Справа № 219/7760/2013-а
2-а/219/357/2013
24 вересня 2013 року. Суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Радченко Л.А., розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні суду в м. Артемівську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги до 5 травня 2013 року у розмірі 4363,00 грн. посилаючись на те, що він має статус інваліда війни 3 групи і перебуває на обліку в УПСЗН Артемівської райдержадміністрації. Однак УПСЗН порушила його права, нарахувавши йому щорічну допомогу до 5 травня 2013 року з порушенням вимог діючого законодавства. В обґрунтування своїх вимог вказав, що відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» йому передбачена щорічна грошова допомога до 5 травня у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком. Проте УПСЗН виплатило йому допомогу до 5 травня в 2013 році у розмірі 1895грн. За його заявою перерахувати розмір допомоги за 2013 рік та доплатити різницю у розмірі 4363грн. відповідач відмовляється. Тому він був вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав і законних інтересів. Просить суд визнати неправомірними дії УПСЗН Артемівської райдержадміністрації щодо невиплати йому одноразової щорічної грошової допомоги у розмірі, передбаченому Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та стягнути з відповідача на його користь недоотриману суму щорічної грошової допомоги за 2013 рік у розмірі 4363,00 грн.
Ухвалою судді Артемівського міськрайонного суду від 09.09.2013 р. відкрито скорочене провадження по даній справі.
Відповідно до положень ст. 183-2 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження без виклику сторін.
У письмових запереченнях відповідача проти позову зазначено, що відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», витрати, пов'язані з реалізацією цього закону, фінансуються за рахунок державного бюджету. Згідно ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня інвалідам війни 3 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком. В той же час, пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 12,13,14,15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №149 "Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" визначено, що у 2013 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та «Про жертви нацистських переслідувань" проводиться до 5 травня інвалідам 3 групи в розмірі 1895грн. Вказана допомога була виплачена позивачу у повному обсязі у розмірі 1895грн. Просив суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом війни 3 групи, що підтверджується посвідченням; знаходиться на обліку в УПСЗН Артемівської райдержадміністрації та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
26 квітня 2013 року відповідачем була нарахована та виплачена позивачу щорічна разова грошова допомога до Дня перемоги у розмірі 1895,00 грн.
Не погодившись з цим, позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації з заявою про перерахунок та виплату щорічної допомоги до Дня перемоги за 2013 рік.
Згідно до листа відповідача від 20.08.2013 року позивачу було відмовлено в перерахунку та виплаті щорічної допомоги до Дня перемоги за 2013 рік, передбаченої ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Суд вважає такі дії відповідача законними з наступних підстав.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-12 (далі - Закон №3551-12). Розділом ІІІ цього Закону визначені пільги інвалідів війни та гарантії їх соціального захисту.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України № 3551-12, щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" передбачено, що у 2013 році норми і положення, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Вказаний Закон набрав чинності з 1.01.2013 року і його положення у встановленому порядку не були визнані неконституційними, а тому він підлягає до виконання.
Відповідно до пп. 1 п. 1 Постанови КМУ від 13 березня 2013 р. № 149 "Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань"" грошова допомога до 5 травня, передбачена Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни ІІ1 групи виплачується в розмірі 1895 гривень.
У п. 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України зазначено, що під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Згідно зі статтею 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Згідно з приписами ст. 150 Конституції України, рішення Конституційного суду України є обов'язковими до виконання на території України.
Аналізуючи вищенаведене, суд зазначає, що вимоги позивача здійснювати нарахування допомоги до 5 травня за 2013 рік у розмірах, встановлених частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не ґрунтуються на вимогах законодавства, оскільки, з урахуванням вищенаведених правових норм виплата цієї допомоги здійснюється в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.
В зв'язку з викладеним суд вважає, що Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації, нарахувавши та виплативши та виплативши ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2013 рік у розмірі 1895,00 грн. , діяло у відповідності до норм законодавства України, тому позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Згідно зі ст. 94 КАС України, в зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати компенсуються за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Л. А.Радченко