

Колегія суддів апеляційного суду не погоджується із доводами апеляційної скарги, що зміст наказу №93 від 01 березня 1988 року свідчить про те, що позивач із 1978 року по 1988 рік працював шліфувальником з водною емульсією, оскільки наказ про прийняття позивача на роботу за вказаною професією відсутній і в трудовій книжці позивача відсутні записи про це, а представлені довідки про підтвердження наявного трудового стажу свідчать про виконання позивачем роботи саме за професіями шліфувальника виробів сухим способом та слюсара - ремонтника.

Крім цього, як було зазначено вище, згідно з наказом було створено постійно діючу атестаційну комісію та проведено атестацію робочих місць за умовами праці, за результатами якої наказом №320 від 30 грудня 1994 року було затверджено перелік робочих місць, професій та посад з шкідливими умовами праці.

Обов'язок проведення атестації та відповідальність за несвоєчасне проведення атестації відповідно до вищезгаданого Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, покладено на керівника підприємства, організації.

Посилання відповідача на відсутність проведення атестації робочих місць, як на одну із підстав для скасування постанови суду першої інстанції та відмови у позові, є необґрунтованим, оскільки не проведення або неналежне проведення атестації робочих місць не можуть позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

В зв'язку з вищевикладеним, доводи апеляційної скарги щодо не проведення атестації робочого місця, відсутності доказів зайнятості позивача на зазначених роботах і у вказані періоди протягом повного робочого дня не заслуговують на увагу так як не спростовують викладених у судовому рішенні висновків.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалює рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених дослідженими доказами.

Згідно ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Виходячи із змісту вищевказаних статей Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування і відповідно - до задоволення апеляційної скарги апеляційний суд не вбачає.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 199, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області залишити без задоволення, а постанову Яворівського районного суду Львівської області від 27 квітня 2011 року у справі №2а - 1569/11 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії ухвали особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. В. Клюба

Судді: Т. В. Онишкевич

Я. С. Попко