Ухвала від 17.09.2013 по справі 815/3402/13-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2013 р.Справа № 815/3402/13-а

Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд, у складі колегії:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Танасогло Т.М., Федусика А.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження, в м.Одесі, апеляційну скаргу Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 року, у справі за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Контейнерний термінал Іллічівськ" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 року відмовлено в задоволені позову Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за 2012 рік, на загальну суму 274372,35 грн.

Не погоджуючись з постановленим у справі судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається, що рішення у справі прийнято в порушення норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою позов задовольнити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції невірно дано оцінку встановленим обставинам у справі, так як фондом соц.захисту інвалідів, достовірно встановлено невиконання відповідачем у 2012 році нормативу з працевлаштування інвалідів на своєму підприємстві, за що до нього правомірно застосовано адміністративно-господарські санкції та пеню.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення без змін.

Судом першої інстанції встановлено, що 28.02.2013 року відповідачем подано до відділення Фонду «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік» форми №10-ПІ, в якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві становить 557 осіб, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати згідно з нормативом - 22 особи, а фактично працевлаштовано - 24 особи; у зв'язку з чим ПП «КТ Іллічівськ» не розраховано та не визначено адміністративно-господарських санкцій.

Листом №03-1/418 від 03.04.2013 року позивачем на адресу підприємства направлено лист, в якому зазначено, що на підставі даних вищевказаного звіту підприємству нараховано суму адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, у сумі 274372,35 грн., оскільки підприємством створено фактично 19 робочих місць, при нормативі - 22.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необґрунтованості позовних вимог, з чим погоджується судова колегія, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової численності штатних працівників облікового складу за рік. Підприємства, установи, організації, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

У разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, керівники підприємств, установ, організацій, які використовують найману працю, несуть відповідальність у встановленому законом порядку, яка передбачена ст.20 цього ж Закону, у вигляді сплати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Пунктом 2 "Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів", затвердженого постановою КМУ №70, визначено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно п.2 "Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування", затвердженого постановою КМУ №70, - звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані.

Пунктом 1 "Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю" визначено механізм проведення відділеннями Фонду соціального захисту інвалідів перевірок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю.

Пунктом 10 вказаного порядку визначено, що у разі виявлення фактів невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів уповноважена посадова особа, яка проводила перевірку, складає протокол про адміністративне правопорушення.

Пунктом 4 "Порядку зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів" встановлено, що рішення щодо зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць за звітний період господарському об'єднанню та підприємствам, що входять до його складу, приймається відділенням Фонду соціального захисту інвалідів протягом 30 календарних днів після подання господарським об'єднанням звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів.

Судовою колегію встановлено, що згідно наданого 01.03.2013 року підприємством звіту про зайнятість інвалідів та списку працюючих інвалідів - за 2012 рік на підприємстві працевлаштовано 27 осіб, яким встановлено інвалідність, а їх середньооблікова кількість складає 24 особи, при нормативі в 22 особи. Внаслідок виконання підприємством нормативу з працевлаштуванню інвалідів - штрафні санкції самостійно не обраховано.

Листом №03-1/418 від 03.04.2013 року позивачем нараховано суму адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, оскільки фондом соц.захисту встановлено, що фактично середньооблікова кількість працевлаштованих інвалідів складає 19 осіб (а.с.11).

З огляду на вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що позивачем порушено порядок та строки прийняття рішення про застосування адміністративно-господарський санкцій, оскільки ним не винесено рішення про зарахування кількості фактично створених на підприємстві місць до нормативу, хоча таке рішення повинно прийматися Фондом протягом 30 днів після надходження до нього звіту, а відразу надіслано розрахунок адміністративно-господарських санкцій, у якому не роз'яснено підприємству причини розбіжностей у виконанні нормативу між даними підприємства та даними Фонду і не надано відповідачу можливості захистити свої права та інтереси.

Судова колегія вважає, що при поданні підприємством звіту із відповідними списками працюючих осіб та іншими матеріалами, які підтверджують виконання нормативу, та у разі встановлення Фондом невідповідності даних звіту вимогам закону - останній повинен провести перевірку підприємства та у разі підтвердження невиконання нормативу - Фонд соц.захисту складає розрахунок адміністративно-господарських санкцій.

Враховуючи вищевикладене колегія судів приходить до висновку, що оскільки позивачем, як суб'єктом владних повноважень, порушено порядок прийняття рішення про нарахування адміністративно-господарських санкцій - позовні вимоги щодо примусового стягнення грошових коштів є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Крім того відповідачем, протягом 2012 року, фактично створено 27 робочих місць на яких працевлаштовано інвалідів, що підтверджено списком працюючих осіб, а обов'язок підприємства щодо їх створення не супроводжується його обов'язком самостійно підбирати інвалідів на створені робочі місця.

Позивачем не надано до суду доказів щодо направлення органами державної влади на підприємство інвалідів для працевлаштування, а також доказів відмови у їх працевлаштуванні, а тому в даному випадку відсутня вина відповідача, яка є обов'язковою умовою при застосуванні адміністративно - господарських санкцій.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Судді: О.В. Яковлєв Т.М. Танасогло А.Г. Федусик