Ухвала від 25.09.2013 по справі 805/10962/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Мальцева Н.Г.

Суддя-доповідач - Бишов М. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2013 року справа №805/10962/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Бишова М.В.,

суддів Шальєвої В.А., Компанієць І.Д.

при секретарі Абушек А.С.

з участю представника відповідача Єфімова В.В.

представника позивача Вакарчук К.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Інжинірінгова компанія «Строй - Інвест» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2013 року по адміністративній справі №805/10962/13-а за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю Інжинірінгова компанія «Строй - Інвест» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до ТОВ ІК «Строй - Інвест» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач, у порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» і Постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007 року №70, не виконав нормативи по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів. Згідно з розрахунком, сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році, становить 26073,92 грн. Оскільки ТОВ ІК «Строй - Інвест» суму адміністративно-господарських санкцій не сплачено, відповідачу станом на 18 липня 2013 року була нарахована пеня в розмірі 489,74 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2013 року позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю Інжинірінгової компанії «Строй - Інвест» задоволений. внаслідок чого стягнуто з відповідача на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році, в сумі 26073,92 грн та пеня в розмірі 489,74 грн.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права та всупереч судовій практиці. Апелянт вважає, що ним були виконані вимоги законодавства щодо створення робочого місця інваліда, однак діюче законодавство не передбачає його обов'язку щодо пошуку інвалідів задля їх працевлаштування. Відповідач 6 разів протягом 2012 року повідомляв Донецькій міській центр зайнятості щодо наявної вакансії для працевлаштування інваліда, однак жодного разу ніхто направлений не був. Невиконання передбаченого законодавством нормативу працевлаштування інвалідів тягне за собою адміністративно-господарські санкції та нарахування пені, але підприємство створило робоче місце для інваліда та, тим самим, виконало передбачений законом норматив, а відповідальність за неподання звітності до центру зайнятості передбачена іншими нормативно-правовими актами. Окрім того, діючим законодавством не передбачена періодичність подачі звітів про вакантні місця до Державної служби зайнятості. У відповідача відсутній склад правопорушення та на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими особами Державної служби зайнятості необхідної кількості інвалідів для працевлаштування.

Представник відповідача у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просив суд скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Представник позивача у судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Колегія суддів, заслухавши доповідь суддів-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку про відмову у задоволенні апеляційної скарги.

Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до п.1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 14.04.2011р. №129, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2011р. за №528/19266 (із наступними змінами та доповненнями) є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Державною службою з питань інвалідів та ветеранів України

Згідно п.4 зазначеного Положення, одним із завдань Фонду соціального захисту інвалідів є реалізація в межах своєї компетенції заходів щодо забезпечення зайнятості та працевлаштування інвалідів.

Відповідно до п.п.1 п.5 цього Положення, Фонд соціального захисту інвалідів, відповідно до покладених на нього завдань, координує та контролює роботу територіальних відділень Фонду соціального захисту інвалідів, у тому числі щодо організації прийому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць, їх аналізу та перевірки правильності в них розрахунків; збору сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; обліку зазначених сум адміністративно-господарських санкцій та пені і використання шляхом надання фінансової допомоги, цільової позики, дотацій на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів, забезпечення функціонування всеукраїнських, державних, міжрегіональних центрів професійної реабілітації інвалідів і державних центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів, фінансування заходів, спрямованих на фізкультурно-спортивну реабілітацію інвалідів, фінансування витрат на професійну підготовку, підвищення кваліфікації та перепідготовку інвалідів та інші заходи, визначені законом.

Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, відповідно до вимог зазначеного Положення, є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю Інжинірінгова компанія «Строй - Інвест», є юридичною особою і зареєстроване в Єдиному Державному реєстрі підприємств і організацій України.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Згідно ст. 17 цього Закону, метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою ті іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Інвалідам, які не мають змоги працювати на підприємствах, в установах, організаціях, державна служба зайнятості сприяє у працевлаштуванні з умовою про виконання роботи вдома.

Інваліди можуть залучатися до оплачуваних громадських робіт за їх згодою (стаття 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів»).

Статтею 19 зазначеного Закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Як свідчить звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, який був поданий відповідачем до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становила у 2012 році 23 особи, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про основні засади соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 1 особа, що відповідає вимогам Закону. Фактична кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, дорівнювала 0. Таким чином, фактично інваліди не були працевлаштовані, чим порушуються вказані вище вимоги законодавства.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Оскільки ТОВ ІК «Строй - Інвест» у відповідності до викладених приписів законодавства не було виконано нормативу по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів, відповідач, згідно до вимог ст. 20 вказаного Закону, мав сплатити позивачеві адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007р. № 70, обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

У звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік відповідач визначив суму середньорічної заробітної плати штатного працівника у розмірі 26 074 грн.

Крім цього, у вказаному звіті відповідачем самостійно визначені адміністративно-господарські санкції, які йому необхідно сплатити за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що свідчить про визнання відповідачем порушення Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Таким чином, ТОВ ІК «Строй - Інвест» мало сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 26 074 грн у строки, встановлені діючим законодавством України.

Відповідачем у встановлений ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» строк (до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу) не були сплачені адміністративно-господарські санкції у розмірі 26 074 грн, що дає підстави для нарахування пені відповідно до ст. 20 вищезазначеного Закону і п. 4 Порядку, яка обчислюється виходячи з 120% річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.

Станом на 18 липня 2013 року розмір нарахованої пені становить 489,74 грн, що підтверджується розрахунком, наданим позивачем.

Доводи апеляційної скарги відповідача про здійснення ним всіх можливих заходів для виконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, колегія суддів вважає неприйнятними.

Частиною 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII, передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 181 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Відповідачем до матеріалів справи надані звіти форми 3-ПН на 18 квітня 2012 року, 16 серпня 2012 року, 24 вересня 2012 року, 31 жовтня 2012 року, 30 листопада 2012 року та 27 грудня 2012 року, що подавалися ТОВ ІК «Строй - Інвест» до Донецького міського центру зайнятості.

У вказаних звітах відповідач зазначав про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів у квітні 2012 року, серпні - грудні 2012 року. В період травень - липень 2012 року ТОВ ІК «Строй - Інвест» взагалі не подавало звітність про наявність вакансій.

Приймаючи до уваги наведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач не здійснив всіх передбачених законом заходів для виконання нормативу по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.

З огляду на вищезазначене, суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що відповідач вимоги закону в повному обсязі не виконав та в його діях наявний склад правопорушення.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій у розмірі 26073,92 грн та пені в розмірі 489,74 грн за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2012 році.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

На підставі викладеного та керуючись ст.2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 196-198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Інжинірінгова компанія «Строй - Інвест» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2013 року по адміністративній справі №805/10962/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 серпня 2013 року по адміністративній справі №805/10962/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання ухвали у повному обсязі.

У повному обсязі ухвала складена 25 вересня 2013 року.

Колегія суддів: Бишов М.В.

Шальєва В.А.

Компанієць І.Д.