26 вересня 2013 р. 804/12529/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юрков Е.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області про скасування реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії , -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області, третя особа - ОСОБА_2 з вимогами:
- скасувати проведену Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у Дніпропетровській області 15.10.2012 року за № ДП 08312189445 реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт по будівництву багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язати Інспекцію державного архітектурно - будівельного контролю в Дніпропетровській області в 10-тиденний строк з моменту набрання рішенням суду у даній справі законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Нормами ч. 3 ст. 106 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Проте, як вбачається з матеріалів адміністративного позову позивачем, всупереч вимогам ч.3 ст. 106 КАС України до позовної заяви не додано копії всіх документів, що приєднуються до неї, яку необхідно направити судом на адресу третьої особи.
Також, з матеріалів позову вбачається, що позивач просить суд скасувати реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт по будівництву багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, здійснену Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у Дніпропетровській області, як суб'єктом владних повноважень 15.10.2012 року за № ДП 08312189445.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 106 КАС України встановлено, що у позовній заяві, в тому числі зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною 4 ст. 105 КАС України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 цього Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Проте, при викладі змісту п. 1 позовної вимоги позивачем не зазначено яке саме рішення (нормативно-правовий акт чи правовий акт індивідуальної дії), дія чи бездіяльність Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Дніпропетровській області оскаржується позивачем, а вказано лише вимога щодо скасування проведеної Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у Дніпропетровській області 15.10.2012 року за № ДП 08312189445 реєстрації Декларації про початок виконання будівельних робіт по будівництву багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1.
Тому, позивачу необхідно викласти позовні вимоги у відповідності до п.4 ч.1 ст.106 КАС України, а саме у прохальній частині позову також зазначити, яке саме рішення Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Дніпропетровській області (нормативно-правовий акт чи правовий акт індивідуальної дії), дія чи бездіяльність оскаржується позивачем.
Відповідно до ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлює строк для їх усунення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 105, 106, 108, 160, 165 КАС України суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області про скасування реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 14 жовтня 2013 р. для усунення недоліків, а саме: у прохальній частині позову зазначити, яке саме рішення (нормативно-правовий акт чи правовий акт індивідуальної дії), дія чи бездіяльність Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Дніпропетровській області оскаржується позивачем, та надати до суду копії всіх документів, що приєднуються до позовної заяви, яку необхідно направити судом на адресу третьої особи.
В разі невиконання ухвали і не усунення недоліків до вказаного строку позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка подала позов.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Е.О. Юрков