Справа № 379/1586/13-а
2-а/379/44/13
Категорія 99
24.09.2013 року м.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Бабоїд Олена Марківна , розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат,-
Позивач звернувся до суду із вищеназваним позовом.
Просить суд визнати дії відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті державної пенсії, доплати до пенсії та додаткової пенсії неправомірними та зобов'язати відповідача з березня 2013 року призначити та сплатити на його користь державну пенсію, доплату до пенсії та додаткову пенсію відповідно до ст. ст. 39,50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішення допустити до негайного виконання.
Відповідач надав до суду заперечення, в строк вказаний в ухвалі суду, та просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, оскільки нарахування та виплату пенсії проводить у розмірах відповідно до діючого законодавства.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважаю, що позов не підлягає задоволенню повністю.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 157 КАС України суддя своєю ухвалою закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами.
Із матеріалів справи вбачається, що 21.09.2010 року винесено рішення № 2-3604/2010, відповідно до якого позовні вимоги позивача задоволено частково, дії відповідача визнано неправомірними та зобов'язано перерахувати та сплатити на користь позивача доплату до пенсії відповідно до ст. 39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати за період з 08.09.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Дане Рішення не оакаржувалося та набрало законної сили.
На підставі вищевикладеного вважаю за необхідне закрити провадження у справі в частині позовних вимог відповідно до ст. 39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки є така, що набрали законної сили, постанова (рішення) з того самого спору і між тими самими сторонами.
Статтею 50 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, яка діє на даний час, передбачено, що особам, віднесеним до 1-ої категорії інвалідам ІІ групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсія особам, віднесеним до 1-ої категорії інвалідам ІІ групи не повинна бути нижчою восьми мінімальних пенсій за віком. Приписи даної норми співпадають з приписами п. 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою КМУ від 30.05.1997 року № 523.
У відповідності до статті 49 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до цього закону позивач має право на одержання щомісячної державної пенсії та додаткової пенсії.
Всупереч ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу пенсія виплачується у значно нижчих розмірах.
Проте, Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік доповнено п. 4 такого змісту: «Установити, що у 2011 році норми і положения ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 14, 22, 37 та ч. З ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду У країни на 2011 рік».
Із аналізу наведеної правової норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів У країни.
Під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше.
В даному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
Водночас необхідно звернути увагу, що на момент набрання чинності зазначеним Законом, Кабінетом Міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат окремим категоріям громадян.
З огляду на викладене, до набрання чинності нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України, прийнятого на виконання вимог пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», застосуванню підлягають положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Оскільки ні положення Закону «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», ні постанови КМУ від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» не скасовані та не визнані неконституційними, суд приходить до висновку про необхідність встановлення кінцевої дати проведення перерахунку позивачу доплат, передбачених ст.ст. 39,50,54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме 22.07.2011 року.
Таким чином, до позовних вимог позивача потрібно застосовувати ЗУ від 14 червня 2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та постанову КМУ від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», які прийняті пізніше.
Отже, дії відповідача у виплаті позивачу пенсії є правомірними та такими, що на даний час відповідають діючому законодавству, а тому вимоги позивача не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 11, 14, 17, 89, 99, 100-102, 157, 158-163, 183-2, 185, 186, 256 КАС України, ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст. ст. 39, 49, 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ЗУ від 14 червня 2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», Постановою КМУ від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», ЗУ «Про судовий збір», -
Закрити провадження у справі, в частині позовних вимог відповідно до ст. 39 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки є таке, що набрало законної сили, рішення з того самого спору і між тими самими сторонами.
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову до Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат, в частині позовних вимог відповідно до ст. ст. 50,54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя Бабоїд Олена Марківна